Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Историја (page 19)

Историја

Тим, статистика, стрелци на ФК Вардар во 1947/48 година

fkv-istorijat-pocetoci-vardarfans

ФК Вардар е формиран далечната 1947 година. Првата година фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (Фото од екипата) Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, вардарци играле двомеч со Слога од Нови Сад. Слога – Вардар 1:1 Вардар – Слога 2:1 Па така, Вардар се пласирал во I лига. Во најсилната лига, и дебитантска сезона, Вардар ... Read More »

Ново продолжение! Историјата на АК “Вардар” (3), пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

15909741_1221937091227160_44862061_n

Во 1967 година, на функцијата претседател на АК “Вардар” беше избран Тодор Пеливанов. Роден е во Велес на 26.09.1938 година. Основно училиште и гимназија завршил во Скопје. Во текот на учебната 1957/58 година се запишал на Правниот факултет во Скопје и го завршил во текот на учебната 1961 година. По завршувањето на факултетот, извесно време работел во Општинскиот суд во ... Read More »

Историја! ФК Вардар го освои младински куп на СФРЈ-1984, а Панчев испиша историја

wz

Mлада вардарова генерација во сезоната 1983/84г направи голем успех во тогашна Југославија.Таа сезона стигнавме до првиот трофеј во младинскиот Куп со триумфот од 3-2 против ФК Војводина. Мечот од финалето се одиграл на стадионот на Црвена Звезда во Белград на 24 мај 1984 година. Кој друг ако не Дарко Панчев го донесе триунфот со два гола во 22-та и 67-та ... Read More »

Историја! Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи – Методија Спасовски

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »

(ФОТО) Тимот на РK Вардар во 1962 година

istorija-vardarfans

РК Вардар како што е добро познато е формиран 1961 година. “Вардар фанс” ви донесува фотографија од ракометарите на РК Вардар од далечната 1962 година. Како изгледале првите генерации на ракометниот клуб на Вардар. Оваа фотографија е направена одма по формирањето на РК Вардар, односно ова се првите генерации на Вардар кои ја имале таа чест да играат и да ... Read More »

(Фотогалерија) Низа интересни фотографии низ годините на ФК Вардар

vardarfans-fkvardar

Вардар фанс ви донесува неколку фотографии од постарите генерации кои некогаш го носеа со срце “црвено – црниот” дрес. На овие фотографии се познати лица кои некогаш работеле во нашиот клуб, потоа лица кои биле дел од стручниот штаб и секако играчите кои некогаш со голема успешност го носеа вардаровиот дрес. Уживајте! Read More »

(РЕТРО ВИДЕО) КАКО ФК ВАРДАР ЈА ОСВОИ ЕСЕНСКАТА ТИТУЛА ВО ЛЕГЕНДАРНАТА 1986/87

vardarfans-1987

Видео од антологиската шампионската сезона 1986/87 кога црвено-црните беа шампиони на екс Југославија. Во моментот е полу-сезона во домашното првенство во кое како и тогаш сме биле есенски шампиони, но времињата се други. Пред се сакаме да искажеме голема благодарносот до човекот кој ова вредно парче видео матријал го зачувал од заборавот. Тој од својата архива  ни го даде да го ... Read More »

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим

stjepan-bobek-i-munjoz-partizan-real

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим: “Сум бил тренер на повеќе југословенски и странски тимови, но престојот во Македонија, во Скопје, во Вардар нема никогаш да го заборавам. Дојдов во Вардар во незгоден час. Клубот три години играше во Втората лига, а тоа не го заслужуваше по традицијата и реномето. Местото му беше ... Read More »

Историјата на АК Вардар во 50-сетите и 60-сетите… Второ продолжение, пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

h6

Минатата недела по првото успешно продолжение (види) во следниот текст ќе ве запознаеме со нов дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. Честа да го објавиме овој втор текст  е голема, бидејќи авторот е еминентна личност. Тој е долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во оваа статија  зборува ... Read More »

Историја: Што рекол Драган Џаиќ легендата на југословенскиот фудбал за нашиот ФК Вардар?

Историја: Што рекол Драган Џаиќ легендата на југословенскиот фудбал за нашиот ФК Вардар? “Вардар ги има сите услови за да биде еден од најстабилните клубови во Југославија. Со потенцијалот скопскиот лигаш може да се нареди во самиот врв на нашиот фудбал. Тоа е клуб со голема традиција. Жешкиот стадион на Вардар во Скопје претставува неосвоива тврдина за екипите кои гостуваат, било ... Read More »