Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 5)

Одбојка

И ГОК Борец на списокот на ОК Вардар, нова максимална победа

vardar-borec-640x336

ОК Вардар со максимален резултат од 3-0 во сетови успеа на домашен терен да го совлада тимот од Велес, ГОК Борец. Првите два сета црвено-црните ги добија со по 25-20, а во третиот сет беа малку поубедливи и го добија со 25-18. Со оглед на резултатите на другите средби од ова 8.коло, ОК Вардар во полуфиналето на плејофот во македонската ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ си „вози“ лидерски, нова максимална победа

277675045_702438377842622_1246809094086265980_n

Вчера, лидерот во втората сениорска одбојкарска женска конкуренција, нашиот ЖОК Вардар ЕМ, гостуваше во Струмица, кај тимот на ОК Виктори Волеј. Вардарки на оваа средба од  16.коло,  кое се одигра во салата „КГС Партизан“ дојде до максимална победа. Ние триумфиравме на оваа средба со резултат 0-3. По сетови нашата победа изгледаше вака: прв 15-25, втор 16-25 и клучниот последен заврши ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ гостува денес во Струмица

277747893_701922847894175_2072793996288093899_n

Лидерот во втората сениорска одбојкарска женска конкуренција, нашиот ЖОК Вардар ЕМ викендов го очекува ново возбудување во лигата.  Вардарки се гости во ова 16.коло, ние гостува во Струмица, кај тимот на ОК Виктори Волеј. Натпреварот е закажан за денес (2.април). Дуелот во салата „КГС Партизан“ е закажан со почеток во 16-00 часот.  Read More »

ОК Вардар го осигура 3-тото место откако го совлада ОК Универзитет во Тетово

vardar-univerzitet3-640x288

Натпреварите од 7. коло од плејофот во најсилниот машки одбојкарски шампионат го отстранија и последното отворено прашање околу учесниците во разигрувањето. ОК Вардар на домашен терен со 3-1 во сетови го совлада Универзитет во Тетово во четири сета и го зазеде третото место на табелата кое што е значајно затоа што избегнува полуфинална пресметка со првопласираниот тим сезонава, а тоа ... Read More »

Победа за Вардар Жени 2019 во гости кај Универзитет во Тетово

222222222222

Во првата одбојкарска лига кај дамите се одигра Втора фаза  (5.коло) во групите 1 и 2, односно во групата за титула и групата за опстанок каде што игра ОК Вардар Жени 2019. Вардарки во оваа рунда се сретнаа со тимот на   Универзитет во Тетово, црвено-црните дами како гостинки дојдоа до победа. Вардарки триумфираа со максимални 0-3 на оваа средба,  поведоа со ... Read More »

МТВ со пренос од дербито ОК Вардар-Шкендија кое се игра денес

ok-vardar-tim-640x426

Денес во Првата одбојкатска  лига (мажи) на програмата е дуел од Втора фаза-1, односно 6.коло во кое ОК Вардар во дербито е домаќин на тетовска Шкендија. Дуелот ќе започне во 20-00 часот и од истиот ќе може да се гледа преднос во живо на македонската радио и телевизија. Натпреварот ќе биде пренесуван на спортскот канал на националната телевизија, односно на  МРТ-3. Read More »

Пионерките на ЖОК Вардар ЕМ не успеаа во баражот

999999999999999999999

Пионерките на ЖОК Вардар ЕМ овој викенд имаа бараж натпревар, за истиот на официјалниот профил на клубот тие објавија: Нашите пионерки не успеаа во бараж натпреварот за влез во 1/4 финале.Започнавме со водство од 1:0 во сетови,се боревме,но не издржавме до крај… ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Бами кор 1:3 Read More »

Вардар ЕМ доминантен на мечот со ОК Куманово, остануваме лидери по 15.кола

277523267_698207618265698_8053905591605026414_n-1

Вчера, девојките од ЖОК Вардар ЕМ во рамки на 15.коло од втората лига беа домаќини во Спортскиот центар „Форца“ и дојдоа до нова победа со која останаа лидери на табелата. Црвено-црните одбојкарки сосема очекувано на натпреварот на кој беа фаворити дојдоа до висока, односно максимална победа со резултат 3-0. Тимот на ОК Куманово од истоимениот град немаше шанси против расположените ... Read More »

Пораз на Пелистер Волеј и во Скопје од Вардар Жени 2019

volej-13-copy-660x330

Вардар Жени 2019 – Пелистер Волеј 3:1 Во рамките на 4. коло од втората фаза екипата на Пелистер е поразена од екипата на Вардар Жени 2019, во еден многу важен натпревар и за двете екипи. Вардарки на домашен терен дојдоа до важна победа над ривалот од Битола.Гостинот поведе со 0-1 на почетокот (21:25), ние со победа во вториот сет од  ... Read More »

Победи се нижат, врвот е црвено-црн, Вардар ЕМ со уште еден гостински успех

276206986_693788485374278_4208850455602305828_n

ЖОК Вардар ЕМ непрестајно реди успеси во 2.лига за сениорски, нашите одбојкарки остануваат на врвот и на чекор до промоција во женската одбојкарска елита. Вчера гостувавме во Кичево кај тимот на ОК Ускана, на меч на кој доминиравм во сите аспекти на одбојкарската игра дојдовме до победа со конечни 1-3. Првиот сет го добивме релативно лесно и убедливи си 13-25, во ... Read More »