Sunday ,17 October 2021
Последни:
Home > Историја (page 5)

Историја

Поплави, земјотреси Скопје го рушеле, Скопје пак се изгради, Скопје ќе живее… 26.07.`63-26.07.`19, Кобниот ден за Скопје поради кој ФК Вардар ја замени белата со црна боја…

h9-540x330-540x330-540x330

Денес нашиот дом нашето Скопје  ја одбележува 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули 1963 година, а во кој животите ги загубија 1070 луѓе и 3000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на денешен ден во 1963 година, во 5:17 часот. Во потресот, кој беше со јачина од 9 девет степени по Меркалиевата или шест според Рихтеровата скала, ... Read More »

На денешен ден 2012, Вардар играше пред 30. илјади гледачи против Бате

76064293-660x330

На денешен ден 25.07.2012 година, пред повеќе од 30. илјади гледачи на Градскиот стадион во Скопје, Вардар одигра дуел во рамките на квалификациите за Лигата на шампионите против белорускиот првак Бате Борисов. Вардарци имаа добар резултат од првиот меч, и „позитивен“ пораз од 3:2 на гостувањето во Белорусија, но за жал иако носени од одличната публика и полниот стадион, сепак, не ... Read More »

(ФОТО) По повод денешниот 72-ри роденден на ФК Вардар, ви го донесуваме оригиналниот документ за основање од 1947

dokument

Тој 22 јули 1947 во повоена Македонија се роди “Вечниот “ љубимецот на многу генерации Скопјани на Македонија ФК Вардар. Ви го донесуваме оргиналниот документ – Решението од тогашното Оделение за Внатрешни работи за основање на ФК Вардар. Решението како официјален документ е  донесено неколку дена подоцна додека се минат стандардните процедури за тоа време поточно на  28/07/1947 во Скопје. Тој ден Вардар ... Read More »

Точно пред 32 година ФК Вардар стана шампион на Југославија

e1

Пред 32год. на денешниот ден 14 јуни, се случи нешто што тој датум го направи е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Во  1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тогаш дојдовме до  прва шампионска титула на нашиот тим, воедно со тоа   беше прославена 40-годишнината од постоењето на ... Read More »

(ФОТО) Плејада на играчи на РК Вардар на едно место, истите ги бранеа боите на црвено-црните од 70-сетите до почетокот на овој век

ww7

РК Вардар  и љубовта кон него е заедничка нишка која ги спојува многу животи на поранешни членови на ова ракометно семејство. Па така се одржа средба поранешни  20 ракометари  и тренерот Трчески Буцо од повеќе генерации, родени од 1952 се до 1971 година. Од повозрасните беа: Ванчо Јовановски(голман), Митко(пикер) Никола Божиновски (бек), Кире Ивановски-Ќумбе (крило), Зоран Гиевски, Боте благајник на ... Read More »

Комити Запад: Конечно на нашиот Градски, собир фонтана 13-30 часот

54434079_2098439386877002_5624231125464383488_n

По крајот на репрезентативната пауза во европскиот фудбал повторно се враќаат возбудувањата во домашните шампионати помеѓу нив и во македонската лига. Па така црвено-црните гостуваат на ФК Работнички, за овој дуел најверните навивачи на вардаровиот тим, Комити Запад најавија поддршка. Во информацијата на нивната страница се вели: Дома а Гости… Конечно на нашиот Градски! Но тоа задоволство за жал ќе ... Read More »

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од С.Д Вардар за време на Југославија

istorija-odbojka-vardarfans

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968). Шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојкарскиот клуб Вардар во почетокот на 60-тите години почнува со селекција ... Read More »

Прилог од историјата на АК Вардар! Ангеловски Александар и Партизанската Олимпијада во Фоча…пишува проф.М.Бошковиќ

xm

Во следниот текст ќе ве запознаеме со еден фрагмент од големата историја на атлетски клуб. Станува збор за партизанската Олимпијада во Фоча и учеството на Ангеловски Александар. Авторот на овој прилог е долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во Вардар фанс веќе има сработено многу продолженија од историјата на АК Вардар. Авторот: ... Read More »

ПРОШЕТКА НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АК ВАРДАР, СЕЌАВАЊЕ НА СОТИР ГАВРИЛОВСКИ…пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

Сотир Гавриловски (лево) и авторот на статијата, на Водно, 1969 година

Како што ви ветивме ви носиме нов  дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. На почетокот голема благодарност до авторот кој е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ, кој својте пензионерски денови ги подреди на тоа да создава “мемоари“ за Вардар кој ќе беше жално ако не се запишани и ... Read More »

ПРОШЕТКА НИЗ ИСТОРИЈАТА НА АК „ВАРДАР„ СО МОМЧИЛО ТРАЈКОВСКИ.. пишува: проф. Мирослав Бошковиќ

Трајковски Момчило е добитник на поголем број медали, дипломи и признанија

Ви носиме дел од големата историја на С.Д. Вардар, поточно со неговиот атлетски клуб. На почетокот голема благодарност до авторот кој е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ, кој својте пензионерски денови ги подреди на тоа да создава “мемоари“ за Вардар кој ќе беше жално ако не се запишани и објавени. По подолг период повторно ги ... Read More »