Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > Историја (page 24)

Историја

КОМИТИ 28-ГОДИНИ НЕПОКОР 1987-2015! СРЕЌНА ГОДИШНИНА ЈУНАЦИ!

VARDARFANS 28

Денес е 4 Јуни ден на кој во летото господово 1987  во Скопје на Градскиот стадион се играше дербито во тогашната ЈУ-лига помеѓу екипите на Вардар и Црвена Ѕвезда (3:1) . На западната трибина за првпат од постоењето на клубот се забележува првиот транспарент КОМИТИ. Од тој ден па се до денес, Комитите го следат Вардар каде и да оди ... Read More »

Идеалите ваши, се заклетви наши!

Gotze

Идеалите ваши, се заклетви наши. 112 години од смртта на ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ! Никако не треба да се заборави овој херој на Македонија, кој животот го дал за татковината.  Затоа секоја година Комити одбележуваат помен од кобниот 04.05 за Гоце Делчев! Комити не забораваат!   Read More »

За жал не напушти Тодоровски член на златната генерација на Вардарци од 1987 година

За жал пред 10сетина дена не напушти еден од златната генерација која ја покори Југословенската фудбалска лига во 1987година Тодоровски. Тој во таа натпреварувачка историска сезона запиша зад своето име 12 настапи во црвено-црниот свет Вардаров дрес. Вардар во 1987 година имаше златна генерација, врвни играчи, кои го носеле дресот на Вардар. Неколку од нив беа и Панчев, Мирко Петров, ... Read More »

Ретро Видео: Првиот фудбалски куп на Македонија

KOMITI

Ретро видео од првиот фудбалски куп на Македонија, како самостојна држава. Во 1993 година во првиот фудбалски куп на Македонија се сретнаа Вардар и Пелистер. Натпреварот го доби нашиот тим Вардар, и го подигна првиот куп пехар во Македонија. Погледнте каква бучара и кореографија направија Комитите таа далечна 1993 година, пред преполн Градски стадион, и над 20.000 гледачи ВИДЕО>>> Read More »

ПОТСЕТУВАЊЕ !!! На црвено-црната Легенда Бајо и мечот кога настапи со деца во Милано каде Вардар го доживеа најголемиот пораз 9-1

vardarfans bajco

Александар Бајевски легенда на црвено-црниот тим со над 120 настапи и над 25 гола за брендот број еден во Земјава . Момчето кое е израснато низ вардаровите школи и формиран како играч , но пред се како искрен Вардарец. Жално за многумина нас беше фактот што по “ренесансата“ која следеше со доаѓањето на Град Скопје и враќањето од хаосот на ... Read More »

БОГАТА ТРАДИЦИЈА! КАКО И ОД КОГА РК ВАРДАР НАСТАПУВА ВО ЕВРОПА

vardarfans naslov

Ракометниот клуб Вардар последните две години има одлични настапи во лигата на шампионите многумина нови фанови и.т.н но Оние вистинските знаат дека Вардар во Европските натпреварувања има долга дводецениска улога . Има 9 учества во ЛШ , три европски полуфиналиња во куповите организирани од ЕХФ и многу многу повеќе едноставно РК Вардар не е тим кој се роди пред две ... Read More »

Васил Рингов – повеќе од 10 години во црвено – црниот дрес

vardarfans-vasil-ringov-vardar

Во 1977 година дојде во Вардар, ни малку не беше лесно да се облече црвено – црниот дрес. Конкуренцијата во тимот беше голема, а кога го облече дресот на Вардар, не го симна повеќе од 10 години. Играше стандардно на лево крило. Негова специјалност беше: лесен дриблинг, добар центаршут, удар од далечина, а тие на Вардар му донесуваа многу славје, голови, и ... Read More »

Среќен роденден легендо!

10403639_777488789012804_6531158720409238859_n

                                             Фото:fkvardar.mk Со право се вели дека Кочо е дете на Вардар, со само 12 години Кочо почна да тренира во Вардар, и беше наречен мегу најголемите таленти  кој некогаш играл во Вардар. Во 1964 прв пат ги облече ... Read More »

Авто – Мото клуб Вардар

th

Авто – Mото спортскиот  клуб Вардар е еден од помладите здружени спортови на Спортското друштво Вардар. Формиран е во 1978 се разбира со помош на Aвто – Mото сојузот на Македонија. Главна активност на овој спорт е Мото – Кросот, во кој ги постигнува и најдобрите спортски резултати. Од своето основање, бил најдобар тим во овој спорт во нашата Република, ... Read More »

Хокеарски клуб Вардар

th

Во почетоците на 1958 година, Трајко Трпчевски, Лазо Муслимански, Павле Головски, Горги Головски, Бошко Атанасов, Томе Трпчевски, кои тајните на хокеарската игра ги научиле во Чехословачка, предложиле да се формира Хокерарски Клуб Вардар. Набрзо се свикало основачко собрание, и бил основан хокеарскиот клуб Вардар. Во 1969 година организаторот на Светското првенство решил натпреварите од групата Ц да се играат во ... Read More »