Saturday ,27 November 2021
Последни:
Home > Историја (page 21)

Историја

КК Вардар податоци

kkvardar

Кошаркарскиот клуб Вардар е формиран во истата 1947 година кога е формирано нашето спортско друштво, како негова кошаркарска секција на 27 јули 1947. КК Вардар е најстариот кошаркарски клуб во Македонија. КК Вардар игра во втората македонска кошаркарска лига и своите натпревари ги игра во СРЦ Кале. Вардар во последните 10-тина години има создадено одлични играчи, но повеќето набрзо потпишувале за други ... Read More »

ФК Вардар 1947/48 – почетоци

vardarfans-istorija

ФК Вардар како што знаеме сите е формиран далечната 1947 година, првата година фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (Фото) Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, Вардарци играле двомеч со Слога, од Нови Сад.  Слога – Вардар 1:1 Вардар – Слога 2:1 – Па така Вардар се пласирал во I лига. Во најсилната лига, и ... Read More »

(Видео низ годините) Среќен роденден мој Вардаре!

fkvardar-istorija

Денеска е голем ден. Денеска пред точно 69 години бил оформен најголемиот и најтрофениот клуб во Македонија, тимот на ФК Вардар. По повод роденденот на Вардар, ние ви издвојуваме неколку видео материјали низ повеќе Вардарови генерации. Read More »

(ФОТО) Панчев, Мутибариќ и Аврамовски го дадоа шампионскиот пехар на Вардар за музејот освоен 1984г. во финалето на Купот на СФРЈ во младинска конкуренција

pex-660x330

Конечно по 32 години пехарот на ФК Вардар освоен во Купот на СФРЈ во младинска конкуренција во далечната 1984 година ќе ја види “светлината на денот“. Дарко Панчев, Слободан Мутибариќ и Никола Аврамовски среќни што го зачуваа истиот го даваат за поставката во новиот “Музеј на Вардар“ кој ќе биде зад источната трибина во склопот на Академијата на црвено-црните.  Големиот ... Read More »

(Формирање) Боречки клуб Вардар

vardarfans borenje

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат тренер ... Read More »

(Видео) Вардар го надигра пред полн стадион Динамо Загреб

Противникот на Вардар во квалификациите од ЛШ е во името на славниот хрватски тим, и најтрофеен клуб Динамо Загреб. Вардар и Динамо во својата историја се имаат судрено едни против други на повеќе наврати, а секогаш кога сме играле, натпреварите нуделе изедначена и беспрекорна борба и од двете страни, очекуваме нешто слично да биде и овој пат, се надеваме дека ... Read More »

(ФОТО) Панчев, Мутибариќ и Аврамовски го дадоа шампионскиот пехар на Вардар за музејот освоен 1984г. во финалето на Купот на СФРЈ во младинска конкуренција

pex

Конечно по 32 години пехарот на ФК Вардар освоен во Купот на СФРЈ во младинска конкуренција во далечната 1984 година ќе ја види “светлината на денот“. Дарко Панчев, Слободан Мутибариќ и Никола Аврамовски среќни што го зачуваа истиот го даваат за поставката во новиот “Музеј на Вардар“ кој ќе биде зад источната трибина во склопот на Академијата на црвено-црните.  Големиот ... Read More »

Генерацијата која го замолкна Кипар со ”петарда”

istorija-fkvardar

Пред точно 12 години, Вардарци го посрамотија во Ахна кипарскиот тим на Етникос со пет парчиња во својата мрежа. Ова беше меч за незаборав, ова беше меч кој ќе се памети кај секој Вардарец додека е жив, ова беше натпревар на кој Вардар се надмина себеси, и славеше убедлива победа над кипраните, дали некогаш некоја друга генерација ќе може да даде пет голови ... Read More »

Историја! Вардар во 1968 го победи двапати Калјари за пласман во 1/2финалето на Централноевропскиот куп

kaljari

Како едно од најдобрите изданија во својата историја на меѓународна сцена Вардар го имаше во далечната 1968 година. Црвено-црните  настапуваа во Митропа-купот или попознат како Централноевропски куп. Нашиот миленик Ф.К. Вардар успеа да стигне до полуфиналето  таа година. Вардарци на патот до овој пласман  го минаа италијански преставник во купот силниот тим на Калјари. Италјанскиот калчолигаш беше предводен од легендата Џиџи Рива, ... Read More »

Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Македонска и Првата Југословенска лига

vardarfans-1961

ФК Вардар е најголемиот македонски клубски спортски бренд кој засебе има голема историја уште од далечната 1947 година. Ова се две табели за лигите во кој настапувал и успехот во истите . На првата може да се види успехот од формирањето па до крајот на минатата сезона во  Македонската Прва фудбалска лига каде Вардар е најдоминантен во сите статистички категории. ТАБЕЛА ... Read More »