Friday ,23 February 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 20)

Одбојка

Одбојка: Девојките на Вардар во дербито го совладаа Работнички, победа за лидерско место

76612146_10221062312968430_4789169455965929472_n-660x330

 Шампионот, ЖОК Работнички  беше фрлен на колена од одбојкарките на Вардар во дербито од второто коло во разигрувањето за плеј-офот. Нашите дами му вратија на градскиот ривал за идентичниот пораз во есенскиот меѓусебен дуел. Дуелот го добивме со максимални 0:3 (20:25, 23:25, 20:25). Со ова  ние дојдовме на врвот на табелата во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. По 13.рунди имаат биланс ... Read More »

Вардар го доби дербито со Џио Струмица

okvardar-odbojka

Големото дерби на македонскиот шампионат во одбојка заврши во полза на Вардар кој со 3-2 успеа да ја надигра второпласираната Џио Струмица на домашен терен (25-14, 20-25, 25-21, 20-25, 15-6). Вардар перфектно го отвори натпреварот и го доби првиот сет со 25-14. Противникот се враќаше на два пати, но Вардарци го добија најважниот, решавачкиот сет за голема победа и останување на ... Read More »

Одбојка: И машкиот тим на Вардар започна со 0-3 во Купот

87028258_10216662666659346_2649929512359297024_o

Момците од одбојкарскиот клуб “Вардар“ како и дамите претходно настапија во првиот меч од 1/4-финалето во Купот на Република Македонија. Исто така и одбојкарите на Вардар тргнаа со гостинска победа со високи 0-3. Наш ривал во оваа рунда е тимот на ОК Весна Пробиштип. Реваншот би требало да бида само формалност.  Следен предизвик за лидерот на табелата во одбојкарската машка ... Read More »

Одбојка: Дамите на Вардар тргнаа со победа 0-3 во Купот

76612146_10221062312968430_4789169455965929472_n

Првите  осум екипи на табелите од двете конкуренции, машки и женски  до крајов на месецот ќе играат мечеви во одбојкарскиот куп на Македонија. На програмата се првите мечеви од четвртфиналната фаза. Дамите  на ОК.Виктори волеј и ОК Вардар го одиграа премиерниот меч од женското четвртфинале. Црвено-црните одбојкарки ја оправдаа фаворитската улога и славеа во три сета. Победата како гостин дојде со максимални 0-3. ... Read More »

Одбојка: Вардар во сабота домаќин на ОК Весна Пробиштип

ok-vardar

Започнуваат пролетните возбудувања и во машката сениорска одбојкарска конкуренција. Пред црвено-црните одбојкари овој викенд е сериозeн предизвик. ОК Вардар ќе биде домаќин на тимот од Пробиштип, екипата на ОК Весна А. Дуелот е закажан за задутре, сабота 15.фебруари. Натпреварот кој ќе се игра во   Спортски центар “Кале“ (мала сала) ќе започне во 17-00 часот. Да напоменеме во пролетниот дел ние ... Read More »

Одбојка: Вардар започна со пријателски мечеви, прв ривал ни беше ОК Ниш

ok-vardar

Црвено-црниот одбојкарски колектив, Вардар вчера ги започна пријателските дуели кои се подготовка за пролетниот дел во лигата. Нашиот тим е актуелниот лидер во машкиот одбојкарски шампионат. Вардар денеска ќе одигра  серијата на пријателски натпревари во зимските подготовки и тргна со пораз на гостувањето кај српски Ниш. Српскиот тим не совлада со резултат 3:1 (25:22, 21:25, 25:20, 25:15). О првиот меч од серијата ... Read More »

Лесно му е на Вардар со Симовски, убедлива победа во дербито против Џио Струмица

okvardar-odbojka

Одбојкарскиот клуб Вардар славеше убедлив триумф на гости од 0-3 во сетови (16-25, 14-25, 22-25) против актуелниот освојувач на двојната круна, Џио Струмица. Овој натпревар требаше да биде дерби на есента, но, Вардар уште еднаш покажа дека оваа година е неприкосновен. Одново Вардарци играа на „крилата” на македонскиот репрезентативец Јовица Симовски кој реализираше 25 поени, што беа доволни за убедлива победа. Освен Симовски, вреди ... Read More »

Одбојкарите на Вардар рутинирано, Симовски незадржлив

okvardar-odbojka

Одбојкарите на Вардар очекувано го совладаа УГД Студент со 3:0 (25:15, 25:6 и 25:8) во последниот натпревар од второто коло во Првата машка лига. Во салата на спортско-рекреативниот центар “Кале” во Скопје, одбојкарите на Вардар покажаа моќ и заслужено се радуваа на втората победа сезонава од исто толку натпревари. Јовица Симовски уште еднаш покажа дека оваа сезона ќе биде главниот ... Read More »

Одбојкарите на Вардар очекувано ја совладаа Лирија со 3:0

okvardar-odbojka

Одбојкарите на Вардар очекувано ја совладаа Лирија со 3:0 (25:11, 25:17, 25:19) во последниот натпревар од воведното коло во нашата Прва машка лига. Фаворитот беше доминантен во сите сегменти на играта и во ниту еден момент не дозволи противникот да се закани посериозно. Во дресот на Вардар со победа дебитираа репрезентативното трио Михаилов-Маџунков-Илиев, потоа големото засилување Јовица Симовски, како и Сун Ватанабе од ... Read More »

Одбојка! Девојките на Вардар први на турнирот во Струмица

zok-vardar

Новоформираната екипа на ЖОК Вардар 2019 е освојувач на меѓународниот турнир, кој викендов се одржа во Струмица во организација на уште еден дебитант, Струмица Жени Вардарки, кои ги предводи Горан Славков до пехарот на еднодневниот турнир во полуфиналето со 2:1 славеа над Ваљево, додека во финалето со 3:1 го победија домаќинот Струмица Жени. ЖОК Вардар е екипа, која сезонава премиерно ... Read More »