Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Историја (page 24)

Историја

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Сите куп титули на ФК Вардар

vardarfans 2

ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски колектив со најголем број титули во првенството и купот на Македонија и со по еден трофеј во купот и во првенството во поранешната држава во една многу посериозна фудбалска лига . Денес ви носиме преглед на сите освоени куп трофеи фотографии од составите кои ги освоие и резултати во купот на нашиот миленик ФК ... Read More »

Црвено-црна историја! Рекордерите во ФК Вардар !

vardarfans fudbal 6

Ви преставуваме ново парче од огромниот црвено- црн мозаик, наречен историјат на ФК Вардар. Долгата 68 годишна историја ја одбележаа многу тренери , фудбалери , лица на раководините места кој оставија свој печат. Вчера ви ги преставивме сите претседатели од 1947 до денес (Види тука) ,а  денес ви ги донесуваме сите рекордери во црвено-црниот клуб . Најдобрите стрелци, највеќе мечеви ... Read More »

Црвено-црна историја ! Сите претседатели на ФК Вардар од 1947 до денес!

Едни од најуспешните вардарови претседатели во неговата историја: Филип Ѓурчиновски, Блажо Ристоманов и Џоџа Николоски, како и Трајко Стаматоски, долгогодишен член на раководството на Вардар и автор на монографијата по повод 40 години од постоењето на клубот, со трофејот за освоениот Куп од 1995 година !

ФК Вардар најтрофејниот фудбалски колектив и најпознат спортски бренд во земјава има долга историја која почнува во далечната 1947 година . На чело на клубот секогаш во почетоците и во времето кога истиот игра голема улога во екс Ју фудбалот стоеле познати скопски ликови луге кој биле интелектуалци и почитувани во околината . Ова се сите имиња кој биле дел ... Read More »

(Фото) Рк Вардар во 1962-тата година

11403104_10206482925704927_7590090383027336094_n

Сите знаеме дека нашиот ракометен бренд Рк Вардар е формиран далечната 1961-та година. (Во прозорецот историја на нашиот сајт може да се запознаете и со историјата на ракометниот клуб Вардар). Оваа фотографија е одма по формирањето на Вардар, односно првите генерации на Вардар, кој ја имале таа чест да играат за светиот дрес, кој денес со гордост настапува рамо до ... Read More »

Погледнете ја табелата на сите одиграни мечеви на ФК Вардар во Првата Македонска и Првата Југословенска лига

vardarfans 1961

ФК Вардар е најголемиот македонски клубски спортски бренд кој засебе има голема историја уште од далечната 1947 година. Ова се две табели за лигите во кој настапувал и успехот во истите . На првата може да се види успехот од формирањето па до денес на Македонската Прва фудбалска лига каде Вардар е најдоминантен во сите статистички категории. ТАБЕЛА МПФЛ ОД ... Read More »

КОМИТИ 28-ГОДИНИ НЕПОКОР 1987-2015! СРЕЌНА ГОДИШНИНА ЈУНАЦИ!

VARDARFANS 28

Денес е 4 Јуни ден на кој во летото господово 1987  во Скопје на Градскиот стадион се играше дербито во тогашната ЈУ-лига помеѓу екипите на Вардар и Црвена Ѕвезда (3:1) . На западната трибина за првпат од постоењето на клубот се забележува првиот транспарент КОМИТИ. Од тој ден па се до денес, Комитите го следат Вардар каде и да оди ... Read More »

Идеалите ваши, се заклетви наши!

Gotze

Идеалите ваши, се заклетви наши. 112 години од смртта на ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ! Никако не треба да се заборави овој херој на Македонија, кој животот го дал за татковината.  Затоа секоја година Комити одбележуваат помен од кобниот 04.05 за Гоце Делчев! Комити не забораваат!   Read More »

За жал не напушти Тодоровски член на златната генерација на Вардарци од 1987 година

За жал пред 10сетина дена не напушти еден од златната генерација која ја покори Југословенската фудбалска лига во 1987година Тодоровски. Тој во таа натпреварувачка историска сезона запиша зад своето име 12 настапи во црвено-црниот свет Вардаров дрес. Вардар во 1987 година имаше златна генерација, врвни играчи, кои го носеле дресот на Вардар. Неколку од нив беа и Панчев, Мирко Петров, ... Read More »

Ретро Видео: Првиот фудбалски куп на Македонија

KOMITI

Ретро видео од првиот фудбалски куп на Македонија, како самостојна држава. Во 1993 година во првиот фудбалски куп на Македонија се сретнаа Вардар и Пелистер. Натпреварот го доби нашиот тим Вардар, и го подигна првиот куп пехар во Македонија. Погледнте каква бучара и кореографија направија Комитите таа далечна 1993 година, пред преполн Градски стадион, и над 20.000 гледачи ВИДЕО>>> Read More »

ПОТСЕТУВАЊЕ !!! На црвено-црната Легенда Бајо и мечот кога настапи со деца во Милано каде Вардар го доживеа најголемиот пораз 9-1

vardarfans bajco

Александар Бајевски легенда на црвено-црниот тим со над 120 настапи и над 25 гола за брендот број еден во Земјава . Момчето кое е израснато низ вардаровите школи и формиран како играч , но пред се како искрен Вардарец. Жално за многумина нас беше фактот што по “ренесансата“ која следеше со доаѓањето на Град Скопје и враќањето од хаосот на ... Read More »