Sunday ,29 May 2022
Последни:
Home > Историја > (ВИДЕО) Вардар пред 20.000 гледачи го победи Пелистер во премиерното финале од националниот Куп
(ВИДЕО) Вардар пред 20.000 гледачи го победи Пелистер во премиерното финале од националниот Куп

(ВИДЕО) Вардар пред 20.000 гледачи го победи Пелистер во премиерното финале од националниот Куп

Фудбалерите на Вардар на 23 мај во сезоната 1992/93, го освоија првиот трофеј во премиерното финале од националниот Куп на независна, самостојна и суверена Република Македонија.

Во историската битка за престижниот наслов, „црвено-црните“ го совладаа вечниот ривал, битолски Пелистер, со минимални 1-0, а стрелец на единствениот погодок беше легендарниот Жанко Савов, во 88. минута од средба.

ВАРДАР: Филевски, Јовановски (Ангелов), Спасески, Садики, Костов, Марковски, Наумовски (Ефтимов), Тодоровски, Савов, Ќириќ, Милошевски.

Видео од целиот натпревар: