Sunday ,01 October 2023
Последни:
Home > Историја (page 4)

Историја

(ВИДЕО) Вардар пред 20.000 гледачи го победи Пелистер во премиерното финале од националниот Куп

5400-vardar-go-sovlada-pelister-vo-prvoto-finale-od-kupot-na-makedonija

Фудбалерите на Вардар на 23 мај во сезоната 1992/93, го освоија првиот трофеј во премиерното финале од националниот Куп на независна, самостојна и суверена Република Македонија. Во историската битка за престижниот наслов, „црвено-црните“ го совладаа вечниот ривал, битолски Пелистер, со минимални 1-0, а стрелец на единствениот погодок беше легендарниот Жанко Савов, во 88. минута од средба. ВАРДАР: Филевски, Јовановски (Ангелов), ... Read More »

Тим, статистика, стрелци на ФК Вардар од првата сезона во историската 1947/48 година

11020954_868307633226496_1513652329_n

ФК Вардар е формиран 1947 година, пред 73 години. Во продолжение податоци за дебитанската сезона на нашиот црвено-црн тим во неговата историја. Првата година, фудбалерите на Вардар се натпреварувале во првата лига на Југославија. (фото од екипата) Најпрвин за влез во првата Сојузна Лига, вардарци играле двомеч со Слога од Нови Сад. Слога – Вардар 1:1 Вардар – Слога 2:1 ... Read More »

(ВИДЕО) Во главниот град на Русија се случи скопско чудо!!

7204-vardar-so-golema-pobeda-vo-moskva-nad-cska-660x330-660x330

На 30 јули 2003 година, Вардарци ја победија големата ЦСКА на гостински терен, што подоцна ќе се покаже за клучен триумф во пласманот во 3. квалификациско коло од Лигата на шампионите, тогаш фаза пред пласман во групите. Во 2003 година Вардар во 2. квалификациско коло се сретна со ЦСКА Москва. Првиот натпревар се играше во Москва, и „армејците“ беа голем фаворит за ... Read More »

На 10. јули 2004 година, Вардар го „матираше” и Гент!!

18533-na-deneshen-den-vardar-go-mina-gent-i-zakazha-dvomech-so-shalke

На 10. јули 2004 година, Вардар во тогашниот УЕФА Интер-Тото Куп играше на гости против Гент. Овој двомеч нашиот тим го доби по изведување на пенали откако во регуларниот дел резултатот беше 1:0. „Црвено-црните“ во Белгија отпатуваа со предност од 1:0 стекната на првиот меч во Скопје. Вардарци имаа добитна комбинација се до финишот од средбата, кога тогашниот дефанзивец на ... Read More »

(ВИДЕО) Бордо – Вардар, 1:1 во Франција!!

fkv

Уживајте во головите од дуелот во Франција на Бордо и нашиот Вардар во 1995 година. Резултатот го отвори Жарко Серафимовски во 58-та минута од натпреварот по асистенција на Горан Петрески, а израмни Биксенте Лизаразу од пенал после само три минути. Видео: Read More »

(ВИДЕО) Вардар – Рома, супер гол на Захариевски и пречката на Брага во финишот за голема победа

8406-na-deneshen-den-vardar-odigra-remi-so-roma

15 Oктомври 2003 година на Градскиот стадион, нашиот тим ја пречека Рома во рамките од плеј-офот во Купот на УЕФА, сегашната Лига на Европа, односно во битката за пласман во групите. Рома дојде во Скопје со огромна предност од 4:0 по првиот натпревар во Рим. Тимот на Фабио Капело предводен од Емерсон, кој во својата кариера играше за Реал, Јуве, Милан, потоа Касано кој исто така имаше супер ... Read More »

Погледнете го првиот тим на Вардар и запознајте се со историјата на нашиот клуб

clip_image002

Ракометниот клуб Вардар е формиран во 1961 годнина, со преминување на тогашниот ракометен клуб Графичар во редовите на спортското друштво Вардар. Веднаш по формирањето, клубот успева да се пласира во II сојузна лига и во натпреварувачката сезона 1961/62 година да го освои II место. Најпосле, во натпреварувачката 1975/76 година клубот го освојува I место во II лига и се пласира ... Read More »

(Ново ретро видео од Скопје) Вардар – Порто, 27.минутно уживање!!

297-zlatnata-vardarova-generacija-ja-osvoi-shampionskata-titula

Ретро видео. ФК Вардар ја претставуваше тогашната држава во Купот на Европските шампиони и играше против Порто од Португалија. 3:0 за тимот на тренерот Томислав Ивиќ заврши овој дуел на Градски, за кој играа покрај другите Млинарчик, Жоао Пинто, Руи Барош, Маѓер.. тоа е тим кој неколку месеци претходно во финалето на ЛШ го победи Баерн Минхен. За Вардар пак, кој ... Read More »

(ФОТО) Шампиони на Република Македонија 1994, ОК Вардар

90814999_10216992773951822_1727059517121757184_n

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешен црвено-црн колектив во поранешната СФРЈ, по осамостојувањето исто така доаѓаше до трофеи. Вчера на нивната страница потсетија на една шампионска генерација. Шампиони на Република Македонија 1994 Стојат од лево на десно: Миле Младеновиќ (тренер),Владо Ѓорчевски(капитен), Владимир Коциќ,Дејан Димоски, Александар Витанов и  Глигур Добривојевски. Клечат од лево на десно:Небојша Младеновиќ, Марјан Трајковски,  Горан Алексов, Митко Стојанов и ... Read More »

„СЕДИ ДОМА КАМПАЊА” Како Вардар ја надигра Слога и дојде до Куп титулата пред преполниот Градски

saas

Во финалето во таа 1999 година Вардарци го совладаа градскиот ривал Слога Југомагнат со 2:0. Победата на овој натпревар ја најави голот на Ванчо Трајчов во 68. минута, а потоа Артим Шаќири ја запечати победата во финишот од натпреварот. Во тоа време, нашиот стручен штаб го предводеше рекордерот според одиграните натпревари за првиот тим на Вардар, Кочо Димитровски. Негови соработници ... Read More »