Friday ,10 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка > Вардар го доби дербито со Џио Струмица
Вардар го доби дербито со Џио Струмица

Вардар го доби дербито со Џио Струмица

Големото дерби на македонскиот шампионат во одбојка заврши во полза на Вардар кој со 3-2 успеа да ја надигра второпласираната Џио Струмица на домашен терен (25-14, 20-25, 25-21, 20-25, 15-6).

Вардар перфектно го отвори натпреварот и го доби првиот сет со 25-14. Противникот се враќаше на два пати, но Вардарци го добија најважниот, решавачкиот сет за голема победа и останување на 100% учинок, од 10 победи и 0 порази.

Прва лига (мажи), Втора фаза-1, (Второ коло)
ВАРДАР – Џио Струмица 3-2 (25-14, 20-25, 25-21, 20-25, 15-6)
Штип УГД Штип – Лирија 2-3 (25-19, 21-25, 25-21, 20-25, 13-15)
Весна Пробиштип – Универзитет во Тетово 1-3 (20-25, 9-25, 25-22, 18-25)

Вардар е лидер со 29 бода, пред Џио Струмица со 24 и Универзитет во Тетово со 22 бода.