Wednesday ,03 June 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 10)

Одбојка

ОДБОЈКА! Вардар гостува во 2.коло кај ОК Пробиштип

ok-vardar-seniori

Викендов на програмата е новото, второто коло во Одбојкарската лига на Македонија. Црвено-црниот одбојкарски колектив гостува во ова коло во градот Пробиштип кај истоимениот одбојкарски клуб, во обид да врзе две победи по ред во оваа сезона 2016/2017. Мечот ќе се игра во сабота, утре 12 ноември со почеток во 18-00 часот. ОК Пробиштип на нашите одбојкари домаќин ќе биде во ... Read More »

ОДБОЈКА! Вардаровите младинци ја стартуваа сезоната со триумфи над Шкендија и Синалко

ok

Викендов стартуваше младинскиот шампионат во машка одбојкарска конкуренција. Во првиот турнир нашиот младински состав на ОК Вардар одигра два дуела, истите ги доби со идентични 2-0. Се сретнавме со младинските екипи на ОК Шкендија и ОК Синалко Крушево. Мечевите се играа во салата “Карпош ХТК“ во главниот град Скопје. Оваа младинска одбојкарска црвено-црна машка екипа ја предводи од клупата Деан Стојанов. ... Read More »

ОК Вардар започна со убедлив триумф!

odbojka

Вчера и официјално започна првата одбојкарска лига. Нашиот тим на ОК Вардар во ова прво воведно коло се сретна со тимот на ОК УГД Студент. Овој натпревар беше одигра вчеравечер во СЦ. “Форца”. Нашите одбојкари неможеа да посакаат подобар старт на првата лига. Со вкупни 3:0 (25:22, 25:12, 25:15) го “збришаа” тимот на УГД Студент, за први бодови во лигата. ... Read More »

Утре стартуваат и одбојкарите на Вардар

odbojka

Утре и официјално стартува новата сезона и во одбојкарска прва лига. По низата проблеми, конечно ќе започнат со настапи и одбојкарите на Вардар. Нашите одбојкари на воведниот натпревар ќе бидат домаќини на одбојкарите на УГД Студент. Овој натпревар ќе биде одигран утре со почеток во 20 часот и 30 минути во Спортскиот центар “Форца”. Вардарци и оваа сезона ќе влезат ... Read More »

И овој викенд кошаркарите и одбојкарите на Вардар немаа настапи

kosarka

Овој викенд спортското друштво Вардар требаше да биде побогато за уште два нови настапи во различни спортови. Кошаркарите на Вардар знаеме дека оваа сезона ќе се натпреваруваат во првата лига на Македонија. Нашите кошаркари во првото коло требаше да се сретнат со Струмица, но како што е добро познато, и овој викенд прволигашка кошарка немаше. Покрај кошаркарите на Вардар, и ... Read More »

ОДБОЈКА! Викендов стартува првата лига, Вардар e нов прволигаш

okvardar

И одбојкарска федерација на Македонија, исто како и кошаркарската, мака мачеше да означи официјален старт на новата сезоната. По долги промени, конечно, викендов треба да започне новата сезона од првата одбојкарска лига на Македонија. Во новата сезона има големи промени. Нов прволигаш е нашиот тим Вардар. Покрај Вардар, оваа сезона има уште три нови екипи во прват лига, а тоа се: Борец ГОК ... Read More »

(Историја) ОК Вардар

Vardarovi-odbojkarski-legen

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968), шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојката ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Точно две години од како група ентузијасти го вратија светото име “Вардар“ на кугларските борилишта низ земјава

koko

Точно две години минаа од како група неуморни ентузијасти решија да ги вратат светите за скопјани шест букви “В-А-Р-Д-А-Р“ во кугланите каде црвено-црните повеќе од деценија ги немаше на овие спортски борилишта. Пред точно две години на вчерашен ден случи основачкото собрание на Кугларски Клуб Вардар , каде удрени темелите на сегашниот кугларски македонски вице-шампион  KK Вардар. Димитровски Димитар и Дарко ... Read More »

Одбојкарите на Вардар, со две победи овој викенд!

odbojka-vardar

Кадетите на ОК Вардар овој викенд одиграа два натпреваари во својата лига. Нашите момци и двата натпревари ги добија. Најпрвин, ОК Вардар го победи тимот на Борец од Велес со 2:0, а потоа и Синалко од Крушево, исто така со 2:0. Честитки до Кадетите на ОК Вардар!  Read More »

Одбојкарите на Вардар загубија овој викенд

okvardar-vardarfans

Младинскиот одбојкарски клуб на Вардар, овој викенд ги започна натпреварите во својата одбојкарска лига. Нашите момчиња денеска одиграа две средби, против Лирија и Струмица, и двата натпревари се одиграа на домашен терен на Вардар. Против Струмица нашите момци загубија со 2:0, додека пак на другиот меч, за жал загубија и од Лирија со резултат 2:1. Против Лирија нашите одбојкари го ... Read More »