Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 2)

Одбојка

Лесно му е на Вардар со Симовски, убедлива победа во дербито против Џио Струмица

okvardar-odbojka

Одбојкарскиот клуб Вардар славеше убедлив триумф на гости од 0-3 во сетови (16-25, 14-25, 22-25) против актуелниот освојувач на двојната круна, Џио Струмица. Овој натпревар требаше да биде дерби на есента, но, Вардар уште еднаш покажа дека оваа година е неприкосновен. Одново Вардарци играа на „крилата” на македонскиот репрезентативец Јовица Симовски кој реализираше 25 поени, што беа доволни за убедлива победа. Освен Симовски, вреди ... Read More »

Одбојкарите на Вардар рутинирано, Симовски незадржлив

okvardar-odbojka

Одбојкарите на Вардар очекувано го совладаа УГД Студент со 3:0 (25:15, 25:6 и 25:8) во последниот натпревар од второто коло во Првата машка лига. Во салата на спортско-рекреативниот центар “Кале” во Скопје, одбојкарите на Вардар покажаа моќ и заслужено се радуваа на втората победа сезонава од исто толку натпревари. Јовица Симовски уште еднаш покажа дека оваа сезона ќе биде главниот ... Read More »

Одбојкарите на Вардар очекувано ја совладаа Лирија со 3:0

okvardar-odbojka

Одбојкарите на Вардар очекувано ја совладаа Лирија со 3:0 (25:11, 25:17, 25:19) во последниот натпревар од воведното коло во нашата Прва машка лига. Фаворитот беше доминантен во сите сегменти на играта и во ниту еден момент не дозволи противникот да се закани посериозно. Во дресот на Вардар со победа дебитираа репрезентативното трио Михаилов-Маџунков-Илиев, потоа големото засилување Јовица Симовски, како и Сун Ватанабе од ... Read More »

Одбојка! Девојките на Вардар први на турнирот во Струмица

zok-vardar

Новоформираната екипа на ЖОК Вардар 2019 е освојувач на меѓународниот турнир, кој викендов се одржа во Струмица во организација на уште еден дебитант, Струмица Жени Вардарки, кои ги предводи Горан Славков до пехарот на еднодневниот турнир во полуфиналето со 2:1 славеа над Ваљево, додека во финалето со 3:1 го победија домаќинот Струмица Жени. ЖОК Вардар е екипа, која сезонава премиерно ... Read More »

Одбојка: Вардар врши упис на млади одбојкарски надежи

29468905_10211677287347979_6819465889612765451_n

Одбојкарскиот спорт со успесите на нашата селекција добива на популарност. ОК Вардар тимот кој годинава сезиозно се засили и ја прекина „блокадата“ за настап на мак.тимови во одбојкарска Европа повикува  млади надежи кои сакаат да се запознаат и да го тренираат овој спорт. Во информацијата се вели: Одбојкарски клуб Вардар започнува со упис на нови членови Тренинзите ќе се реализираат ... Read More »

Првпат Јапонец ќе настапува во македонската одбојка, Вардар се засили со Сун Ватанабе

00000

Прв пат, односно историски во  македонската одбојка еден тим донесува Јапонецот. Во ОК Вардар првпат ќе дебитира играч од оваа далеку источна земја, станува збор за  Сун Ватанабе (25години,193цм, 89кг). Јапонецот е    организатор на играта, тој доаѓа на едногодишна позајмица од редовите на Јеитекуто Стинкс, клуб кој настапува во јапонската Премиер лига. Ова е важно засилување за  „црвено-црниот“ тим, кој ... Read More »

Македонија „бронзена“ на Балканското првенство за играчи до 18 години, половина во селекција беа вардарци

66441049_10214874686120950_6744506489165053952_n

Македонските кадетски одбојкарски репрезентативци го освоија бронзениот медал на Балканското првенство за играчи до 18 години во Урошевац (Феризај). Во последното, петто коло на турнирот, избраниците на селекторот Ванче Санев ја совладаа Албанија со 3:1(22:25, 25:19, 25:19, 25:22) и на тој начин завршија третопласирани. Ова е најголем успех на македонската одбојка во младинските возрасни категории, затоа што е прв медал ... Read More »

ТРАНСФЕР БОМБА: Симовски една година во Вардар!

22713-simovski

Одбојкарскиот клуб Вардар промовираше две трансфер бомби кои доаѓаат во редовите на  „црвено – црните” да ја освојата титулата во новата сезона, но и да му помогнат на новиoт тим на настапите во Челинџ купот и МЕВЗА лигата. Јовица Симовски, екс-репрезентативецот на Македонија, по цели 15 години кариера во станство доаѓа во редовите на Вардар како огромно засилување за новата сезона. Симовски ... Read More »

Тимот на Карловарско ривал на ОК Вардар во Челинџ куп

55840597_285767205699559_1782264239310766080_n-660x330

Познат е ривалот за европското искушение на црвено-црниот одбојкарски колектив. На ОК Вардар противник ќе му биде чешкиот клуб, Карловарско  во премиерата во европскиот Челинџ куп. Вардарци  настапот во третото по квалитет европско клупско натпреварување ќе го стартуваат во второто квалификациско коло. Нашиот противник во последните четири сезони постојано  е дел од европските клупски купови, а измината сезона 2018/2019 во домашната лига ... Read More »

Одбојка: Покрај во ЦЕВ Купот, Вардар сака да настапува и во „МЕВЗА“

52576387_10213885437310348_8350250991404187648_n

Добриот менаџмент, заедно со амбициозните цели  донесуваат нови „ветришта“ за  одбојкарки клуб Вардар. Па така црвено-црните одбојкари на европската сцена покрај учеството во ЦЕВ Челинџ купот, во кој се единствен македонски тим кој се пријави по пауза од една деценија, тие  аплицираа за настап во Средноевропската одбојкарска лига (МЕВЗА) во новата сезона. Апликацијата е доставена до Одбојкарската федерација на Македонија, ... Read More »