Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Историја (page 3)

Историја

ЈУГОСЛОВЕНСКИТЕ, БАЛКАНСКИТЕ И ЕП ОРГАНИЗИРАНИ ОД АТЛЕТСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА (VI ДЕЛ) XVII ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ, СРЕДНО ВОДНО 2018

vod5

Пишува професор Мирослав Бошковиќ, долгогодишен  спортски работник во АК Вардар, пензиониран историчар кој ни ја донесува на дланка македонската и вардаровата атлетска историја. Во продолжение 4.дел, првиот може  да го најдете на нашиот сајт овде , a вториот на следнот Линк. , а третиот на следниот тука. Во 2018 година, Скопје беше домаќин на XVII Европското првенство во планинско трчање, на кое настапија 255 атлетичари ... Read More »

Сите кугларски шампиони! Вардар втор по пехари, црвено-црните први државни прваци `93, Макпетрол најдоминантен..

kugla2

Ви носиме преглед на шампионите во македонската машка кугларска лига од почетоците 1992 годидина до денес. Поточно од осамостојувањето до денешен ден. Макпетрол е неприкосновен со 20.титули,  од кој 18 последователни до годинава во низа. КК Вардар е втор со пет пехари во националните првенства. Црвено-црните се први шампиони во сезоната 1992/1993 година кога се основала македонската лига. Исто така тие ... Read More »

„Црвено-црните“ го совладаа италијанскиот калчолигаш Каљари предводен од легендарниот Луиџи Рива

kaljari

Во сезоната 1967/1968 година, нашиот тим го забележа еден од најголемите успеси во меѓународните настапи На 13 март, „црвено-црните“ во рамките на првиот четвртфинален меч од Митропа Купот одигран во Скопје, го совладаа италијанскиот калчолигаш Каљари предводен од легендарниот италијански фудбалер Луиџи Рива. Единствениот погодок вреден победа го постигна Методије Спасовски, а покрај него во Вардаровиот дрес на оваа средба настапија Мутибариќ, ... Read More »

(ВИДЕО) Прва сезона, прво коло и прво дерби во Прилеп, Победа – Вардар

fkv

1.Коло во 1.сезона на 1.МФЛ во сезоната 1992/93, а воедно и прво дерби во историјата на македонскиот фудбал помеѓу ривалите Победа од Прилеп и Вардар од Скопје заврши без победник 1:1 на стадионот ,,Гоце Делчев″ каде околу 10.000 гледачи го гледаа натпреварот. ВАРДАР: Зекир, Наумовски, Спасески, Костов, Бабунски, Марковски, Урошевиќ, (Ефтимов), Тодоровски, Најдоски (Петрески), Ќириќ и Милошевски. Тренер: Хаџиевски. Погледнете ... Read More »

Историја: „4 во 1“ Часлав Божиновски: Куп 1961 како играч, како тренер рекорд без пораз `73, младинска титула `84, како претседател освоена титула `87

tz1-517x330-517x330

ЧАСЛАВ БОЖИНОВСКИ – Незаборавниот Часлав Божиновски кој потекнува токму од младинската школа на клубот несомнено е една од најголемите фудбалски легенди кој најпрвин како играч а потоа како тренер и директор мина 30 години од својот живот во Ф.К Вардар. Роден е во далечната 1935 година и како „вардарово дете“ дебитира за првиот тим во сезоната 1954/1955 на натпреварот против ... Read More »

Историја: ЕП, Балкански и југословенски првенства организирани од Македонската атлетска федерација (III.дел) пишува, проф.М.Бошковиќ

s6

Пишува професор Мирослав Бошковиќ, долгогодишен  спортски работник во АК Вардар, пензиониран историчар кој ни ја донесува на дланка македонската и вардаровата атлетска историја. Во продолжение 3.дел, првиот може  да го најдете на нашиот сајт овде , a вториот на следнот Линк. Голем придонес за развојот на маратонското трчање во Скопје и во Македонија во 80-те и 90-те години има познатиот атлетски работник Душко ... Read More »

Историја: ЕП, Балкански и југословенски првенства организирани од Македонската атлетска федерација пишува, проф.М.Бошковиќ

fg4

Пишува професор Мирослав Бошковиќ, долгогодишен  спортски работник во АК Вардар, пензиониран историчар кој ни ја донесува на дланка македонската и вардаровата атлетска историја. Уште од првите години по Втората светска војна, па до денес, АФМ (АСМ) била организатор на врвните атлетски настани, кои го привлекувале вниманието на спортската јавност кај нас, и надвор од Македонија. Во овој напис, се обидов ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар пред 20.000 гледачи го победи Пелистер во премиерното финале од националниот Куп

5400-vardar-go-sovlada-pelister-vo-prvoto-finale-od-kupot-na-makedonija

Фудбалерите на Вардар на 23 мај во сезоната 1992/93, го освоија првиот трофеј во премиерното финале од националниот Куп на независна, самостојна и суверена Република Македонија. Во историската битка за престижниот наслов, „црвено-црните“ го совладаа вечниот ривал, битолски Пелистер, со минимални 1-0, а стрелец на единствениот погодок беше легендарниот Жанко Савов, во 88. минута од средба. ВАРДАР: Филевски, Јовановски (Ангелов), ... Read More »

Тим, статистика, стрелци на ФК Вардар од првата сезона во историската 1947/48 година

11020954_868307633226496_1513652329_n

ФК Вардар е формиран 1947 година, пред 73 години. Во продолжение податоци за дебитанската сезона на нашиот црвено-црн тим во неговата историја. Првата година, фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (фото од екипата) Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, вардарци играле двомеч со Слога од Нови Сад. Слога – Вардар 1:1 Вардар – Слога 2:1 ... Read More »

(ВИДЕО) Во главниот град на Русија се случи скопско чудо!!

7204-vardar-so-golema-pobeda-vo-moskva-nad-cska-660x330-660x330

На 30 јули 2003 година, Вардарци ја победија големата ЦСКА на гостински терен, што подоцна ќе се покаже за клучен триумф во пласманот во 3. квалификациско коло од Лигата на шампионите, тогаш фаза пред пласман во групите. Во 2003 година Вардар во 2. квалификациско коло се сретна со ЦСКА Москва. Првиот натпревар се играше во Москва, и „армејците“ беа голем фаворит за ... Read More »