Tuesday ,15 October 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 2)

Младински лиги

(Фото+Резултати) Одиграна втората половина кај момците и девојките на турнирот „Еден живот, една љубов“

12

Денес во Јане Сандански по првото утринско коло во машка и женска конкуренција се одигра и втората рунда од турнирот „Еден живот, една љубов“. Погледнете ги извештаите од утринските мечеви ( момци и девојки). Во продолжение ви ги носиме резултатите и фотогафии од втората рунда: Машки: Урдаревски Вардар-РК Филип Вардар 14-13 (6-7) РК Будимир Вардар-РК Балтепе Вардар 19-11 (12-4) РК ... Read More »

Лавиците оставаат пустош зад себе, пионерките во дербито го совладаа Куманово со 15 плус во гости

b2-2

Во рамките на 3.коло, пионерките на ЖРК Вардар гостуваа во Куманово кај истоимената екипа. Ние успеавме да забележиме нова победа, повторно убедлива. Вардарки се зацврстија на врвот на табелата со  триумфот од 12-27 на оваа средба. Лавиците, едноставно во пионерска конкуренција се несовладливи, тука сме во серија од 15.победи (12 изминатата сезона кога станавме шампиони и овие три). Првиот дел ... Read More »

Дамите на РК Делчево и РК Будимир тргнаа со победи на турнирот „Еден живот, една љубов-Вардар“

71343765_10215322731323726_746117917615063040_n

Денес во малата сала на С.Ц. Јане Сандански започна 6.издание на младинскиот ракометен турнир „Еден живот, една љубов-Вардар“ организиран од ракометната Академија на црвено-црните на кои се натпреваруваат регионалните школи. Утрово се одигра и првото коло кај дамите во генерација родени 2006/2007. На првата средба дамите на РК Академија Будимир (1) Вардар ја совладаа екипата на РК Драчево со пет ... Read More »

(ФОТО) Петрушевски, тренерот на Вардар Јуниор на децата во К.Вода Вардар им одржа тренинг

trenerot-stojan-petrushevski-od-vardar-junior-na-decata-vo-kisela-voda-vardar-im-otkrivashe_3

Младите ракометари во нашата школа Кисела Вода Вардар имаа невообичаен тренинг. Заедно со тренерот на Вардар Јуниор Стојан Петрушевски, поранешен селектор на сениорската и на младинската репрезентација на Македонија тренираа како големи ракометари. Научија по некоја нова финта, но пред сѐ добро се забавуваа и уживаа во вежбите и игрите кои им ги организираше Петрушевски. Нашиот тренер во Кисела Вода ... Read More »

Термини за петте дуели на младите машки и женски екипи на РК Вардар

71969121_432436177389394_3406837113671385088_n

Викендов не очекуваат дури пет дуели на младите машки и женски ракометни екипи на Вардар. Своите дуели од 3.коло во кое влегуваат со по две победи ќе имаат машката и женската екипа на Вардар во пионерска конкуренција. Овој викенд стартува и младинскиот шампионат каде имаме два тима, РК Вардар и Вардар Јуниор.  Први  со меч ќе отворат кадетите кои тргнаа ... Read More »

Традиционалниот, шестти турнир „Еден живот, една љубов“ започнува на 5. октомври

shestiot-turnir-eden-zhivot-edna-ljubov-startuva-na-5-oktomvri-15075

Традицијата продолжува, ракометната академија Вардар годинава по шестти пат го организира традиционалниот турнир „Еден живот, една љубов″. Во изминатите пет години турнирот прерасна во силен и квалитетен настан каде членовите на Академијата ги развиваат и унапредуваат ракометните вештини. Турнирот годинава ќе се игра во два викенда, и тоа викендите 5 – 6 октомври и 19 – 20 октомври. Во спортскиот ... Read More »

Среќен роденден Галевска Марија

71496452_536075700471634_7049918302163828736_n

Денес својот 17.роденден го прославува средниот бек на ЖРК Вардар, Марија Галевска. Девојката која лани пропушти голем дел од сезоната поради повреда, ракометарката која оваа сезона има одличен старт. Игра повторно на ниво, креативна, енергична, на високо ниво  со одличен преглед на играта. Нејзиното враќање веднаш го подигна квалитетот на вардаровата игра особено во нападот. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН МАРИЈА!  Read More »

(Фотогалерија) Лавиците нижат успеси, пионерките на Вардар со нова убедлива победа

1

Пионерките на ЖРК Вардар, вчера  домашен дуел високо ја совладаа екипата на КЛ-7. Девојките на Платон и Папуџиева одиграа еден динамичен меч во СЦ „Јане Сандански“ каде  триумфиравме со резултат 37-7. Ние доминиравме во сите аспекти на ракометната игра на оваа средба. Read More »

Лавиците како „казнена експедиција“, КЛ-7 ја почувствува силата на пионерскиот тим на Вардар

00-2

Пионерките на ЖРК Вардар се како „казнена експедиција“ денес на домашен дуел високо ја совладаа екипата на КЛ-7. Девојките на Платон и Папуџиева одиграа еден динамичен дуел во СЦ „Јане Сандански“ каде  триумфиравме со резултат 37-7. Првите три минути не видовме гол, во напад имавме две технички грешки, ама затоа на нашиот гол одлично со две одбрани отвори Веронија Ѓорѓиевска. ... Read More »

Кадетите ја стартуваат сезоната во Драчево, пионерските екипи на РК Вардар одат на втора победа

69836094_1405219139653383_9037207336539652096_n

Викендов на програмата се три дуели на младите ракометни екипи на Вардар. Пионерките и пионерите тргнаа со победа во 1.коло, пред нив е втората рунда. Кадетите на Будимир и Станковски сезоната ја започнуваат со дуел во гости кај Драчево. Ова е распоредот на мечеви:   *Пионерки: ВАРДАР- 29/09, 13-30 часот  (СЦ Ј.Сандански) *Пионери: Аеродром-ВАРДАР 29/09, 11-00 часот (Сала: Автокоманда) *Кадети: Драчево-ВАРДАР 29/09, 19-00 часот ... Read More »