Monday ,22 January 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 4)

Младински лиги

Домаќинот Метковиќ подобар во полуфиналните дуели со кадетките и пионерките на РК Вардар, кои ќе играат за третото место

24991475_2071592653069591_830675540683745777_n

Пионерките и кадетките на ракометниот клуб Вардар ќе играат за третото место на турнирот “Метковиќ 2017“, кој изминативе три дена се игра во Хрватска. Ова е епилогот од утринските полуфинални мечеви на двте наши екипи, кои за противник го имаа домаќинот на турнирот. Пионерките го загубија својот натпревар од полуфиналето, против тимот на Метковиќ со резултат од 11:6. Вардарки први ... Read More »

Кадетките и пионерките на РК Вардар ќе играат во полуфиналето на турнирот “Метковиќ 2017“

vardarfans-naslovna

Денес во Метковиќ-Хрватска продолжија натпреварите на силниот меѓународен турнир за кадетките на Вардар. Кадетките и пионерките утре ќе се борат за големото финале на меѓународниот турнир во Хрватска. Во рамките на третото коло од групата, за противник ја имавме екипата на Далматинка, која е две години повозрасна од нашата генерација. Подобра беше екипата од Хрватска, која славеше со резултат од ... Read More »

Со два нерешени резултати, една победа и пораз, пионерките на РК Вардар ја завршија групната фаза на турнирот “Метковиќ 2017“

vardarfans-naslovna

После вчерашниот нерешен резултат против екипата на Петесон Врањиќ, пионерките на РК Вардар во текот на денешниот ден одиграа три натпревари. Првиот беше утрово против домашниот тим на Метковиќ, од кој бевме поразени со резултат од 15:12. Избраничките на Анжела Платон подобро го отворија овој натпревар и по пет минути игра имаа предност од 1:3. Водевме и со 2:4 за екипата ... Read More »

Победа, нерешен резултат и пораз на првиот натпреварувачки ден на турнирот “Метковиќ 2017“ , за екипите на РК Вардар

vardarfans-turnir-vo-metkovic

Денес старуваше 12 издание на силниот меѓународен ракометен турнир “Метковиќ 2017“, на кој се натпреваруваат и две генерации на ракометниот клуб Вардар. Кадетките на Вардар одиграа два натпревари и забележаа една победа и пораз. Треба да се напомене дека на турниров се натпреваруваме со екипи кои се две години повозрасни од нашите ракометарки, а екипата ја води Марија Папуџиева. На ... Read More »

Познати составите на двете генерации на РК Вардар, кои ќе не претставуваат на турнирот во Метковиќ

vardarfans-turnir-vo-metkovic

Пионерките и кадетките на РК Вардар, во периодот од 8-10-ти декември ќе бидат дел од силниот меѓународен турнир, или 12 издание на турнирот “Метковиќ 2017“. Кадетките ќе бидат во група со екипите на  Метковиќ, Сплит, Катарина – Мостар и Далматинка – Плоче. Утре ги стартуваме настапите на турнирот, а отвараме со екипата на Катарина Мостар (15:50 часот), додека истиов ден ќе ... Read More »

Комплетирано третото коло во женскиот дел на ракометната “Јуниор“ лигата

10

Изминативе два викенди се одигра третото коло во женскиот дел на “Јуниор“ лигата. На програмата беа натпревари кај генерацијата родени “2004/05“ и “2006/07“ година. Во двете возрасни генерации после три одиграни кола, првото место на табелата го држи РК Кале од Кичево. Резултати и табела, кај генерацијата 2004/05. РК НОВО ЛИСИЧЕ ВАРДАР – РК ДЕЛЧЕВО ВАРДАР 18:25 (08:10) РК ВАРДАР ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерките на ЖРК Вардар дојдоа до нова победа, совладан РК Ѓорче

26

Вчера пионерската селекција на Вардар во женска конкуренција  која е предводена од Платон и Кузмановска  беше  домаќин на мечот од шестото коло од пионерското првенство. Ние ги  пречекаме врсничките од екипата на РК  Ѓорче   во СЦ “Кале“- Скопје. Црвено-црните дами во дуел во кој целосно доминираа дојдоа до победа со 14-10 (3-1). Read More »

Триумфи на ЖРК Вардар и Вардар Јуниор во Супер лигата! Победи над екипите од Пелагонија, Пелистер и Деспина

vardarfans-naslovna24-10-2017-1192611-660x330

Двете сениорски екипи на женскиот ракометен колектив Вардар денес одиграа дуели во женската Супер лига, и двата наши тима дојдоа до победа со своите ривали.  Двете екипи гостуваа во Пелагонија,  избраничките на Дибирова се сретнаа  со екипата на ЖРК Пелистер во Битола,  младите вардарки од Вардар Јуниор беа  гостинки на ЖРК Деспина тим кој доаѓа од градот Прилеп. Првиот тим ... Read More »

Пионерките повторно триумфално, девојките на Платон и Кузмановска подобри од РК Ѓорче

000

Пионерската селекција на Вардар во женска конкуренција  која е предводена од Платон и Кузмановска денес беше  домаќин на мечот од шестото коло од пионерското првенство. Ние ги  пречекаме врсничките од екипата на РК  Ѓорче   во СЦ “Кале“- Скопје. Црвено-црните дами во дуел во кој целосно доминираа дојдоа до победа со 14-10 (3-1). Првиот дел беше еден борбен период со голема борба, голмански интервенции  и ... Read More »

Ракометната Вардар Јуниор лигата в недела гостува во Велес (распоред)

koki

 Минатиот викенд почна со дуелите во СЦ “Кале“-Скопје, а  викендов во градот Велес се доигрува третото коло од ракометната  Вардар Јуниор лига. Натпреварите се играат во недела на 3 декември во салата во ОУ „Блаже Коневски”. Првиот натпревар, според распоредот треба да почне во 9.50 часот. Дуели  играат момчињата и девојките од Велес, Делчево, Кавадарци, Скопје и Виница, и тоа во ... Read More »