Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 3)

Младински лиги

Екипите на Делчево и Ѓорче се финалисти на турнирот “Еден живот, една љубов„ кај генер. 2006/07

5

Денес во малата сала на спортскиот центар Јане Сандански е последниот натпреварувачки ден на турнирот “Еден живот, една љубов“. Во женскиот дел кај генерацијата родени 2006/07 година познати се екипите кои ќе играат во големото финале на турнирот. Тоа се екипите на Делчево Вардар и РК Ѓорче Вардар. Во првото полуфинале во еден неизвесен дуел, екипата на Делчево успеа да ... Read More »

Денес на Зимскиот турнир се одиграа дуели кај дамите во генер.2006/07

a8

Веќе трет ден по ред во Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје се одржува зимскиот турнир “Вардар-Еден живот, една љубов“. Денес со натпревари започнаа и девојките, кај нив се игра во генерацијата родени 2006 и 2007 година. РК Ново Лисиче беше поуспешен од дамите на РК Драчево Вардар со резултат 10-6. Девојките на Ново Лисиче тргнаа силовито во првиот дел, ... Read More »

Распоред за утре и петок на Зимскиот турнир, кај момците се игра во генер.2008/09 кај дамите во 2006/07

tradicijata-prodolzhuva-podgotvete-se-za-pettiot-zimski-turnir-eden-zhivot-edna-ljubov-14550

Момчињата родени 2008/09, натпреварите од зимскиот турнир „Еден живот, една љубов″ ги играат на 17 и 18 јануари. Зимскиот турнир е во организација на Ракометната академија Вардар, а годинава се одржува од 15 до 18 јануари. Според распоредот за генерацијата 2008/09, во оваа категорија учествуваат шест екипи, и тоа Ангели Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Илинден Вардар од Скопје, ... Read More »

Платон: Да бидеш тренер во млади категории е голема одговорност, барам од девојките да играат „како еден“, тимскиот дух носи успеси

gh2

Пионерките на женскиот ракометен клуб Вардар се тим составен од девојки родени 2004 и 2005 година. Тие во есенскиот дел редат само успеси каде и да се натпреваруваат. Станува збор за тим со девојки “жедни“ за успех. Освоија есенва две злата на турнирите, на домашна сцена во нивната конкуренциија “зимуваат“ на 1.место од табелата, а во повозрасната, кадетска лига се ... Read More »

Петтиот зимски турнир „Еден живот, една љубов″ ќе се одржува од 15 до 18 јануари

prvoto-kolo-od-vardar-junior-se-kompletira-vo-prilep-18004

Петтиот зимски турнир ќе се одржува од 15 до 18 јануари годинава и во спортскиот центар „Јане Сандански”. Ракометната академија на Вардар веќе  создаде традиција за најмладите ракометари во земјава преку организацијата на популарно препознатливиот зимски турнир „Вардар-Еден живот, една љубов″. Екипите и годинава се натпреваруваат во машка конкуренција во категориите родени 2004/2005, 2006/2007 и 2008/09, додека девојките се присутни во ... Read More »

Симовски ќе “прозива“ на 16 јануари, ЖРК Вардар повторно во “погон“

41299967_1329101130559754_5138749355427102720_n

Стручниот штаб на женскиот сениорски ракометен тим, Вардар им одреди дваесетина дена зимска пауза на младите црвено-црни дами кои полека изминуваат. Поради големиот број на мечеви,  14. во Супер лигата и  9 во младинската тимот беше физички исцрпен па потребен беше поголем одмор. Изненадувачки во Супер лигата и покрај тоа што се најмлади,  со серија повредени, згуснат распоред успеаа да ... Read More »

Младинките на Вардар стартуваат со мечеви веќе идниот месец, кадетките и пионерките во март (распоред)

33-660x330

Три женски екипи на ракометниот клуб Вардар се на пауза, тие одигаа одлична есен. Младинките и пионерките се есенски прваци, а вторите во кадетската лига каде играат со повозрасни екипи се во топ-3 делот од табелата. Најбрзо со нови возбудувања ќе започнат младинките, тие веќе на самиот почеток во фебруари ќе имаат продолжение од лигата. Другата екипа која се натпреварува ... Read More »

(ВИДЕО) Погледнете го чудесниот пресврт на вардаровите пионерки за злато на “Трофеј Белград“

000000

Пионерките на ЖРК Вардар го освоија првото место на турнирот во Белград. Избраничките на Платон и Папуџиева  во големото финале беа подобри од екипата на Студентски град. Во дуел во кој пред финишот губевме со 14-8 “блескавме“ и триумфиравме со 14-16 со лавовска борба. Од оваа средба ви носиме видео во кое може да уживате во победата на најмладите вардарки. Read More »

Ѓорѓиевска “собра“ се в Белград: Најдобар голман и во својата генерација и на турнирот, играч на финале- Табаков најдобар асистент во неговата категорија

56

Двете пионерски екипи на РК Вардар, машката и женската беа дел од силниот меѓународен турнир “Трофеј Белград“ кој се играше во Србија во изминатите денови. Девојките на Платон и Папуџиева дојдоа до злато, додека момците завршија како “сребрени“. Голманката на пионерките, Вероника Ѓорѓиевска успеа само вчера да собере три признанија. Најпрвин беше прогласена за најдобар играч на финалето во пионерска конкуренција. ... Read More »

(ФОТО) Радоста на пионерките беше голема по триумфот на “Трофејот на Белград” , нашиот голман Ѓеорѓиевска беше играч на финалето

49153994_2317140415181479_6200373723770388480_n

Пионерките на ЖРК Вардар го освоија првото место на турнирот во Белград, откако денес во големото финале беа подобри од екипата на Студентски град. Во дуел во кој пред финишот губевме со 13-7 “блескавме“ и триумфиравме со 14-16 со лавовска борба. Поопширен изјвештај за прекрасната победа на оваа средба може да најдете на нашиот сајт овде! Славјето по триумфот беше ... Read More »