Monday ,05 June 2023
Последни:
Home > Историја > (ВИДЕО) Прва сезона, прво коло и прво дерби во Прилеп, Победа – Вардар
(ВИДЕО) Прва сезона, прво коло и прво дерби во Прилеп, Победа – Вардар

(ВИДЕО) Прва сезона, прво коло и прво дерби во Прилеп, Победа – Вардар

1.Коло во 1.сезона на 1.МФЛ во сезоната 1992/93, а воедно и прво дерби во историјата на македонскиот фудбал помеѓу ривалите Победа од Прилеп и Вардар од Скопје заврши без победник 1:1 на стадионот ,,Гоце Делчев” каде околу 10.000 гледачи го гледаа натпреварот.

ВАРДАР: Зекир, Наумовски, Спасески, Костов, Бабунски, Марковски, Урошевиќ, (Ефтимов), Тодоровски, Најдоски (Петрески), Ќириќ и Милошевски. Тренер: Хаџиевски.

Погледнете видео од головите и уште многу интересни детали од овој дуел: