Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 29)

Одбојка

И овој викенд кошаркарите и одбојкарите на Вардар немаа настапи

kosarka

Овој викенд спортското друштво Вардар требаше да биде побогато за уште два нови настапи во различни спортови. Кошаркарите на Вардар знаеме дека оваа сезона ќе се натпреваруваат во првата лига на Македонија. Нашите кошаркари во првото коло требаше да се сретнат со Струмица, но како што е добро познато, и овој викенд прволигашка кошарка немаше. Покрај кошаркарите на Вардар, и ... Read More »

ОДБОЈКА! Викендов стартува првата лига, Вардар e нов прволигаш

okvardar

И одбојкарска федерација на Македонија, исто како и кошаркарската, мака мачеше да означи официјален старт на новата сезоната. По долги промени, конечно, викендов треба да започне новата сезона од првата одбојкарска лига на Македонија. Во новата сезона има големи промени. Нов прволигаш е нашиот тим Вардар. Покрај Вардар, оваа сезона има уште три нови екипи во прват лига, а тоа се: Борец ГОК ... Read More »

(Историја) ОК Вардар

Vardarovi-odbojkarski-legen

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968), шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојката ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Точно две години од како група ентузијасти го вратија светото име “Вардар“ на кугларските борилишта низ земјава

koko

Точно две години минаа од како група неуморни ентузијасти решија да ги вратат светите за скопјани шест букви “В-А-Р-Д-А-Р“ во кугланите каде црвено-црните повеќе од деценија ги немаше на овие спортски борилишта. Пред точно две години на вчерашен ден случи основачкото собрание на Кугларски Клуб Вардар , каде удрени темелите на сегашниот кугларски македонски вице-шампион  KK Вардар. Димитровски Димитар и Дарко ... Read More »

Одбојкарите на Вардар, со две победи овој викенд!

odbojka-vardar

Кадетите на ОК Вардар овој викенд одиграа два натпреваари во својата лига. Нашите момци и двата натпревари ги добија. Најпрвин, ОК Вардар го победи тимот на Борец од Велес со 2:0, а потоа и Синалко од Крушево, исто така со 2:0. Честитки до Кадетите на ОК Вардар!  Read More »

Одбојкарите на Вардар загубија овој викенд

okvardar-vardarfans

Младинскиот одбојкарски клуб на Вардар, овој викенд ги започна натпреварите во својата одбојкарска лига. Нашите момчиња денеска одиграа две средби, против Лирија и Струмица, и двата натпревари се одиграа на домашен терен на Вардар. Против Струмица нашите момци загубија со 2:0, додека пак на другиот меч, за жал загубија и од Лирија со резултат 2:1. Против Лирија нашите одбојкари го ... Read More »

ОК Вардар Историјат

ok logo

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968), шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојката ... Read More »

ОК Вардар во Независна Македонија

ok sampioni 9394

По осамостојувањето на Македонија почнува голготата на ОК Вардар. Тренер на тимот е Александар Тасевски, додека во клубот работат и Трифуновски и Зоран Докузовски. Првата титула во самостојна Македонија ја освојува ОК Струмица, но затоа веќе во наредната сезона Вардар се закитува со првата шампионска титула во Македонија. Во огромна борба со големиот ривал Работнички, составот на Тасевски успева да ... Read More »