Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Историја (page 20)

Историја

Приказна за првиот црвено-црн трофеј во историја! Вардар во 1949 год. стана младински шампион на Југославија

xaz

Вардар е нашиот најтрофеен фудбалски колектив, тој е формиран далечната 1947 година, а својот прв трофеј во својата историја го освојува две години подоцна во 1949 година. Вардар таа година во која денешните конкуренти од првата фудбалска лига воопшто не постоеле или играле во многу ниски лига се круниса за младински шампион на тогашната Ф.Н.Р. Југославија.  Во  воведните две години ... Read More »

Историја! Вардар во 1968 го победи двапати Калјари за пласман во 1/2финалето на Централноевропскиот куп

kaljari

Како едно од најдобрите изданија во својата историја на меѓународна сцена Вардар го имаше во далечната 1968 година. Црвено-црните  настапуваа во Митропа-купот или попознат како Централноевропски куп. Нашиот миленик Ф.К. Вардар успеа да стигне до полуфиналето  таа година. Вардарци на патот до овој пласман  го минаа италијански преставник во купот силниот тим на Калјари. Италјанскиот калчолигаш беше предводен од легендата Џиџи Рива, ... Read More »

Историјата на АК Вардар… пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

ak

Во следниот текст ќе ве запознаеме со дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. Честа да го објавиме овој текст е голема, бидејќи авторот е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во оваа статија  зборува за историјата на АК Вардар од формирањето, па до денес. Ова е ... Read More »

Среќен роденден Бајо Легендо!

zaz

Денес својот 37-ти роденден го прославува еден од клубските легенди на ФК Вардар, екс фудбалерот на црвено-црните Александар Бајевски. За сите нас најверните следбеници на светиот клуб името на Бајо е вистински синоним за верност и преданост кон светите црвено-црни бои. Редакцијата на вардаровиот сајт вардарфанс.мк искрено му посакува среќен роденден и успех во неговиот професионален живот. Read More »

Единствена приказна од вардаровата историја, како првпат во Екс-Ју лигата се најдоа таткото и синот Мутибариќ заедно во конкуренција за местото на голот

muto

Фудбалскиот клуб Вардар постои речиси 70 години, низ овие 7 декади многумина голмани го бранеле црвено-црниот гол. Сепак меѓу плеадата извонредни чувари на „црвено-црната“ мрежа, во преден план отскокнува името на прославениот и честопати несовладливиот Драган Мутибариќ. Роден на 10 ноември 1946 година, во Сомбор – соседна Србија, Мутибариќ со успех настапува меѓу вардаровите стативи, најпрвин од 1966-тата до 1975-тата, ... Read More »

Среќен роденден ЛЕГЕНДО ВАРДАРОВА! Драган Мутибариќ денес полни 70 год.

mutibaric-vardar

Денес својот 70-ти роденден го прославува најголемото голманско име во фудбалскиот клуб Вардар од основањето далечната 1947 до ден денес, Драган Мутибариќ. Тој на денешен ден далечната 1946 се роди во Сомбор-Србија, сепак животот посака да биде скопјанец и вардарец да биде играчот со бројот еден во скопски Вардар каде највеќе се афирмираше. Редакцијата на Вардар фанс му посакува долг живот ... Read More »

Среќен празник Македонија!

Ден на независноста на Македонија — државен празник кој се празнува во Македонија на 8 септември. Празникот популарно е наречен и 8-ми Септември. Празникот ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и македонскиот народ. На 8 септември 1991 година убедливо мнозинство – 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да ... Read More »

По повод роденденот на ”Кобра”, неколку видео материјали

Денеска свој роденден прославува легендата на ФК Вардар, Дарко (Кобра) Панчев. По повод роденденот на овој ”црвено – црн” бисер, ве потсетуваме преку видео, како некогаш Дарко Панчев ги кинеше противничките мрежи, и беше ”кошмар” за противничките голмани. Уживајте! Read More »

Пола деценија заедно! 5-години Вардар фанс (екс Лико) со црвено-црната јавност

vf

Денес се навршува пола деценија, односно пет години од првата објава и стартот со работа на нашата црвено – црна страница. Почетокот беше на денешен ден 19 Август 2011 година. Се почна случајно со обичен обид за фан страница на тогашниот фудбалер на ФК Вардар, бразилскиот интернационалец Пауло Кандидио познат како Лико. За кратко време дојде огромен раст, почнавме со ... Read More »

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи – Методија Спасовски

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »