Thursday ,25 July 2024
Последни:
Home > Историја > Историја! Ванчо Балевски-Змија еден од топ-10 стрелци во историјата на ФК Вардар
Историја! Ванчо Балевски-Змија еден од топ-10 стрелци во историјата на ФК Вардар

Историја! Ванчо Балевски-Змија еден од топ-10 стрелци во историјата на ФК Вардар

ВАНЧО БАЛЕВСКИ – Легендарниот фудбалер на Вардар роден е на 3 јули во вардаровата 1947 година во Скопје. Со своите 128 погодоци на вкупно 379 одиграни натпревари во „црвено-црниот“ дрес, популарниот Змија е еден од десетте најдобри стрелци во историјата на клубот.

zmija

Балевски за тимот на Вардар започнува да игра во сезоната 1968/1969 настапувајќи во клубот и во наредните седум сезони се до 1975 година. По завршувањето на фудбалската кариера како активен играч, беше и асистент во вардаровиот стручен штаб предводен од Ѓоко Хаџиевски кога Вардар под нивно водство доминираше во воведните сезони од македонското фудбалско првенство.