Saturday ,21 April 2018
Последни:
Home > Историја (page 10)

Историја

Историја: Савов стрелец на единствениот гол во првиот финален натпревар од националниот куп на независна Република Македонија во 1993 година

savov-kalc-ciric-legendi-vardar-vardarfans

Жанко Савов – Стрелец на единствениот гол во првиот финален натпревар од националниот куп на независна Република Македонија во 1993 година беше Жанко Савов.Токму благодарение на неговиот погодок во последните минути од мечот, Вардар го совлада битолски Пелистер со минимални 1:0 освојувајќи го премиерниот трофеј во најмасовното натпреварување на домашната фудбалска сцена. Жанко Савов е роден на 14 септември 1965 година ... Read More »

Историја: Мицевски дресот на Вардар го носеше цела деценија, во периодот од 1975 до 1985 година

12651075_1056116957762961_4406956081204764996_n

БОРЧЕ МИЦЕВСКИ – Легендарниот вардаров фудбалер е роден далечната 1955 година во Скопје. Дресот со „црвено-црните“ нијанси на најтрофејниот македонски фудбалски клуб го носеше цела деценија, во периодот од 1975 до 1985 година.За тимот на Вардар, Мицевски има одиграно вкупно 408 натпревари (185 првенствени) на кои постигнал вкупно 120 погодоци (51 на лигашките средби). Според неговиот индивидуален учинок заслужено се ... Read More »

Историја! Сократ Мојсов еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век

404-sokrat-mojsov

СОКРАТ МОЈСОВ- Препознатлив по головите кои ги постигнуваше со глава и неговата способност да погоди од невозможни позиции, Сократ Мојсов несомнено е еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век. Роден е на 1 март 1942 година во населеното место Сетина во егејскиот дел на Македонија. Во дресот на Вардар настапува цели 12 сезони во периодот од 1959 ... Read More »

(Фото) Капитените на Вардар и Шалке во 2004 година

vardar-schalke

ФК Вардар и германскиот великан Шалке 04 во своите истории се имаат сретнато на повеќе наврати. Тоа биле дуели од пријателски карактер и дуели во рамките на меѓународните купови. Неодамна Шалке о4 беше гостин на нашиот тим. Овој пат, ви носиме фотографија од 2004 година. (Фото) Капитените на двата состава, Никола Ѓошевски и Ебе Санд пред почетокот на реванш дуелот ... Read More »

Историја: Легендарниот голман Тоде Георгиев 15 сезони на “црвено-црниот” гол, го бранеше финалето во “Купот на маршалот“ 1961 година

tode-georgievski-615x400

Тоде Георгиев- Роден во далечната 1935 година, беше човекот меѓу стативите на финалниот натпревар од југословенскиот куп во сезоната 1960/1961 кога со победата од 2:1 над Вартекс од Вараждин, Вардар го освои маршаловиот трофеј. Во дресот на најуспешниот македонски фудбалски колектив, легендарниот голман настапува во периодот од 1950 до 1964 година при што има одиграно вкупно 239 (130 првенствени) натпревари ... Read More »

Ново продолжение (5) (историјата) на АК “Вардар”- СКОПЈЕ ДОБИВА ТАРТАН ПАТЕКА.. пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

tttttttttttttttttt

                                    СКОПЈЕ ДОБИВА ТАРТАН ПАТЕКА До летните Олимписки игри во Мексико, 1968 година, атлетските патеки на кои се трчало биле покриени со шљака. Во поволните временски услови, таквите патеки одговраат на повеќе различни дисциплини, но во периодот на врнежи, шљаката на дожд се ... Read More »

Историја: Поранешниот фудбалер на Вардар Здравков е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт

15977845_1396133590427961_3495953962512548558_n

ГОРДАН ЗДРАВКОВ – Поранешниот фудбалер на Вардар е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт во меѓусебниот двомеч од рамките на Купот на УЕФА, во сезоната 1985/1986. По поразот од 2:1 на првиот натпревар одигран на гостински терен, Вардар на реваншот во Скопје токму со погодокот на Здравков успеа да дојде до минимален но доволен триумф ... Read More »

Историја! Ѓорѓи Цинцевски-Џинка најдобриот стрелец на Вардар во првата сезона 1947/48, и еден од топ-5 стрелците на сите времиња

cinka

ЃОРЃИ ЦИНЦИЕВСКИ – е еден од најистакнатите играчи меѓу првата генерација вардарови фудбалери кои започнуваат да ја пишуваат историјата на новоформираниот Ф.К Вардар во далечната но славна 1947 година. Познат под прекарот Џинка, Цинциевски е најдобриот стрелец во премиерната сезона на клубот 1947/1948 со постигнати голови на 13 првенствени средби. Приматот на прв голгетер број меѓу неговите соиграчи го потврдува ... Read More »

Историја: Во „златна“ вардарова сезона Јаневски настапи на 31 првенствена средба и четири пати ги тресеше противничките мрежи

0

ЧЕДОМИР ЈАНЕВСКИ – Еден од најзаслужните фудбалери, благодарение на кои Вардар во сезоната 1986/1987 за прв и единствен пат во својата историја ја освои шампионската титула во првата лига на поранешна Југославија несомнено е и прославениот фудбалски ас Чедомир Јаневски. Популарниот Чеде е роден на 3 јули 1961 година во Скопје. Во споменатата „златна“ вардарова сезона Јаневски настапи на 31 ... Read More »

Историја: Како голман на Вардар, Зекир во својата професионална кариера има освоено пет шампионски титули и три куп титули

zeko2-660x330

Муарем Зекир – На 26 август 1973 година во Скопје е роден Муарем Зекир, еден од најдобрите чувари на вардаровата мрежа во годините по осамостојувањето на Република Македонија.Како голман на Вардар, Зекир во својата професионална кариера има освоено пет шампионски титули во државното првенство (1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 2001/2002 и 2002/2003), како и три трофеи во националниот куп (1992/1993, 1994/1995 и 1998/1999).Некогашниот ... Read More »