Sunday ,29 May 2022
Последни:
Home > Историја > МТВ носи уживање за спортските носталгичари, Вардар-Пелистер снимка од Куп финале 1993 година

МТВ носи уживање за спортските носталгичари, Вардар-Пелистер снимка од Куп финале 1993 година

fb_img_1590058850651

Вистински „десерт“ за фудбалските сладокусци нуди МТВ. Тие ќе емитуваат видео од првото Куп финале на Република Македонија одиграно 1993 година. Во истото ФК Вардар се сретнува со големиот ривал, битолски  Пелистер пред преполниот Градски стадион. Првата Куп титула во независна Македонија ја обезбедивме со 1-0, стрелец на голот на овој епски меч беше Жанко Савов. Во објавата на државната телевизија се вели:

Уживање за спортските носталгичари:

МРТ-3, сабота 23.05.2020
16.00 фудбал ВАРДАР-ПЕЛИСТЕР – (Куп на Македонија финале 1993)

Репризни емитувања:
00.00 (ноќта сабота кон недела)
08.00, 16.00 недела
00.00 (ноќта недела кон понеделник)
08.00 понеделник