Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 11)

Одбојка

ЖОК Вардар ЕМ тргна по втора победа

2222222

ЖОК Вардар ЕМ викендов ќе го игра 2.коло во женската втора државна лига, по успешниот деби дуел во првата рунда не очекува нов предизвик. Во ова коло сме домаќини на екипата на ОК Јанта Волеј Форца. Натпреварот е закажан за утре, сабота (30.октомври) со почеток во 15:00 часот во спортската сала „Форца“ во Скопје. Read More »

ЖОК Вардар ЕМ со две победи во младинската лига

r

ЖОК Вардар ЕМ е една од 25.екипи во младинската женска одбојкарска конкуренција. По извршената ждрепка од страна на ОФМ, нашиот тим како носител на група се најде во групата Г во која ќе се надигруваат 5 екипи на 4 турнири. ЖОК ВАРДАР ЕМ – Скопје ОК Синалко – Крушево ОК Риниа – Гостивар ОК Бами кор – Тетово ЖОК Вардар ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ со победа на „огненото крштевање“ во сениорската лига

247180889_603549861064808_1356320489607495535_n

ЖОК Вардар ЕМ, вчера го имаше „огненото крштевање“ во сениорската конкуренција. Во деби сезоната во втората државна лига игравме во Штип кај тимот на ОК Младост УГД. . Црвено-црните девојки на првиот натпревар успеаа да отворат и да дебитираат со победа (3-1), ова е голем потик за нив во иднина. На оваа средба, отворивме доминантно и поведовме со 2-0 во ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ денес со деби во сениорска конкуренција

247315307_602816024471525_8493865897594997325_n

ЖОК Вардар ЕМ денес ќе го одигра својот прв натпревар во сениорска конкуренција, црвено-црните дами ќе имаат деби. Поради големиот број на новопријавени екипи оваа сезона во Државната одбојкарска лига, има одлука да се формира втора лига. Втората лига ќе има девет тима, дел од истата е и Вардар ЕМ бидејќи за прв пат дебитира во сениорска конкуренција. Денес, петок ... Read More »

Одбојка: Порази со 1:3 во 1.коло за машката и женската екипа на Вардар

ok-vardarci-640x387-640x330-640x330-640x330

Со четири натпревари од првото коло, вчера  и официјално стартуваше 29. одбојкарски шампионат на Македонија. Одбојкарите на Лирија почнаа со изненадувачка победа во Скопје совладувајќи го тимот на Вардар со 1:3 (25:21, 18:25, 18:25, 17:25). Иако „црвено-црните“ го освоија првиот сет, следните три им припаднаа на гостите кои на крајот ги освоија првите бодови на стартот на сезоната. Убедливи победи ... Read More »

(ФОТО) Младите девојки од ЖОК Вардар ЕМ со први предизвици

245388326_599075181512276_4012707996999345181_n

ЖОК Вардар ЕМ вршеше уписи и собра доволен број на девојки од генерацијата 2010, тие вредно работат полека ги учат тајните на одбојката. Вчера го имаа и првиот контролен дуел, во продолжение неколку фотогафии. Read More »

Вкупно 28 екипи ќе се натпреваруваат во сениорските конкуренции во новата одбојкарска сезона, три црвено-црни тима

ok-vardarci-640x387-640x330-640x330

Вкупно 28 екипи ќе се натпреваруваат во сениорските конкуренции во новата одбојкарска сезона 2021/22. За разлика од лани, кај дамите ќе има Втора лига, а во машка конкуренција ќе учествуваат 11 екипи во еден ранг. Вчерашната ждрепка го одреди распоредот за есенскиот дел кој што ќе трае од 16-ти октомври до првата половина на декември и ќе ги одреди патниците ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ врши упис на млади девојки, бидете дел од црвено-црните

86935024_180590236694108_8846553252938907648_n

Доколку сакате вашето дете да биде дел од одличен одбојкарски колектив, женскиот одбојкарски клуб „Вардар ЕМ“ е вистинска прилика за тоа. Бидете дел до тимот кој е познат во создавање на млади и надежни одбојкарки, екипа која нуди можност за напредок и усовршување на секоја млада личност. Уписите се во три различни генерации ( 2006/07, 2008/09 и 2010 и помали), ... Read More »

(ФОТО) Одбојкарките на Вардар започнаа со 2.фаза од подготовките

ok4

Веќе четири седмици,  девојките од ЖОК Вардар ЕМ ги одработуваат  своите летни подготовки за есенските предизвици кои ги очекуваат во сезоната 2021/2021 во одбојкарските лиги. Избраничките на Емилија Јаничиќ, се уште се во фаза на засилена подготовка на физички план, но започнаа и со тренинзи во сала.  Тие навлегоа во  оваа втора фаза од подготовките за престојната сезона.  Во сала се ... Read More »

Филип Блажовски, второ засилување за OK Вардар

filip

OK Вардар продолжува да се засилува во пресрет на новата натпреварувачка сезона. „Црвено-црните“ по средниот блокер Клопчевски денеска официјализираа уште еден трансфер, враќајќи го назад во старото јато коректорот Филип Блажовски. Станува збор за играч кој во минатото го носеше дресот на Вардар, а ланската сезона ја мина во редовите на Борец Велес. Нема сомнеж дека популарниот Боске ќе биде ... Read More »