Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 25)

Одбојка

Вардар засилен со интернационалец во новата сезона

odbojka

Одбојкарите на Вардар имаат големи амбиции оваа сезона која сеуште не е започната, момците на Вардар во новата сезона ќе влезат засилени со интернационалец. Како што информираат од ОК Вардар, сеуште не е познато за играч од која земја станува збор, но, се очекува да помогне доста во играта на Вардар. Во статусот на ОК Вардар се вели: Ја засилуваме ... Read More »

ОК Вардар одигра неколку натпревари на турнирот во Лесковац

22308799_10210497143645124_7223227133719435356_n

Одбојкарите на Вардар одиграа неколку пријателски дуели на турнирот во Лесковац – Србија. Ова беа добри тест дуели за нашите одбојкари во пресрет на новата сезона која сеуште не е почната, а немаме информација и кога ќе започне. На првиот дуел на турнирот ОК Вардар загуби oд Напредак, овој тим успеа да се извлече со тесна победа меѓу сетови. Вториот натпревар Вардар го ... Read More »

ОК Вардар на турнир во Србија

odbojka-vardarfans-okvardar

Одбојкарите на Вардар продолжуваат со подготовките за новата сезона. Играчите на Вардар ќе земат учество на меѓународен турнир во Лесковац – Србија. На овој турнир ќе играат екипите на Дубочица Лесковац, Напредак Крушевац, Вардар и Славија Софија. Во соопштението на ОК Вардар се вели: Со задоволство најавуваме учество на мегународен пријателски турнир во Лесковац во недела 09.10. На турнирот ќе ги одмериме ... Read More »

Клопчески и Ангеловски повторно во Вардар

ok-vardar-seniori

Одбојкарскиот клуб Вардар во новата сезона драстично ќе влезе засилен со тројца нови одбојкари. Старо – нови играчи на нашиот тим се искусните Клопчески и Ангеловски, како и Филип Блажовски. Клопчески и Ангеловски во тимот на Вардар настапуваа се до полусезоната, потоа едниот замина во ОК Лешок а другиот во шампионатот на Романија. Клопчески и Ангеловски се веќе долгогодишни репрезентативци на Македонија. Read More »

(ФОТО) Одбојкарите се подготвуваат за престојната сезона

21034546_10210191044832845_6952314839483365475_n

Вардарци започнаа да се припремаат за предизвиците кои ги чекаат во претстојната сезона 2017/18. Првичен фокус е физичката кондиција на одбојкарите до која полесно стигнува со одржување на тренинзите во најдобриот фитнес центар – се вели од Фејсбук страната на ОК Вардар. Неколку фотографии: Read More »

СЕДУМДЕСЕТ ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО НА СД “BАРДАР”

Димче Беловски, лево, со највисокото државно и партиско раководство на Југославија

 На  20 јули 1947 година, значи пред 70 години,  пред киното “Вардар”, на денешна улица Македонија, голем број спортисти, спортски работници, љубители на спортот, општествено-политички работници… Со големо возбудување присутните се подготвуваат на еден значаен  настан во историјата на спортот во Скопје и пошироко во Македонија, одржување на основачкото собрание на кое треба да се фузионираат двете најсилни друштва во ... Read More »

ОК Вардар ќе одигра меч против ОК Ниш по повод 70 години од постоењето на СД „Вардар“

odbojka-vardarfans-okvardar

Одбојкарскиот клуб на Вардар на својата официјална Фејсбук страница oбјави дека по повод 70 години од постоењето на спортското друштво „Вардар“, ќе одиграат пријателски натпревар на кој во Скопје ќе гостува екипата на ОК Ниш. Натпреварот ќе биде одигран помеѓу кадетските и јуниорските екипи на двата тима. За терминот и салата на одигрување на мечот, од Вардар ни јавуваат дека дополнително ќе бидат познати ... Read More »

Пораз на последниот натпревар сезонава

odbojka

Одбојкарите на Вардар изминатиов викенд го одиграа последниот натпревар оваа сезона во одбојкарската лига. Наши млади одбојкари забележаа уште еден пораз, овој пат неочекувано не победи тимот кој оваа сезона немаше ниту една победа се до ова последнот коло. Нашите играчи како гости загубија од Лирија со резултат 3:1. Со овој меч Вардар ги заврши натпреварите оваа сезона на 6 ... Read More »

Пораз на ОК Вардар од Лешок

odbojka-gogov

Изминатиов викенд се одигра 13. коло во одбојкарската лига. Младиот тим на Вардар го пречека тимот на Лешок, овој натпревар нашиот тим како домаќин го загуби со максимални 3:0. Ова беше уште ден пораз во низа за нашиот тим кој оваа пролет не знае за победа. Со овој пораз младиот тим на Вардар останува на шесттото место на првенствената табела ... Read More »

Борец подобар од О.К Вардар

odbojka-gogov

Викендов на програмата беше oдиграно 12. коло од Првата одбојкарска лига за мажи. Тимот на О.К Вардар продолжи со негативните игри и порази во лигата. Нашите млади одбојкари овој викенд гостуваа кај тимот на Борец, овој натпревар нашиот тим го загуби со убедливи 3:0 во сетови. Со овој нов пораз одбојкарите на Вардар паднаа на шестото место на првенствената табела, сега нашиот ... Read More »