Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Одбојка (page 6)

Одбојка

Победи се нижат, врвот е црвено-црн, Вардар ЕМ со уште еден гостински успех

276206986_693788485374278_4208850455602305828_n

ЖОК Вардар ЕМ непрестајно реди успеси во 2.лига за сениорски, нашите одбојкарки остануваат на врвот и на чекор до промоција во женската одбојкарска елита. Вчера гостувавме во Кичево кај тимот на ОК Ускана, на меч на кој доминиравм во сите аспекти на одбојкарската игра дојдовме до победа со конечни 1-3. Првиот сет го добивме релативно лесно и убедливи си 13-25, во ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ гостува на сениорски дуел во Кичево

88888888888888888888888

Денес, сабота 19.март, лидерот на табелата во втората одбојкарска лига, екипата на ЖОК Вардар ЕМ е гостин на  натпревар во Кичево. Тимот предводен од Емилија Јаничиќ гостува во Килево, наш противник е тимот на женскиот одбојкарски клуб „Ускана“.  Екипа против која сме благ фаворит, ние во есенскиот дел на домашен терен истиот ривал го совладавме со резултат 3-1. Натпреварот од ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ покажа дека има иднина во неговиот ростер, лидерот на првата лига Работнички не мина во Купот

275624594_688376975915429_6250430471057968787_n

Младите девојки од сениоpскиот тим на ЖОК Вардар ЕМ, вчера  го заврши своето прво натпреварување за КУП пехарот на ОФМ. Од како во 1/8-финалето изненадија и исфрлија прволигаш, во 1/4финалето го имаа за ривал лидерот на првата лига, тимот на Работнички. Самиот пласман меѓу 8-те најдобри екипи на ова натпреварување е успех и мотив плус за овие млади девојки. Вчера ... Read More »

Младинките на ЖОК Вардар ЕМ убедливи против Македонија Макс во баражот

275560610_690195999066860_3830617944294692930_n

Младинскиот состав на женскиот одбојкарски клуб  Вардар ЕМ се сретна со тимот на ОК Македонија Макс, во бараж натпреварот на нашите младинки за влез во 1/4 финале. Црвено-црните дами дојдоа до максимална победа во бараж натпреварот со резултат 3-0. Младите вардарки доминираа во сите аспекти на одбјкарската игра, во сите три сета ние бевме тимот кој беше далеку подобар противник, што подоцна  се ... Read More »

Три гостувања во Тетово, три победи! ОК Вардар подобар од Лирија

lirija-vardar1

И трета победа во Тетово на одбојкарите на Вардар во четврттиот настап во вториот дел од сезоната 2021/22 во одбојкарскиот шампионат на Македонија. ОК Вардар со 3-0 во сетови полесно од очекувањата го победи тимот на Лирија со што ја запиша и четврттата победа по ред во плејофот вкупно 10-та во првенството. Црвено-црните одбојкари го добија првиот сет со 25-16, ... Read More »

Тежок ривал за Вардар ЕМ во 1/4-финалето во Купот, ривал им е Работнички, лидерот на првата лига

000000000000000000000000000000000000

Извлечени се 1/4 финалните двојки за државниот КУП  кај  одбојкарките. ЖОК Вардар ЕМ  доби навистина тежок ривал,  тие како лидери на 2.лига ќе играат со квалитетен тим од првата лига, екипата на Работнички. Дефинитивно го добивме за противник во моментот можеби најтешкиот противник, лидерот во Првата Државна Лига. Вака изгледаат паровите за 1/4-финалето, во оваа рунда се играат два натпревари, ... Read More »

Вардар жени 2019 врза две победи во 1.лига, совладан Универзитет Тетово со максимални 3-0

275359978_5420822034612516_7511794237149895036_n

Во дуел од првата одбојкарска женска државна лига ОК ВАРДАР Жени 2019 беше домаќин на тимот на ОК Универзитет Тетово, црвено-црните дами на Горан Славков и Ѓатовски Димитар дојдоа до максимална победа со резултат  3:0. Вардаровиот тим врза две првенствени победи по таа во Битола кај Пелистер сега беа подобри дома од тетовчанки. Првиот сет го добивме со убедлива игра и ... Read More »

Лидерот е незапирлив, Вардар ЕМ со нов максимален триумф

274817502_680959896657137_6983934754874526931_n

Лидерот во втората државна одбојкарска сениорска лига, ЖОК Вардар ЕМ не запира со победи и ја истакнува својата кандидатура за пласман во елитата.  Црвено-црните дами вчера беа  домаќини во дуел од 12.коло на  екипата на ОК ТЕ Волеј. На својот  домашен терен во салата „Форца“ победивме со максимални 3-0.  Ривалот покажа мал „отпор“ во првиот сет кој го добивме со 25-18, во вториот ... Read More »

Вардар ЕМ домаќин на ТЕ Волеј во дуел од 12.коло

275175408_684739839612476_875666869184014899_n

Лидерот, ЖОК Вардар ЕМ денес повторно го очекува дуел од лигашкиот сегмент, вардарки завчера  во Купот на Република Македонија  одиграа одлично и обезбедија 1/4-финале по победата над прволигашот ОК Вардар Жени 2019. Црвено-црните дами денес, сабота (5.мај) се домаќини на дуел од 12.коло во Втората државна одбојкарска женска лига. Вардарки ќе ја пречекаат екипата на ОК ТЕ Волеј на домашен ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ приреди изненадување во Купот, исфрли прволигаш и се пласираше во 1/4-финалето

275149816_684132029673257_4299803452347220350_n

 Девојките на ЖОК Вардар ЕМ приредија изненадување во 1/8финалето од Купот на Република Македонија, второлигашот како гостин го исфрли тимот на ОК Вардар 2019 од Куп натпреварот. Прволигашот и домаќин на оваа средба, Вардар Жени  отвори добро на почетокот и поведе со 1-0 по освен сет (25:17),   во вториот со резултат 19:25  ривалот успеа да изедначи. Веќе во треттиот сет ... Read More »