Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка > Одбојка: Девојките на Вардар во дербито го совладаа Работнички, победа за лидерско место
Одбојка: Девојките на Вардар во дербито го совладаа Работнички, победа за лидерско место

Одбојка: Девојките на Вардар во дербито го совладаа Работнички, победа за лидерско место

 Шампионот, ЖОК Работнички  беше фрлен на колена од одбојкарките на Вардар во дербито од второто коло во разигрувањето за плеј-офот. Нашите дами му вратија на градскиот ривал за идентичниот пораз во есенскиот меѓусебен дуел.

Дуелот го добивме со максимални 0:3 (20:25, 23:25, 20:25). Со ова  ние дојдовме на врвот на табелата во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. По 13.рунди имаат биланс 12-1, а  ривалот Работнички 11-2, со оглед дека бранителките на двојната круна загубија и од Струмица жени на гостувањето во претходната натпреварувачка етапа.

Два дена пред тоа , екипата на Вардар со  втората победа над Виктори волеј, овој пат дома, исто така со 3:0, го потврди пласманот во полуфиналето од ова натпреварување.