Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > Историја (page 20)

Историја

(ФОТО) Панчев, Мутибариќ и Аврамовски го дадоа шампионскиот пехар на Вардар за музејот освоен 1984г. во финалето на Купот на СФРЈ во младинска конкуренција

pex

Конечно по 32 години пехарот на ФК Вардар освоен во Купот на СФРЈ во младинска конкуренција во далечната 1984 година ќе ја види “светлината на денот“. Дарко Панчев, Слободан Мутибариќ и Никола Аврамовски среќни што го зачуваа истиот го даваат за поставката во новиот “Музеј на Вардар“ кој ќе биде зад источната трибина во склопот на Академијата на црвено-црните.  Големиот ... Read More »

Генерацијата која го замолкна Кипар со ”петарда”

istorija-fkvardar

Пред точно 12 години, Вардарци го посрамотија во Ахна кипарскиот тим на Етникос со пет парчиња во својата мрежа. Ова беше меч за незаборав, ова беше меч кој ќе се памети кај секој Вардарец додека е жив, ова беше натпревар на кој Вардар се надмина себеси, и славеше убедлива победа над кипраните, дали некогаш некоја друга генерација ќе може да даде пет голови ... Read More »

Историја! Вардар во 1968 го победи двапати Калјари за пласман во 1/2финалето на Централноевропскиот куп

kaljari

Како едно од најдобрите изданија во својата историја на меѓународна сцена Вардар го имаше во далечната 1968 година. Црвено-црните  настапуваа во Митропа-купот или попознат како Централноевропски куп. Нашиот миленик Ф.К. Вардар успеа да стигне до полуфиналето  таа година. Вардарци на патот до овој пласман  го минаа италијански преставник во купот силниот тим на Калјари. Италјанскиот калчолигаш беше предводен од легендата Џиџи Рива, ... Read More »

Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Македонска и Првата Југословенска лига

vardarfans-1961

ФК Вардар е најголемиот македонски клубски спортски бренд кој засебе има голема историја уште од далечната 1947 година. Ова се две табели за лигите во кој настапувал и успехот во истите . На првата може да се види успехот од формирањето па до крајот на минатата сезона во  Македонската Прва фудбалска лига каде Вардар е најдоминантен во сите статистички категории. ТАБЕЛА ... Read More »

Атлетика! Вардарова и Југословенска легенда, која сеуште држи македонски рекорд на 400 метри-Мачев Исмаил

ku

Црвено-црната вардарова историја од 1947 до денес е толку богата што тоа е невозможно да се долови дури во мислите колку таа е исполнета со настани, резултати, истакнати поединци и друго. Една таква за една атлетска легенда ви ја преставуваме :Еден ден, во кабината на “АК Вардар” која се наоѓеше под јужната трибина на Градскиот стадион, влезе едно момче со ... Read More »

ПОТСЕТУВАЊЕ НА АТЛЕТСКИОТ МЕМОРИЈАЛЕН МИТИНГ „ЛАЗО МИЛОШЕВСКИ“, ЛЕГЕНДАТА НА АК ВАРДАР И МАКЕДОНСКАТА АТЛЕТИКА

Лазо Милошевски

Поминаа речиси две децении од одржувањето на последниот атлетски митинг организиран во чест на легендата на македонската атлетика, Лазо Милошевски. Со овој прилог настојувавме да се потсетиме на великанот на македонската атлетика од 50-те години и на атлетската манифестација која секоја година се одржуваше во негова чест, традиционалниот меморијален митинг „Лазо Милошевски“. Лазо Милошевски е роден во Тетово на 5 ... Read More »

Комити Запад во сезоните од ’87 до ’90 година (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Комити на Црвена Звезда-Вардар (Белград) `87 год.

Комити се основани далечната 1987 година и тие во првите години од своето постоење верно го бодреле ФК Вардар на домашните и гостинските мечеви во ЕХ ЈУ лигата. Можеме да почустувуваме  мал дел од тогашната атмосфера низ стадионите на кој играле црвено-црните, низ  пренесените   ретро фотографии од сезоните 1987 до 1990 година. Read More »

Блескава историја! Моментално дури 19 “Национални рекорди“ се во сопственост на АК Вардар

ak

АК Вардар е еден од најстарите црвено-црни колективи тој е формиран 1947 година заедно со ФК Вардар. Во минатото важеше за расадник на атлетски таленти кои потоа стануваа врвни атлетичари. Голем број на Репрезентативци излегоа од црвено-црниот дрес.  Истите ја креваа резултатската “летвичка“ со нови Национални рекорди. Сеуште недопрени стојат дури 19 рекорди во сите категории. Далечната 1950 година во ... Read More »

Две години Самсоненко во ФК Вардар! Добивме тренинг центар, академија за млади категории, очекуваме стадион…

naslov-660x330

Денес на  20 Јануари  во 2014 година ФК Вардар преминува во приватна сопственост и  целосно беше купен од страна на г-н Сергеј Самсоненко. По голем позитивен притисок од јавноста пред се онаа црвено-црната пред две години рускинот реши покрај ракометниот машки и женски вардаров колектив да влезе и во фудбалскиот. Од тогаш фудбалскиот колектив во свој посед од 21.11 минатата година ... Read More »

Историја! 1985 Вардар по втор пат во Европа ја преставуваше С.Ф.Р.Ј

ffffffffffffff

Црвено-црните 1961 по освojување на трофејот во купот на Маршалот ја преставуваа тогашна СФР Југославија во фудбалска Eвропа,  а втората шанса ја добиа по дури  24 години. Вардар се враќа на меѓународната сцена, освојувајќи го петото место во првенството на СФРЈ. Вардар во сезоната 1984/84 заврши со 37 бодови, еден зад Ц. Звезда, а два зад Партизан, остварувајќи скор од ... Read More »