Wednesday ,28 September 2022
Последни:
Home > Историја (page 9)

Историја

Честит ИЛИНДЕН!

ilinden-364x330-364x330

ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН МАКЕДОНЦИ … На денешен ден далечната 1903 година во срцето на моќната отоманска империја една мала организација реши да го оствари историскиот сон на еден народ своја самостојна држава. Храбрите иако малубројни Комити на денешен ден го отпочнаа Илинденскиот востание. Денес тоа свето име го носиме ние навивачите на Вардар, кои се трудиме да го оправдаме тоа свето ... Read More »

Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим

stjepan-bobek-i-munjoz-partizan-real-660x330

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим: “Сум бил тренер на повеќе југословенски и странски тимови, но престојот во Македонија, во Скопје, во Вардар нема никогаш да го заборавам. Дојдов во Вардар во незгоден час. Клубот три години играше во Втората лига, а тоа не го заслужуваше по традицијата и реномето. Местото му беше секогаш во првата ... Read More »

Историја: Тодоровски во два наврати беше и прв тренер на сениорската екипа

13507108_1160380267336629_636816706737132577_n

ЃОРЃИ ТОДОРОВСКИ-ЏОНИ – Десен бек, роден 1955 година во Белград. Во Вардар дојде во 1970 година и во “црвено-црниот” дрес има одиграно вкупно 200 натпревари, од кои 89 првенствени во прволигашка конкуренција во поранешна Југославија. Во два наврати беше и прв тренер на сениорската екипа во ситуација кога клубот се наоѓаше во големи финансиски проблеми. За Вардар постигнал вкупно 11 погодоци. Read More »

Историја: Симоновски во периодот од 1950 до 1953 година забележа 75 настапи за тимот на Вардар на кои што постигна 25 погодоци

69821_522163171158345_1550612004_n

КИРИЛ СИМОНОВСКИ – На 19 октомври 1915 година, во Скопје е роден Кирил Симоновски еден од најголемите великани не само на фудбалскиот клуб Вардар туку и севкупно на целиот македонски фудбал во периодот за време како и по завршувањето на втората светска војна. Легендарниот Скопјанец во периодот од 1950 до 1953 година забележа 75 настапи за тимот на Вардар на кои ... Read More »

Поплави, земјотреси Скопје го рушеле, Скопје пак се изгради, Скопје ќе живее… 26.07.`63-26.07.`17, Кобниот ден за Скопје поради кој ФК Вардар ја замени белата со црна боја…

h9-540x330

Денес нашиот дом нашето Скопје  ја одбележува 54-годишнината од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули 1963 година, а во кој животите ги загубија 1070 луѓе и 3000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на денешен ден во 1963 година, во 5:17 часот. Во потресот, кој беше со јачина од 9 девет степени по Меркалиевата или шест според Рихтеровата скала, ... Read More »

Тим, статистика, стрелци на ФК Вардар во 1947/48 година

11020954_868307633226496_1513652329_n

ФК Вардар е формиран 1947 година. Првата година фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (фото од екипата) Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, вардарци играле двомеч со Слога од Нови Сад. Слога – Вардар 1:1 Вардар – Слога 2:1 Па така, Вардар се пласирал во I лига. Во најсилната лига и дебитантска сезона, Вардар од ... Read More »

Историја: Славниот Видиниќ вардаровата мрежа ја чуваше се до 1955 година

12647561_1056116037763053_8719901727632526414_n

БЛАГОЈА ВИДИНИЌ – Прославениот македонски голман е роден на 11 јуни 1934 година во Скопје. Својата фудбалска кариера ја започнува во 1952 година, токму меѓу стативите на Фудбалскиот Клуб Вардар. Славниот Видиниќ вардаровата мрежа ја чува и во наредните три сезони се до 1955 година. Поранешниот југословенски репрезентативец кој има освоено и две олимписки медали за тимот на Вардар има ... Read More »

Историја! Ванчо Балевски-Змија еден од топ-10 стрелци во историјата на ФК Вардар

zmija1-606x330-1

ВАНЧО БАЛЕВСКИ – Легендарниот фудбалер на Вардар роден е на 3 јули во вардаровата 1947 година во Скопје. Со своите 128 погодоци на вкупно 379 одиграни натпревари во „црвено-црниот“ дрес, популарниот Змија е еден од десетте најдобри стрелци во историјата на клубот. Балевски за тимот на Вардар започнува да игра во сезоната 1968/1969 настапувајќи во клубот и во наредните седум сезони ... Read More »

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим

stjepan-bobek-i-munjoz-partizan-real-660x330

Историја: Што рекол Стјепан Бобек (некогашниот тренер на ФК Вардар) за нашиот тим: “Сум бил тренер на повеќе југословенски и странски тимови, но престојот во Македонија, во Скопје, во Вардар нема никогаш да го заборавам. Дојдов во Вардар во незгоден час. Клубот три години играше во Втората лига, а тоа не го заслужуваше по традицијата и реномето. Местото му беше секогаш во првата ... Read More »

Историја! Сократ Мојсов еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век

sokrat-mojsov-660x330

СОКРАТ МОЈСОВ- Препознатлив по головите кои ги постигнуваше со глава и неговата способност да погоди од невозможни позиции, Сократ Мојсов несомнено е еден од најдобрите вардарови играчи од шеесеттите години на минатиот век. Роден е на 1 март 1942 година во населеното место Сетина во егејскиот дел на Македонија. Во дресот на Вардар настапува цели 12 сезони во периодот од 1959 ... Read More »