Tuesday ,28 March 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 7)

Одбојка

ОК Вардар реди победи во 2022, гостински успех кај Универзитет Тетово за 2.место на табелата

ok-vardar-tim-640x426

Oстварена е и  втора победа во вториот настап на ОК Вардар во вториот дел од сезоната 2021/22 во одбојкарскиот шампионат на Македонија.  ОК Вардар славеше нова победа веќе осма по ред, а втора во плејофот за шампионската титула во вториот дел од сезоната откако со убедливи 3-0 го победи нагости тимот на . Црвено-црните одбојкари го добија првиот сет со 25-19, ... Read More »

Кадетките на ЖОК Вардар ЕМ второпласирани по последниот турнир

Кадетките на ЖОК Вардар ЕМ го одиграа последниот турнир, по крајот на истиот се најдоа на втората позиција на табелата во нивната група. За овој турнир објавија на официјаната страница: Последниот турнир во Државното првенство за кадетки го завршуваме со една победа и еден пораз,за второ место во групата Б ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Весна Пробиштип 2:0 ЖОК ВАРДАР ... Read More »

(ФОТО) Пораз на Пелистер Волеј во Битола од Вардар Жени 2019

volej-13-copy

Одбојкарките на Пелистер Волеј се вратија во нивната “одбојкарска база“ во салата на Медицинското училипте во Битола, каде беа поразени од екипата на Вардар Жени, во натпревар каде одиграа рамноправно во сите сетови, но искуството беше на страната на гостинките. Вардарки забележаа победа во првата лига. Пелистер Волеј – Вардар Жени 1:3 (18:25, 15:25,  25:21, 18:25) Read More »

Лидерот „тера“ шампионски, ЖОК Вардар ЕМ со нова победа

Во рамките на 11-то коло од  Втората државна лига во одбојка за жени екипата на ЖОК Вардар ЕМ гостуваше кај  тимот на Јанта Волеј Форца. Натпреварот започнува во салата на О.У “Н.Г. Дуња“ го добивме и остануваме лидери на табелата. Повторно црвено-црните дами победија со максимален резултат, 0:3 на свој сениорси дуел. Вчера, доминиравме во првиот сет и отворивме со 1-0 со резултат ... Read More »

Вардар ЕМ ќе гостува кај Јанта Волеј Форца

274334621_676577213762072_1014852915858726709_n-660x330

Во рамките на 11-то коло кое ќе се одигра утре во Втората државна лига во одбојка за жени екипата на ЖОК Вардар ЕМ ќе гостува кај  тимот на Јанта Волеј Форца Натпреварот започнува во 19.30 часот во салата на О.У “Н.Г. Дуња”. Во недела од 12.30 часот во СЦ Форца ќе бидеме домаќини на последниот турнир по групи за кадетки. Read More »

ОК Вардар во Тетово ја совлада Шкендија во дербито

ok-vardar

Одбојкарите на Вардар победнички започнаа  во премиерното коло од втората фаза, во плеј-офот во одбојкарското првенство. Варцарци  го добија дерби дуелот, по четири сета славеа со 1-3 на гостински терен во Тетово. Вистнска одобојкарска  драма имаше во сите четири сета, нашите момци  поведоа со 1-0 (22-25), но домашниот состав врати на ист начин (25-22) за израмнување. Следните два сета им припаднаа на ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ максимален кај младинките, 8/8 за лидерска позиција

274387823_677164710369989_8267325448904777620_n

Младинките на ЖОК Вардар ЕМ, вчера на новиот турнир дојдоа до нови победи, тие се 100% во својата група. За овој собир на својата страница објавија:  Нашите младинки извојуваа две максимални победи на последниот турнир по групи,за 8/8 и зацврстување на првата позиција во групата Г ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Бами кор 2:0 ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Синалко ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ „отвори“ во 2022 со максимална победа, за задржување на лидерското место

274334621_676577213762072_1014852915858726709_n

По зимската пауза продолжија натпреварите во одбојкарската женска  2.лигашка сениорска конкуренција. Вардарки како лидери влегуваат во пролетните возбудувања, вчера во првото коло во 2022 година, ЖОК Вардар ЕМ  беше домаќин на тимот на ОК Младост УГД. На оваа средба од 10.коло вардарки беа  домаќини во Спортскиот центар „Форца“, победивме на истата со максимални 3-0.  На овој натпревар своја шанса и свој придонес имаа ... Read More »

Во првото пролетно коло, денес ЖОК Вардар ЕМ домаќин на ОК Младост

274337702_675923000494160_4327734922518577840_n

По зимската пауза продолжуваат натпреварите во одбојкарската женска сениорска конкуренција, вардарки како лидери влегуваат во пролетните возбудувања.  Во првото коло во 2022 година, ЖОК Вардар ЕМ  денес (сабота, 10.фебруари) ќе биде домаќин на тимот на ОК Младост УГД. Дуелот ќе започне во 14 часот и 15.минути. На оваа средба од 10.коло вардарки ќе бидат домаќини во Спортскиот центар „Форца“. Се ... Read More »

(Фото) OK Партизан победник на турнирот по повод јубилејот „75 години ОК Вардар“

ok2

Одбојкарите на Партизан се победници на силниот одбојкарски турнир по повод јубилејот „75 години ОК Вардар“ кој видендов се одржа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Во финалниот меч, белградскиот состав во исклучително возбудлив меч славеше против организаторот и славеник, Вардар со 3:2 (25:20, 22:25, 25:19, 23:25, 15:12). Нашиот прволигаш одигра одличен меч иако двапати се враќаше од негатива, откако ... Read More »