Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 26)

Одбојка

О.К Вардар поразен oд Лешок во 1/2 финалето од Купот

odbojka-vardarfans-okvardar

Одбојкарите на Вардар за жал ги завршија настапите во Националниот Куп на Македонија. Младите одбојкари на Вардар беа поразени на два наврати во 1/2 финалето во Купот на Македонија од тимот на О.К Лешок. Интересно е тоа што во еден ист ден беа одиграни и двата натпревари и тоа на теренот на противникот. Нашиот тим и на двата дуели немаше ... Read More »

Нов пораз на О.К Вардар

odbojka

Изминатиов викенд се одигра 11. коло во првата одбојкарска лига. О.К Вардар на домашен терен ја пречека екипата на Струмица. Овој натпревар за жал нашите млади одбојкари го загубија со резултат 3:0. Ова беше уште еден пораз во низа за нашите одбојкари. На останатите натпревари Пробиштип ВА стигна до уште една победа и сигурно чекори кон шампионската титула. По ова одиграно ... Read More »

Познат противникот на О.К Вардар во Купот

odbojka-vardarfans

Во просториите на ОФМ беше одржана ждрепка за полуфиналните парови во Националниот Куп на Македонија во машка и женска конкуренција. Во машка конкуренција, нашиот О.К Вардар во полуфиналето силите ќе ги одмери со тимот на О.К Лешок. Во второто полуфинале се среќаваат Струмица и УГД Студент. Првите натпревари ќе бидат одиграни веќе во петок (17 март), додека пак реваншите сеуште не ... Read More »

Пораз на О.К Вардар од Шутова

odbojka-vardarfans-okvardar

Изминатиов викенд се одигра ново, десетто коло во првата одбојкарска лига. Во ова коло О.К Вардар му гостуваше на тимот на О.К Шутова. Овој натпревар домашната екипа го доби со убедливи 3-0. Нашите млади играчи на овој натпревар немаа никакви шанси да дојдат до позитивен резултат. Ова беше шестти пораз на нашите одбојкари. Со овој пораз одбојкарите паднаа на петтата позиција ... Read More »

Младите пионерки на О.К Вардар го имаа своето прво интернационално искуство

17191059_10208716492809966_5576174397839743026_n

Младите пионерки на О.К Вардар изминатиов викенд го имаа своето прво интернационално искуство на пријателски натпревари. Тие одиграа натпревар на гостински терен против тимот на КВ Дрита. Овој пријателски натпревар нашите одбојкарки го добија со максимални 3-0. Честитки до младите пионерки за оваа убедлива победа. Read More »

Прв пораз на домашен терен претрпе О.К Вардар

odbojka-vardarfans-okvardar

Одбојкарите на Вардар изминатиов викенд одиграа нов натпревар во рамките на првата одбојкарска лига. Противник на нашиот млад тим беше лидерот на табелата тимот на О.К Пробиштип ВА, кој на овој натпревар настапи во најсилен можен состав. Иако нашиот тим овој натпревар го загуби со резултат 3-0, сепак во некој моменти од натпреварот одлично му се спротиставуваше на поисусниот тим кој ... Read More »

О.К Вардар утре го пречекува Пробиштип

odbojka-vardarfans

Утре ќе биде одиграно ново коло во првата одбојкарска лига на Македонија. Нашите млади играчи овој викенд ќе го пречекаат тимот на О.К Пробиштип, кој e есенски шампион. Натпреварот против овој тим ќе биде одигран утревечер во СЦ “Форца”. О.К Вардар од друга страна пак, склучи договор за соработка, во истата од клубот велат. (Фото) Read More »

Вардар полуфиналист во одбојкарскиот Куп на Македонија

odbojka

Одбојкарите на Вардар се првите полуфиналисти во Купот на Македонија. Вчера нашите играчи во салата „Форца“ ja совладаа екипата на Лирија со резултат 3-1 во сетови и со тоа ја надополнија негативата што ја имаа од првиот меч која изнесуваше еден сет. Сега одбојкарите ќе го чекаат својот противник во 1/2 финалето. Другите патници во 1/2 финалето ќе бидат познати ... Read More »

(ВИДЕО) Во “Утринска на Телма“ гости легендарните одбојкари: Трифуновски, Богоевски и Тасевски кој со Вардар пред 40год. се пласираа во најдобрите 4 екипи во Европа

009

Гости во “Утринска на Телма“ беа поранешните одбојкари Трифун Трифуновски, Владимир Богоевски и Александар Тасевски. Тие се присетија на едни  убави спортски времиња кога одбојката беше спорт број 1, а Вардар европска велесила. Легендите на црвено-црниот одбојкарски клуб говорат  како било пред 40 години на првиот фајнл фор во одбојка во Финска кога Вардар како преставни на С.Ф.Р.Ј успеа да ... Read More »

Минимален пораз на ОК Вардар

odbojka

Одбојарскиот клуб на Вардар овој викенд го одигра првиот натпревар во рамките на 1/4 финалето од Националниот Куп на Македонија. Младите играчи на ОК Вардар првиот натпревар го одиграа на гостински терен кај тимот на ОК Лирија. Овој натпревар нашите одбојкари го загубија со резултат 3:2. Одбојкарите на Вардар првите два сета ги загубија, но успеаа да се вратат во ... Read More »