Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 8)

Одбојка

(Фото) OK Партизан победник на турнирот по повод јубилејот „75 години ОК Вардар“

ok2

Одбојкарите на Партизан се победници на силниот одбојкарски турнир по повод јубилејот „75 години ОК Вардар“ кој видендов се одржа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Во финалниот меч, белградскиот состав во исклучително возбудлив меч славеше против организаторот и славеник, Вардар со 3:2 (25:20, 22:25, 25:19, 23:25, 15:12). Нашиот прволигаш одигра одличен меч иако двапати се враќаше од негатива, откако ... Read More »

ОК Вардар со ревијален турнир по повод 75.годишнината

roman-640x288

Одбојкарскиот Клуб Вардар е создаден далечната 1947 со самото основање на Спортското друштво Вардар. Тие годинава, како и кошаркарскиот и фудбалскиот клуб прославуваат 75 години постоење. По тој повод овој викенд црвено-црниот одбојкарски колектив организира ревијален турнир на кого освен домаќинот ОК Вардар учество ќе земат уште и ОК Партизан од Белград и ОК Струмица 47 од Струмица. Турнирот ќе ... Read More »

(ФОТО) ЖОК Вардар ЕМ ги „запали моторите“

271763166_653021422784318_5671198570537301750_n-1

Вчера, девојките од ЖОК Вардар ЕМ ги започна подготовките за пролетниот дел од сезоната 2021/2022 година. Иако на првиот собир екипата беше некомплетна, сепак девојките по заслужениот одмор одработија одлично на првиот собир. Read More »

Јаничиќ и Стефановска, утре со прва прозивка на девојките од Вардар ЕМ

268883518_646195843222526_8852571213515518547_n

По крајот на зимската пауза, веќе утре, вторник (11.јануари) есенскиот лидер во сениорската 2ра одбојкарска лига, екипата на ЖОК Вардар ЕМ ќе ги започне зимските подготовки. Црвено-црните дами ќе започнат со подготовки за пролетните предизвици, пред нив е тешка задача, зачувување на лидерската позиција која носи промоција во одбојкарската елита, првата лига. Првиот собир  со девојките тренерскот двоец,  Емилија Јаничиќ и ... Read More »

ОК Вардар доби нов техничар-Марко Стошиќ

marko-stosic-640x360

Одбојкарскиот клуб Вардар за кратко време ја пронајде замената на испразнетото место на позицијата техничар во тимот, откако предвреме го раскина договорот со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски.  На оваа позиција во редовите на Вардар доаѓа добро познато име од нашите простори, кој првиот дел од сезоната го мина во тимот на Универзитет од Тетово. Станува збор за поранешен реперзентативец ... Read More »

Роман Гурски и ОК Вардар ја „раскинаа“ соработката

271215785_10220776607907232_9067158023855628117_n

По само половина сезона, ОК Вардар реши да ја прекине соработката со интернационалецот од Азербејџан, Роман Гурски. Информацијата доаѓа од клубот откако заврши првиот дел од сезоната 2021/22 во одбојкаскиот шампионат на Македонија. . ОК Вардар избори место меѓу најдобрите шест екипи кои ќе го продолжат разигрувањето за титулата, откако врза шест победи по ред и со 18 бода се ... Read More »

Триумф во гости со максимални 0-3 кај Весна Пробиштип, OK Вардар обезбеди плеј-оф со 6 победи по ред

Одбојкарите на Вардар забележаа нова победа во првата одбојкарска лига на Македонија откако во заостанатото 9.коло ја победија екипата на Весна Пробиштип нагости со убедливи 3-0 во сетови. На тој начин црвено-црните стигнаа до 6-тата победа по ред и со 18 бода го завршија првиот дел од шампионатот. Избраниците на тренерот Марјан Трајковски немаа поголеми проблеми и во овој дуел ... Read More »

Интервју со Јаничиќ: Во нашиот Вардар ЕМ вложувавме многу во девојките кои се иднината на овој спорт

269858513_2104207469729782_9137012118940954415_n

ЖОК Вардар ЕМ е есенски хит во македонската женска одбојкарска конкуренција, овој млад колектив кој прв пат игра во сениорска лига е лидер за време на зимската пауза. Неговите млади одбојкарски екипи во младинските лиги „жнеат“  успеси оваа есен од сезоната 2021/2022 година. Покрај тоа имавме и голем број на повикани репрезентативки во младинската селекција. Ви носиме интервју со „срцето“ ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ ги посети и им однесе подароци на децата од домот „11-ти Октомври”

Преземено во целост од официјалната страница на женскиот одбојкарски клуб „Вардар ЕМ“: Девојчињата од нашиот клуб изразија желба во овие предновогодишни денови да направат добро и хумано дело и да израдуваат повеќе дечиња. За таа цел претставници од нашиот клуб денес беа во посета на ЈУ “Дом за деца 11-ти Октомври-Скопје” и подарија новогодишни пакетчиња за секое дете. Голема благодарност ... Read More »

Лидерите, ЖОК Вардар ЕМ со ревијален дуел ја заврши успешната 2021

268441917_638024417617352_1330460286615233087_n-1

Младите девојки од ЖОК Вардар ЕМ имаат блескава 2021.година, заминуваат на пауза како лидери во сениорската и младинската лига. Последниот тренинг го искористија за дружба и меч против своите родители. За овој настан на официјалната страница објавија: По завршување на есенскиот дел од првенството, денес дел од нашите девојки одиграа ревијален натпревар против своите родители…Имаше доста “атрактивни” поени и на ... Read More »