Sunday ,08 December 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 5)

Младински лиги

Пионерките маршираат максимално, шеста победа по ред, совладан Алушовски на гости

73172806_3735700359789157_87362138766573568_n

Нивната доминација во пионерската лига е тотална, пионерките на ЖРК Вардар во шестто коло дојдоа до шестата победа. Девојките на Платон и Папуџиева на гостувањето кај РК Алушовски победија со резултат 24-14. Ние доминиравме максимално, на оваа средба поведовме со 0-2 на почетокот, ривалот со гол ја преполови предноста. Од првиот момент се до крајот ние бевме во водство во ... Read More »

„Лавиците“ и во кадетската лига тргнаа со убедлива победа, падна Ѓорче

74643578_10215545905862950_7668368269660651520_n

Пионерките на Вардар, денес на првиот меч во кадетската лига го одигаа 1.коло и дојдоа до деби победа. Тие ја пречекаа екипата на Ѓорче Петров и ја совлаадаа со резултат  37-23. Ние влеговме во мечот со одлична игра, поведовме со 3-1 во 4.минута преку Мила Пешиќ. Потоа, одбрани Ѓорѓиевска, погоди Бојана Коцева и Максимовска Наталија за да отидеме на 5-1, ... Read More »

Равојска: Да си дел од Вардар е остварување на сонот, особено во екипа со големо срце и храбри соиграчи

jana2

Вардар може да биде горд на своите најмлади ракометарки, пионерскиот тим предводен од Платон и Папуџиева е екипа за големи дострели. Овој тим изминатата сезона успеа да дојде до пионерската титула, на изненадување на сите станаа шампиони и во кадетската лига, успешната сезона беше „зачинета“ со два пехари од меѓународни турнири. Во новата сезона зборот „перфекција“ ги опишува во целост, ... Read More »

Пионерките на Вардар во недела гостуваат кај Алушовски по 6/6

hhhhhhhhhhhhhh

Избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева од овој викенд ги очекува „двојна програма“. Пионерките на ЖРК Вардар,  утре ќе започнат со настап во кадетската лига (види инфо), а воедно во пионерската конкуренција ги очекува шестата рунда од есенскиот дел.  Нивниот пионерски дуел  е на програмата во недела, 3.ноември. Мечот од 6.коло во групата-1 од пионерската конкуренција ќе се игра со ... Read More »

Викендов 1.коло во кадетската лига, девојките на Вардар одбраната на титулата ја започнуваат со Ѓорче

00-2-660x330

Викендов конечно започнува со одигрување женската кадетска ракометна лига. Девојките на Платон Анжела и Марија Папуџиева, пионерскиот тим на ЖРК Вардар ќе ја брани титулата во оваа конкуренција. Тие лани на спектакуларен начин со блескав пролетен дел на изненадување на сите дојдоа до пехарот. Вардарки се наоѓаат во групата-1 од кадeтската лига, тие за место на завршниот Ф-4 ќе се ... Read More »

Преглед 5.коло! Пионерките по победата кај Делчево лидери со максимални 15.бода

ff

Пионерките на ЖРК Вардар во 5.коло играа дерби кај тимот на Делчево, избраничките на Анжела Платон и Марија Папуџиева успеаа да остварат важен триумф. Тие победија со високи 10 гола предност, победата дојде со резултат 15-25 на оваа средба. Ние сме лидери на табелата по 5.одиграни кола колку што има и тимот на Аеродром кој е на втората позиција. Во ... Read More »

РК Вардар од денес отвара ракометна школа во ОУ „Владо Тасевски“

vardar-otvora-shkola-vo-ou-vlado-tasevski-22541

Ракометниот клуб Вардар формира нова регионална ракометна школа во која младите ќе можат да ги учат ракометните вештини. За сите кои сакаат да се дел од големото црвено-црно ракометно семејство во информацијата се вели: Биди и ти дел од најдобрите и приклучи се во новата ракометна школа на Вардар во основното училиште „Владо Тасевски” во Скопје. Новата школа, која ќе биде дел од Ракометната академија ... Read More »

„Лавиците“ не дозволуваат никој да ја загрози нивната „хегемонија“, победа во дербито кај Делчево со двоцифрена предност

5555555555555555555555555555555555555555555555555

Мечот кој беше дерби за врвот, се претвори во црвено-црна ракометна лекција. „Лавиците“ недозволуваат никој да ја загрози нивната хегемонија, тие  на гостувањето кај РК Делчево во дербито победија со двоцифрена предност. Пионерскиот тим на Вардар реди победи, ова е петта победа во исто толку мечеви, заедно со 12.победи од лани серијата се искачи на 17 меча со триумфи. Апсолутно ... Read More »

Одложениот дерби пионерски меч, Делчево-ЖРК Вардар доби нов термин

a21-660x330

Дербито кое требаше да се игра минатиот викенд во женската пионерска група-1 помеѓу Делчево и Вардар изминатиот викенд беше одложено, како и целата лига. Овој меч доби нов термин за одигрување. Натпреварот ќе се одигра во недела,  на 27.октомври во салата  „М.М-Брицо“ во Делчево. Судиската правда ќе ја делат: Драган Јовановски – (Штип) и Иван Јованов (Радовиш). Оваа е средба ... Read More »

(ФОТО) Најмладите ракометари, ген.2010 и помали настапија на турнирот „Еден живот, една љубов“

12

Викендов,  заврши 6-то издание на турнирот „Еден живот, една љубов“ кој ce одигаа во двете сали при  СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.  Свои настапи имаа и најмалите ракометарчиња, родени 2010 година и помали кои играа мини-ракомет на половина терен 4+1 во мешани тимови (момци и девојки). Read More »