Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 27)

Одбојка

ОК Вардар го дозна противникот во Купот

odbojka

Вчера во просториите на Одбојкарската Федерација на Македонија (ОФМ) беа извлечени паровите за четвртфиналето во Купот на Македонија. Ждребот сакаше во четвртфиналето нашиот ОК Вардар да се сретне со тимот на Лирија. Освен Вардар – Лирија, другите парови се: Лешок – Пробиштип ВА, УГД Штип – Борец и Шутова – Струмица. Првиот натпревар Вардар ќе го одигра како гостин на 18 февруари, додека пак ... Read More »

ОК Вардар поразен од Лешок на пријателски натпревар

odbojka

Одбојкарите на Вардар овој викенд одиграа пријателски натпревар против тимот на ОК Лешок. Нашите млади одбојкари овој пријателски натпревар го загубија со резултат 3:0. За мало потсетување, тимот втората полусезона ќе настапува со драстично подмладен состав. Токму во редовите на ОК Лешок заминаа тројца наши играчи како позајмени до крајот на сезоната. Станува збор за искусните и докажани играчи Клопчевски, Михајловски ... Read More »

Младите одбојкари на Вардар подготвени за нови победи

Младинците на одбојкарскиот клуб на Вардар веќе неколку денови активно тренираат и се подготвуваат за новите предизвици кои ги очекуваат во продолжението од младинската лига. На оваа фотографија се наоѓаат тројца играчи на младинската екипа кои во иднина треба да бидат и носители на првиот тим на ОК Вардар. На оваа фотографија се: Филип Здравкоски, Давид Стојанов и Бојан Џамбазов. ... Read More »

(Фото) Одбојкарите на Вардар продолжуваат со работа

Одбојкарите на Вардар ги продолжуваат напорните тренинзи во сала. Одбојкарите на Вардар пред неколку денови започнаа со тренинзи. Од ден во ден интензитетот на тренинзите на одбојкарите е се поголем. Младите одбојкари на Вардар, на овие фотографии вежбаат под будното око на фитнес инструкторот Игор. Во продолжение неколку фотографии од тренинзите. Read More »

И одбојкарите започнаа со тренинзи (Фото)

odbojka-mladi-vardarfans

Младите одбојкари на Вардар вчера означија старт на подготовките во новата година. Иако температурите се многу ниски, како што велат и на Фејсбук страната на ОК Вардар тие се спремни за нови тренинзи и успеси и во новата година. Вчера дел од одбојкарите на Вардар тренираа во затворен простор, односно во вежбалница. Во продолжение две фотографии од тренингот. Read More »

Историја: Одбојкарски клуб Вардар

istorija-odbojka-vardarfans

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968). Шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојкарскиот ... Read More »

Одбојка: Дарко Ангеловски заминува во Романија!

odbojka

Либерото на одбојкарскиот клуб на Вардар и репрезентативец на Македонија, Дарко Ангеловски за жал повеќе нема да биде дел од ОК Вардар. Нашиот одбојкар со своите одлични партии пред се во националниот дрес се препорача кај романските скаути. Исто така, Дарко Ангеловски важеше и за еден од најдобрите играчи на нашиот тим оваа полусезона. Ангеловски кариерата ќе ја продолжи во тимот на ... Read More »

Одбојка: Вардар ја завршува годината на третото место

odbojka

Есенскиот дел од сезоната во првата одбојкарска лига заврши. Нашите одбојкари се преставија во одлично светло во првиот дел од сезоната. ОК Вардар одигра перфектно на домашан терен, додека пак на гостински терен потфрливме. Оваа полусезона Вардарци највеќе ќе ја паметат победата над актуелниот шампион на Македонија, тимот на ОК Шутова. Нашите одбојкари одиграа вкупно седум натпревари. Успееаа да добијат ... Read More »

Одбојка: Нова победа на вардарци на домашен терен

odbojka

Одбојкарите на Вардар вчера одиграа нов натпревар во рамките на одбојкарската лига. Нашите момци за неколку дена одиграа два натпревари. Вчера, ОК Вардар му беше домаќин на последнопласираниот тим во лигата, тимот на ОК Лирија. Нашите одбојкари го продолжија 100% ефект на домашен терен, и славеа лесна и убедлива побед со резултат 3:0. Со оваа победа, Вардарци се искачија на одличното ... Read More »

Одбојка: Вардар поразен од Лешок

odbojka

Вчера на програмата беше ново коло од одбојкарската прва лига на Македонија. Нашите одбојкари по триумфот над ГОК Борец на домашен терен, овој пат гостуваа на тимот на ОК Лешок. Серијата на порази на гостински терен продолжи за нашиот тим. Ова беше трет пораз од исто толку натпревари на гостински терен оваа сезона. Нашиот тим загуби со резултат 3:1. Со ... Read More »