Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка > Хрватот, Иван Џирлич ново име во ОК Вардар
Хрватот,   Иван Џирлич ново име во ОК Вардар

Хрватот, Иван Џирлич ново име во ОК Вардар

Одбојкарскиот тим на Вардар ги освежи своите редови уште едно квалитетно засилување од странство. Станува збор за хрватскиот интернационалец Иван Џирлич, кој игра на позицијата примач.

20-годишниот одбојкар кој е на поширокиот список на хрватската репрезентација доаѓа од тимот на ОК Младост Загреб со кого минатата сезона го освои тамошниот Куп во сениорска конкуренција.

ok-vardar1

Џирлич е голема одбојкарска надеж во Хрватска, во помладите категории има бројни медали, па ќе биде вистински засилување за „црвено-црните“, кои и оваа сезона имаат исти амбиции – да го освојат тронот.