Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > Историја (page 19)

Историја

(РЕТРО ВИДЕО) КАКО ФК ВАРДАР ЈА ОСВОИ ЕСЕНСКАТА ТИТУЛА ВО ЛЕГЕНДАРНАТА 1986/87

vardarfans-1987

Видео од антологиската шампионската сезона 1986/87 кога црвено-црните беа шампиони на екс Југославија. Во моментот е полу-сезона во домашното првенство во кое како и тогаш сме биле есенски шампиони, но времињата се други. Пред се сакаме да искажеме голема благодарносот до човекот кој ова вредно парче видео матријал го зачувал од заборавот. Тој од својата архива  ни го даде да го ... Read More »

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим

stjepan-bobek-i-munjoz-partizan-real

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим: “Сум бил тренер на повеќе југословенски и странски тимови, но престојот во Македонија, во Скопје, во Вардар нема никогаш да го заборавам. Дојдов во Вардар во незгоден час. Клубот три години играше во Втората лига, а тоа не го заслужуваше по традицијата и реномето. Местото му беше ... Read More »

Историјата на АК Вардар во 50-сетите и 60-сетите… Второ продолжение, пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

h6

Минатата недела по првото успешно продолжение (види) во следниот текст ќе ве запознаеме со нов дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. Честа да го објавиме овој втор текст  е голема, бидејќи авторот е еминентна личност. Тој е долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во оваа статија  зборува ... Read More »

Историја: Што рекол Драган Џаиќ легендата на југословенскиот фудбал за нашиот ФК Вардар?

Историја: Што рекол Драган Џаиќ легендата на југословенскиот фудбал за нашиот ФК Вардар? “Вардар ги има сите услови за да биде еден од најстабилните клубови во Југославија. Со потенцијалот скопскиот лигаш може да се нареди во самиот врв на нашиот фудбал. Тоа е клуб со голема традиција. Жешкиот стадион на Вардар во Скопје претставува неосвоива тврдина за екипите кои гостуваат, било ... Read More »

Приказна за првиот црвено-црн трофеј во историја! Вардар во 1949 год. стана младински шампион на Југославија

xaz

Вардар е нашиот најтрофеен фудбалски колектив, тој е формиран далечната 1947 година, а својот прв трофеј во својата историја го освојува две години подоцна во 1949 година. Вардар таа година во која денешните конкуренти од првата фудбалска лига воопшто не постоеле или играле во многу ниски лига се круниса за младински шампион на тогашната Ф.Н.Р. Југославија.  Во  воведните две години ... Read More »

Историја! Вардар во 1968 го победи двапати Калјари за пласман во 1/2финалето на Централноевропскиот куп

kaljari

Како едно од најдобрите изданија во својата историја на меѓународна сцена Вардар го имаше во далечната 1968 година. Црвено-црните  настапуваа во Митропа-купот или попознат како Централноевропски куп. Нашиот миленик Ф.К. Вардар успеа да стигне до полуфиналето  таа година. Вардарци на патот до овој пласман  го минаа италијански преставник во купот силниот тим на Калјари. Италјанскиот калчолигаш беше предводен од легендата Џиџи Рива, ... Read More »

Историјата на АК Вардар… пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

ak

Во следниот текст ќе ве запознаеме со дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. Честа да го објавиме овој текст е голема, бидејќи авторот е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во оваа статија  зборува за историјата на АК Вардар од формирањето, па до денес. Ова е ... Read More »

Среќен роденден Бајо Легендо!

zaz

Денес својот 37-ти роденден го прославува еден од клубските легенди на ФК Вардар, екс фудбалерот на црвено-црните Александар Бајевски. За сите нас најверните следбеници на светиот клуб името на Бајо е вистински синоним за верност и преданост кон светите црвено-црни бои. Редакцијата на вардаровиот сајт вардарфанс.мк искрено му посакува среќен роденден и успех во неговиот професионален живот. Read More »

Единствена приказна од вардаровата историја, како првпат во Екс-Ју лигата се најдоа таткото и синот Мутибариќ заедно во конкуренција за местото на голот

muto

Фудбалскиот клуб Вардар постои речиси 70 години, низ овие 7 декади многумина голмани го бранеле црвено-црниот гол. Сепак меѓу плеадата извонредни чувари на „црвено-црната“ мрежа, во преден план отскокнува името на прославениот и честопати несовладливиот Драган Мутибариќ. Роден на 10 ноември 1946 година, во Сомбор – соседна Србија, Мутибариќ со успех настапува меѓу вардаровите стативи, најпрвин од 1966-тата до 1975-тата, ... Read More »

Среќен роденден ЛЕГЕНДО ВАРДАРОВА! Драган Мутибариќ денес полни 70 год.

mutibaric-vardar

Денес својот 70-ти роденден го прославува најголемото голманско име во фудбалскиот клуб Вардар од основањето далечната 1947 до ден денес, Драган Мутибариќ. Тој на денешен ден далечната 1946 се роди во Сомбор-Србија, сепак животот посака да биде скопјанец и вардарец да биде играчот со бројот еден во скопски Вардар каде највеќе се афирмираше. Редакцијата на Вардар фанс му посакува долг живот ... Read More »