Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Историја (page 12)

Историја

Продолжение(13) Историја на АК Вардар- ВЛОШУВАЊЕ НА СОСТОЈБИТЕ ВО КЛУБОТ КОН КРАЈОТ НА 80-ТЕ И ВО ПОЧЕТОКОТ НА 90- ГОД…пишува: Проф.М.Бошковиќ

2

Повторно  по кратка пауза повторно  продолжуваме со ново продолжение од историјата на атлетскиот клуб Вардар.  На ред е 13-тото  продолжение, Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар.                 Општесвените промени во почетокот на 90-те години, покрај останатите сегменти од општеството, го зафатија и спортот, а во тој контекст и атлетиката. Во 1998 година, АК ... Read More »

(Видео) Враќање од негатива против ПСЖ, на натпревар пред четири сезони

komiti-3d

Во финалето Вардар го совлада ПСЖ и дојде до европска круна. Сепак тоа не е единствен успех над францускиот мултимилионски состав. Да се потсетиме на дуелот одигран во С.Ц “Борис Трајковски“ кој заврши реми. Парижани и тогаш беа тим со буџет од двоцифрен број милиони евра. Вардар беше тим со скромен ростер, во изградба сепак нашето срце беше големо. Тогаш ... Read More »

КОМИТИ 30-ГОДИНИ НЕПОКОР 1987-2017! СРЕЌНА ГОДИШНИНА ЈУНАЦИ!

vardarfans-28-660x330

Денес е 4 Јуни ден на кој во летото господово 1987  во Скопје на Градскиот стадион се играше дербито во тогашната ЈУ-лига помеѓу екипите на Вардар и Црвена Ѕвезда (3:1). На западната трибина за првпат од постоењето на клубот се забележува првиот транспарент КОМИТИ. Од тој ден па се до денес, Комитите го следат Вардар каде и да оди и против ... Read More »

(РЕТРО ВИДЕА) На денешен ден во 2013 година Скопје лудуваше! ФК Вардар шампион, РК Вардар и Вујо го урнаа Металург

08

Денеска се наполнуваат цели четири години од историскиот 02/06/2013 за нас црвено- црните љубители на брендот број еден Вардар. Судбината сакаше тоа да не биде обичен ден, последно коло во фудбалскиот шампионат директен дуел за титула Вардар- Хоризонт, по него во Кале Вардар-Металург директен дуел за ракометната титула. “Река“ на црвено- црни навивачи бевме распослани во градскиот парк и околните ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар победник на Купот на маршал Тито

12189-na-deneshen-den-vardarovo-slavje-vo-belgrad-osvoen-kupot-na-sfrj

Во сезоната 1960/61 Вардар испиша убава страница во својата историја. Вардарци го освоија Купот на маршал Тито во Белград, во финалето совладан беше тимот на Вартекс со резултат 2:1. Резултатот беше отворен во 50 минута, Владо Николовски беше стрелец на првиот погодок. Потоа три минути подоцна и Илиевски погоди за веќе предност од 2:0. До крајот на мечот тимот на Вартекс успеа само да намали ... Read More »

Продолжение(12) Историја на АК Вардар- ЖЕНСКАТА АТЛЕТИКА НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АК “ВАРДАР”..пишува: Проф.М.Бошковиќ

Роза Вацева (горе, лево), Весна Вацева (долу, десно), 1974 година, Скопје

 Денес по кратка пауза повторно  продолжуваме со ново продолжение од историјата на атлетскиот клуб Вардар.  На ред е 12-тото  продолжение, Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар.               Иако во својата долга и успешна историја , АК “Bардар” своите успеси воглавном ги темелеше  врз успесите на атлетичарите, ... Read More »

(Ретро фотографии) Панчев во „црвено – црниот дрес“

Големата легенда на Вардар, Дарко Панчев во неделата му донесе среќа на Вардар кој славеше победа над градскиот ривал Работнички. Пред официјалното враќање на “кобра” во Вардар, ве потсетуваме на неколку фотографии како изгледаше Дарко кога настапуваше во “црвено – црните” бои. Read More »

Продолжение(11) Историја на АК Вардар- МАЧЕВ ИСМАИЛ – “ВЕЛИКАН НА ВАРДАР”..пишува: Проф.М.Бошковиќ

 Денес  продолжуваме со ново продолжение од историјата на атлетскиот клуб Вардар.  На ред е десеттото  продолжение, Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар.                Авторот:  Во декември 2007 година, спортското друштво Вардар на достоинствен начин, го одбележа јубилејот, 60 години од формирањето на друштвото. На свеченоста беа ... Read More »

Среќен роденден Ѓоко Хаџиевски

Денес својот 62.роденден го прославува најуспешниот  тренер во 70 годишната историја на фудбалскиот клуб Вардар, Ѓоко Хаџиевски. Тој со црвено-црните впиша зад своето име дури  5 шампионски титули и 2  пехара во националниот куп  со што е рекордер по освоени титули во црвено-црниот фудбалски колектив. Редакцијата на Вардар фанс му посакува здравје и долг живот на Хаџиевски. Read More »

(Ретро видео) Вардар го надигра Динамо Загреб пред полн стадион

Во сезоната 1986/87 онаа славна генерација на ФК Вардар го надигра во целост тимот на Динамо Загреб во Скопје (2:0) и со победата стана есенски шампион на Југославија, а потоа и шампион на Југославија. Погледнете го овој видео клип, вреди да се погледне како некогаш играа славните генерации на нашиот тим. Read More »