Saturday ,04 December 2021
Последни:
Home > Историја > (Ново ретро видео од Скопје) Вардар – Порто, 27.минутно уживање!!
(Ново ретро видео од Скопје) Вардар – Порто, 27.минутно уживање!!

(Ново ретро видео од Скопје) Вардар – Порто, 27.минутно уживање!!

Ретро видео. ФК Вардар ја претставуваше тогашната држава во Купот на Европските шампиони и играше против Порто од Португалија.

3:0 за тимот на тренерот Томислав Ивиќ заврши овој дуел на Градски, за кој играа покрај другите Млинарчик, Жоао Пинто, Руи Барош, Маѓер.. тоа е тим кој неколку месеци претходно во финалето на ЛШ го победи Баерн Минхен.

За Вардар пак, кој го предводеше Андон Дончевски, настапија: Грошев, Симоновски, Бабунски, Канатларовски, Најдоски, Симоновски, Симовски, Станојковиќ, Аврамовски, Георгиевски, Савевски, Панчев.

Видео инсерти од дуелот во Скопје: