Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > Историја (page 23)

Историја

Историја! Вардар во 1968 го победи двапати Калјари за пласман во 1/2финалето на Централноевропскиот куп

kaljari

Како едно од најдобрите изданија во својата историја на меѓународна сцена Вардар го имаше во далечната 1968 година. Црвено-црните  настапуваа во Митропа-купот или попознат како Централноевропски куп. Нашиот миленик Ф.К. Вардар успеа да стигне до полуфиналето  таа година. Вардарци на патот до овој пласман  го минаа италијански преставник во купот силниот тим на Калјари. Италјанскиот калчолигаш беше предводен од легендата Џиџи Рива, ... Read More »

Црвено-црна историја! ФК Вардар го освои младински куп на СФРЈ-1984, а Панчев испиша историја

wz

Mлада вардарова генерација во сезоната 1983/84г направи голем успех во тогашна Југославија.Таа сезона стигнавме  до првиот трофеј во младинскиот Куп со триумфот од 3-2 против ФК Војводина. Мечот од  финалето се одиграл на стадионот на Црвена  Звезда во Белград на 24 мај 1984 година. Кој друг ако не  Дарко Панчев го донесе триунфот со два гола во 22-та и 67-та минута пд ... Read More »

Вардар Фанс со 11,000 фанови

hhhhhhhhhh

По неполна година постоење како веб сајт кој е посветен целосно на црвено – црното семејство на нашата официјална фан страница “Вардар Фанс“ стигнавме до повеќе од одлична бројка 11,000 следбеници. Како и овие десетина – единаесет месеци постоење продолжуваме со следењето на првите и вторите тимови на ФК Вардар, РК Вардар и Жрк Вардар. Сепак како и досега нашиот ... Read More »

Среќен празник Македонија!

makedonija-vardarfans

Ден на независноста на Македонија — државен празник кој се празнува во Македонија на 8 септември. Празникот популарно е наречен и 8-ми Септември. Празникот ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и македонскиот народ. На 8 септември 1991 година убедливо мнозинство – 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да ... Read More »

(Фото) роденденската торта на Панчев

hqdefault

50-тиот роденден нашата легенда Дарко Панчев го прослави со торта се разбира, а на неа го имаше знакот на нашиот ФК Вардар. Сите знаеме дека Даре одигра многу натпревари, и постигигна многу голови за Вардар. Исто така на фотографијата е, и златната копачка на Панчев, кое е едно огромно признание не само за Дарко, туку и за цела Македонија. Тој ... Read More »

(ВИДЕО) мајсториите на Дарко Панчев!

hqdefault

Легендата на Вардар, на Југословенскиот фудбал, на Македонскиот, Дарко (Кобра) Панчев. Што да се кажува за овој фудбалски уметник!? Златната копачка на Македонија, Прв македонец кој ја освоил Л.Ш, преку 150 натпревари во Црвено – Црниот дрес, најмлад капитен во историјата на Вардар, многу голови за Југославија, за Вардар и за Македонија. Многу голмани сеуште ги сонуваат неговите голови, а ... Read More »

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Шампионската 1987 : табела,сите резултати,стрелци,листа на фудбалери кој настапија…

Стојат (од лево): Лазаров, Станојковиќ, Јаневски, Џипунов, Канатларовски, Грошев и Најдовски.
Доле (од лево): Симоновски, Савевски, Петров, Панчев и Бабунски.

Нема што многу да се кажува за значењето на славната 1987 година за Вардар , Скопје и Македонија таа сезона е со златни букви запишана во црвено – црната историја . Таа година Вардар беше на врвот на тогашната ЈУ- лига пред гигантите од т.н “голема четворка“ , пред Валеж , Осиек , Ријека и другите кој завршија на пониски места ... Read More »

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Сите куп титули на ФК Вардар

vardarfans 2

ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски колектив со најголем број титули во првенството и купот на Македонија и со по еден трофеј во купот и во првенството во поранешната држава во една многу посериозна фудбалска лига . Денес ви носиме преглед на сите освоени куп трофеи фотографии од составите кои ги освоие и резултати во купот на нашиот миленик ФК ... Read More »

Црвено-црна историја! Рекордерите во ФК Вардар !

vardarfans fudbal 6

Ви преставуваме ново парче од огромниот црвено- црн мозаик, наречен историјат на ФК Вардар. Долгата 68 годишна историја ја одбележаа многу тренери , фудбалери , лица на раководините места кој оставија свој печат. Вчера ви ги преставивме сите претседатели од 1947 до денес (Види тука) ,а  денес ви ги донесуваме сите рекордери во црвено-црниот клуб . Најдобрите стрелци, највеќе мечеви ... Read More »

Црвено-црна историја ! Сите претседатели на ФК Вардар од 1947 до денес!

Едни од најуспешните вардарови претседатели во неговата историја: Филип Ѓурчиновски, Блажо Ристоманов и Џоџа Николоски, како и Трајко Стаматоски, долгогодишен член на раководството на Вардар и автор на монографијата по повод 40 години од постоењето на клубот, со трофејот за освоениот Куп од 1995 година !

ФК Вардар најтрофејниот фудбалски колектив и најпознат спортски бренд во земјава има долга историја која почнува во далечната 1947 година . На чело на клубот секогаш во почетоците и во времето кога истиот игра голема улога во екс Ју фудбалот стоеле познати скопски ликови луге кој биле интелектуалци и почитувани во околината . Ова се сите имиња кој биле дел ... Read More »