Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 2)

Author Archives: М.Т - Лико

Куглање: Вардар ја започна пролетната етапа со победа над Пелистер

88

Викендов започна со одигрување пролетниот дел од Македонската кугларска лига, МКЛ. Во првата рунда во 2024.година,  црвено-црните момци беа домаќини во дербито на КК Пелистер. Вардарци беа поуспешни и го совладаа тимот од Битола на оваа важна средба за „сребрената“ позиција на табелата. Нашиот тим оствари победа со резултат 5-3, во сетови бевме подобри со 14-10. Црвено-црните имаа екипно соборено ... Read More »

У.О на БК Вардар со богати парични награди за борачите по успехот на ДП

ad4766cc-88a5-4acf-837f-b1150ac4df19

Како што веќе известиме, БК Вардар е најуспешен клуб на Државното сениорско првенство во борење. Управниот Одбор на Вардар донесе одлука за да се наградат медалистите на одржаното Сениорско Државно Првенство на Македонија во Кочани , на 27.јануари.2024 год. И така , се наградуваат : - Рамадан Мустафовски за освоено 1 место во категоријата до 97кг – 300€ - Магомедгадџи ... Read More »

Четири години без Димитровски Драги, ненадомеслива е загубата за Вардар и мак.куглањето

dragi2-1

Да денешен ден се навршува 4.години откако  го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски. Тој целиот својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа, тој беше неговиот „животен повик“. Истиот беше еден од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска ... Read More »

Браво! БК Вардар е најуспешен клуб на Државното сениорско првенство во борење

Ramadan-Mustafovski-Mitev-Vardar-696x464

Вардар е најуспешен клуб на Државното сениорско првенство во борење што се одржа денес во Кочани. Борачите на Вардар собраа 34 поени, пред Лирија 27, Бучим 24, Балканец 23, Спартак 18, Студеничани 11, Чаир 5, Вардар 1961 2, Тефејуз, Неготино, Киро Ристов и Шкупи по 1. Наскоро ќе ги објавиме и поединиечните резултати со осврт на ДП. Read More »

БК Вардар со активности пред почетокот на сезоната

20231231_165315

БК Вардар ова зимо додатно ги засили своите редови за што веќе објавивме информации. Продолжуваат активностите пред новата натпреварувачка сезона. На еден ден пред почетокот на Натпреварувачката сезона,  на еден ден пред одржувањето на Државното Првенство за сениори. Претседателот свикува Редовно Собрание за сите членови на БК Вардар на 26.јануари 2024 год. со почеток во 16:30 часот. Каде има обемен ... Read More »

Трпевска доминантна кај стрелците, Ѓорѓиевска со најмногу одбрани и кај сениорките на ЖРК Вардар

415541458_1062974104782420_1749336772711999460_n

Започнаа зимските подготовки за пролетниот дел на првиот тим на ЖРК Вардар. Вистинско време е да ги погледнеме есенските остварувања на девојките. Кај стрелците доминантен лидер е капитенот на црвено-црните, Трпевска Ивона. Покрај првото место на клупската листа одлично котира и на листата на стрелци во целата лига каде е на позицијата број три. Второпласирана е одличната оваа есен, Сара ... Read More »

Доминација, ЖКК Вардар лидер во сите три младински конкуренции

3108-logo mladinski ligi-2023-2024-2

Во првиот дел, девојките во „црвено-црна“ комбинација имаат максимален ефект во три натпреварувачки конкуренции-лиги… Системот за натпреварување во женскиот сегмент вели дека пријавените екипи во сите четири натпреварувачки лиги, се поделени во две групи, „Исток“ и „Запад“. Во онаа највозрасната, во М18 лигата, лидер на Истокот е екипата на Патриот 2016. Екипата од Делчево засега турка без грешка. Ги победи ... Read More »

Младинки ЖРК Вардар: Ѓорѓиевска неприкосновена кај голманите, Миленкоска прв стрелец

vera3-660x330

Младинките на ЖРК Вардар кои оваа есен ги предводеше Царчев, на него му асистираше Платон која ќе го преземе „кормилото“ од пролет, ја завршија полусезоната како лидери на табелата. Вардаровите младинки заминаа на пауза со максимални 18.бода Девојките постигнаа 182.погодоци на пет дуели, а на една средба добија бодови со службен резултат 0-10. На ефективно одиграните натпревари имаат одличен просек ... Read More »

Среќен роденден Стефаноска Сара

0000

 Една од најдобрите ракометарки на ЖРК Вардар,  бекот Стефаноска Сара денес прославува свој роденден. Станува збор за ултра талентирана млада ракометарка која се повеќе плени со својата игра во црвено-црниот дрес, а беше конечно повикана и за А-селекцијата на Македонија.   Среќен роденден Сара!   Read More »

Миленкоска со 49.гола прв стрелец кај кадетките на ЖРК Вардар

d2

Кадетската екипа на ЖРК Вардар оваа есен ја заврши на делба на првата позиција на табелата со тимот на Стружанка со по 19.бода. Девојките на Платон Анжела и Папуџиева Марија во седум рунди постигнаа 198.погодоци или во просек 28,30 голови по одигран натпревар што е одличен офанзивен просек. Кога сме кај стрелците за кадетската црвено-црна екипа оваа есен погодија дури ... Read More »