Thursday ,20 June 2024
Последни:
Home > Историја > Историја: Легендарниот голман Тоде Георгиев 15 сезони на “црвено-црниот” гол, го бранеше финалето во “Купот на маршалот“ 1961 година
Историја: Легендарниот голман Тоде Георгиев 15 сезони на “црвено-црниот” гол, го бранеше финалето во “Купот на маршалот“ 1961 година

Историја: Легендарниот голман Тоде Георгиев 15 сезони на “црвено-црниот” гол, го бранеше финалето во “Купот на маршалот“ 1961 година

Тоде Георгиев- Роден во далечната 1935 година, беше човекот меѓу стативите на финалниот натпревар од југословенскиот куп во сезоната 1960/1961 кога со победата од 2:1 над Вартекс од Вараждин, Вардар го освои маршаловиот трофеј.

15940746_1398188683555785_4768826954406255162_n

Во дресот на најуспешниот македонски фудбалски колектив, легендарниот голман настапува во периодот од 1950 до 1964 година при што има одиграно вкупно 239 (130 првенствени) натпревари на кои што ја чувал вардаровата мрежа.

По кратко боледување прославениот Георгиевски почина на 80 годишна возраст во Скопје на 11 Септември 2015 година.
Меѓутоа повозрасните љубители на фудбалот и натаму со драго срце се присетуваат на деновите кога безстрашниот Тоде неприкосновено господареше во шеснаесетникот на скопските „црвено-црни“

t

Паралелно со фудбалската кариера дипломираа на Правниот факултет во Скопје, а до своето пензионирање беше судија во Врховниот суд на Македонија.  Тоде Георгиевски е добитник на наградата за животно дело „13 Ноември“ што го доделува Сојузот на спортови на град Скопје.

 

Ф.К. Вардар кој настапи во финалето: Стојат (од лево кон десно): Дацевски,  Георгиевски, Анѓушев, Вучидолов, Трајчевски и Божиновски.-Доле (од лево кон десно): Илиевски, Николовски, Велковски, Дончевски и Шулиничевски.

Ф.К. Вардар кој настапи во финалето:
Стојат (од лево кон десно): Дацевски, Георгиевски, Анѓушев, Вучидолов, Трајчевски и Божиновски.-Доле (од лево кон десно): Илиевски, Николовски, Велковски, Дончевски и Шулиничевски.