Tuesday ,28 March 2023
Последни:
Home > Uncategorized > Победа за Вардар Жени 2019 во гости кај Универзитет во Тетово

Победа за Вардар Жени 2019 во гости кај Универзитет во Тетово

Во првата одбојкарска лига кај дамите се одигра Втора фаза  (5.коло) во групите 1 и 2, односно во групата за титула и групата за опстанок каде што игра ОК Вардар Жени 2019. Вардарки во оваа рунда се сретнаа со тимот на   Универзитет во Тетово, црвено-црните дами како гостинки дојдоа до победа.

Вардарки триумфираа со максимални 0-3 на оваа средба,  поведоа со 0-1 по победата во првиот сет со 20:25,  следеа два сета во кој имавме значајно помал отпор и ги добивме со 14:25 и  15:25 за маскимална победа на ова гостување. Моментално имаме 6.победи на своето конто и сме на 2.позиција во групата во која трагаме по останување во елитата.

Прва лига (жени), Втора фаза-1 (5.коло)

Наковски волеј – Работнички Скопје                        1:3 (26:24, 19:25, 20:25, 8:25)

Струмица жени – Јанта волеј КВ                              1:3 (19:25, 25:20, 17:25, 21:25)

ТАБЕЛА:Работнички (18-1), Наковски волеј (13-6), Јанта волеј (13-6), Струмица жени(10-9)

Прва лига (жени), Втора фаза-2 (5.коло)

Универзитет во Тетово – Вардар жени                    0:3 (20:25, 14:25, 15:25)

Фит фан волеј – Пелистер волеј                            3:0 (25:23, 25:20, 25:22)

ТАБЕЛА:Фит фан волеј (7-12), Вардар жени (6-13), Пелистер волеј (5-14), Универзитет воТетово (4-15)