Saturday ,21 July 2018
Последни:
Home > Историја (page 10)

Историја

Историја! Часлав Божиновски: Куп 1961 како играч, како тренер рекорд без пораз и младинска титула, како претседател освоена титула 1987

tz

ЧАСЛАВ БОЖИНОВСКИ – Незаборавниот Часлав Божиновски кој потекнува токму од младинската школа на клубот несомнено е една од најголемите фудбалски легенди кој најпрвин како играч а потоа како тренер и директор мина 30 години од својот живот во Ф.К Вардар. Роден е во далечната 1935 година и како „вардарово дете“ дебитира за првиот тим во сезоната 1954/1955 на натпреварот против ... Read More »

Прилог од историјата на АК Вардар! Ангеловски Александар и Партизанската Олимпијада во Фоча…пишува проф.М.Бошковиќ

Дефиле на учесниците на Олимпијадата низ улиците во Фоча, 1985 г

Во следниот текст ќе ве запознаеме со еден фрагмент од  големата историја на  атлетски клуб. Станува збор за партизнаската Олимпијада во Фоча и учеството на Ангеловски Александар.  Авторот на овој прилог е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во Вардар фанс веќе има сработено шест продолженија од историјата на АК Вардар. ... Read More »

Историја: Во дресот на Вардар, Георгиевски дебитира во сезоната 1978/79 и боите на клубот ги брани сѐ до 1989 година, денес е тренер на младите вардарци

15965334_1398191520222168_8169466597002202935_n

ПЕТАР ГЕОРГИЕВСКИ – Роден е на 16 мај 1960 година во Битола, меѓутоа практично целата своја кариера како професионален фудбалер ја минува во редовите на „црвено-црните“ од Скопје. Во дресот на Вардар, Георгиевски дебитира во сезоната 1978/1979 и боите на клубот ги брани сѐ до 1989 година. Популарниот Пепи, како вардаров првотимец има одиграно повеќе од 260 натпревари меѓу кои ... Read More »

Историја: Најдоски има одиграно вкупно 134 средби од кои 75 првенствени во „црвено-црниот“ дрес

najdoski

ИЛИЈА НАЈДОСКИ – Роден е на 26 март 1964 година во славното Крушево, Илија Најдоски со право се вбројува како еден од најдобрите одбранбени фудбалери во историјата на ФК Вардар. Ненадминлив по својата борбеност во играта во одбраната, Најдоски вардаровите бои ги бранеше во периодот од 1984 до 1988 година. Поранешниот македонски репрезентативец има одиграно вкупно 134 средби од кои ... Read More »

Историја: Оџаков за најтрофејниот македонски клуб има одиграно вкупно 224 натпревари на кои постигнал 32 погодоци

15747865_1370285506346103_5957679185760398701_n

ЖАРКО ОЏАКОВ – Еден од најдобрите вардарови играчи за врска на средината од теренот, роден е на 11 ноември 1955 година во Скопје. За тимот на Вардар дебитира во сезоната 1973/1974 настапувајќи во „црвено-црниот“ дрес низ девет првенствени циклуси се до 1982 година.  Пред да замине во Австралија, Оџаков за најтрофејниот македонски клуб има одиграно вкупно 224 натпревари на кои ... Read More »

ИСТОРИЈА НА AK “ВАРДАР” (6) ЕКСКЛУЗИВНО: СО И ЗА ТАСЕВСКИ ЗОРАН – АТЛЕТСКИ ШАМПИОН И РЕКОРДЕР…пишува: проф. М.Бошковиќ

Старт на 100 метри. Циривири Ѓорѓи (лево), Тасевски Зоран (десно)

Авторот: Многу години поминале откако не сме се виделе. Откако се слушнавме на телефон, ме покани на гости кај него. Уште при самото влегување бев импресиониран од прекрасната слика која произлегуваше од бројните пехари, медаљи, дипломи, признанија, плакети и други награди. Бев пријатно изненаден со колкава педантност ги чува своите фотографии и други документи, кои зборуваат за еден атлетичар на ... Read More »

Историја: Вишњевац во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар

istorija-visnevac-vardarfans

ВУКАШИН ВИШЊЕВАЦ – Истакнaтиот југословенски стратег во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар. Под негово водство во дресот со „црвено-црните“ бои во првата лига на Југославија дебитираа играчите кои подоцна ќе ја освојат и шампионската титула во југословенското првенство како Панчев, Сетинов, Јаневски и другите. Вишњевац е роден на 15 јуни ... Read More »

Историја: Савов стрелец на единствениот гол во првиот финален натпревар од националниот куп на независна Република Македонија во 1993 година

savov-kalc-ciric-legendi-vardar-vardarfans

Жанко Савов – Стрелец на единствениот гол во првиот финален натпревар од националниот куп на независна Република Македонија во 1993 година беше Жанко Савов.Токму благодарение на неговиот погодок во последните минути од мечот, Вардар го совлада битолски Пелистер со минимални 1:0 освојувајќи го премиерниот трофеј во најмасовното натпреварување на домашната фудбалска сцена. Жанко Савов е роден на 14 септември 1965 година ... Read More »

Историја: Мицевски дресот на Вардар го носеше цела деценија, во периодот од 1975 до 1985 година

12651075_1056116957762961_4406956081204764996_n

БОРЧЕ МИЦЕВСКИ – Легендарниот вардаров фудбалер е роден далечната 1955 година во Скопје. Дресот со „црвено-црните“ нијанси на најтрофејниот македонски фудбалски клуб го носеше цела деценија, во периодот од 1975 до 1985 година.За тимот на Вардар, Мицевски има одиграно вкупно 408 натпревари (185 првенствени) на кои постигнал вкупно 120 погодоци (51 на лигашките средби). Според неговиот индивидуален учинок заслужено се ... Read More »

Историја! Сократ Мојсов еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век

404-sokrat-mojsov

СОКРАТ МОЈСОВ- Препознатлив по головите кои ги постигнуваше со глава и неговата способност да погоди од невозможни позиции, Сократ Мојсов несомнено е еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век. Роден е на 1 март 1942 година во населеното место Сетина во егејскиот дел на Македонија. Во дресот на Вардар настапува цели 12 сезони во периодот од 1959 ... Read More »