Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 20)

Author Archives: М.Т - Лико

Помладите пионери одиграа реми

FB_IMG_1685181698034

Помладите пионери на Вардар, денес ја пречекаа екипата на Победа. На овој последен натпревар за оваа генерација како домаќин оваа сезона дојдовме до реми 1-1. ⚽Вардар: Ѓорѓиески Јован, Поповски Мичо, Смиљков Филип, Крстевски Марко, Котевски Петар, Давитов Петар, Стојанчевски Ненад, Каруловски Кристијан, Стефанов Филип, Бакрачески Бобан и Трајчевски Гоце. Првиот дел заврши со реми 1-1. Имавме теренска иницијатива на оваа ... Read More »

КК Вардар М18 викендов дел од Ф-4 во “Јане Сандански”

2605-baner-M-18-mazi-landscape

Овој викенд на програмата следува финалниот турнир во М18 лигата во машка конкуренција. Екипата на Феникс баскет ја доби организацијата на турнирот, кој во сабота и во недела ќе се игра во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Првото полуфинале во кое ќе играат екипите на Работнишки и на Вардар е закажано за 17.30.часот. А нешто подоцна, од ... Read More »

Ф-4: ЖКК Вардар М12 ќе брка пехар на домашен терен

2605-baner-M-12-zeni-landscape

Овој викенд на ред е и финалниот турнир во М12 лигата во женска конкуренција. Скопски Вардар ја доби организацијата на турнирот, кој во сабота и во недела ќе се игра во малата сала на СРЦ „Кале“ во Скопје, каде „вардарки“ ги играат своите натпревари. Првото полуфинале во кое ќе играат екипите на Вардар и Баскрт Кам 2011 од Македонска Каменица ... Read More »

Вардар во последното коло домаќин на Алкалоид, дуел за 2.позиција на табелата

ааааааааааааааааааа

-Викендов се игра последно коло од плеј-офот кај мажите во ракометната лига. РК Вардар 1961 пред оваа последна рунда на своето конто има 34.бода и го пречекува Алкалоид кој има бод помалце, па оваа средба ќе го даде вице-шамионот на Македонија. На црвено-црните за задржување не позиција број два им одговара и реми. Натпреварот се игра задутре, сабота 27.мај во ... Read More »

Завировски влегува во добар ритам, добра трка во Струга

received_1408164236392175

На 21 мај во Струга градот на поезијата се одржа по трет пат трка на поезија во должина од 5км и 10км Петре Завировски беше единствен наш претставник на Трка на Поезијата – Poetry Run која. Тој успеа да истрча одлична трка беше 2 минути побрз од пред 2 недели на Skopje Run овој пат патеката долга 10км ја мина ... Read More »

КК Вардар М18 се пласираше на Ф-4

logo-mladinski ligi-1

Екипите на Работнички, Вардар, Водно Санс и на Феникс 2010 се финалистите, односно учесници на завршниот турнир од младинските лига во М18 конкуренцијата од машкиот сегмент, и во викендот кој следува ќе се борат за шампионскиот трофеј. Јуниорите на Работнички делуваа и повеќе од убедливо во серијата против Црн Дрим. Победија на свој терен со (106:80), но и на гостински, ... Read More »

(Фото) ЖРК Вардар ги доби: пехарот, медалите и личните награди

17

ЖРК Вардар е Шампион во младинската лига, со пресврт го совладавме Ѓорче Петров-ЖРК. По победата со 32-29 беа одбрани најдобриот стрелец и МВП и идеалниот тим. Вардарки доминираат во истиот. Фотогафии од доделувањето на признанијата на црвено-црните дами:     Read More »

Видео од головите против Скопје кои не вратија во Прва лига

66666666666666666666666666666666666666

Вчера во Кавадарци, по  две години играње во втората лига, ФК Вардар се враќа во ПМФЛ. Во бараж натпреварот  со убедливи 3:0 го победи тимот на Скопје. Головите кои донесоа пласман во првата лига погледнете ги на следното Видео Read More »

КК Вардар е второлигашки шампион

2105-вардар-шампиони -втора лига

Кошаркарите на Вардар се победници во натпреварите од Втората лига-мажи. Во натпреварот за трофејот, вечерва во салата на СРЦ „Кале“, „црвено-црните“ беа подобри од ГКК Охрид. Славеа со убедливи (89:74), само како потврда на првата позиција пред баражот за пополнување на двете места кои водат во највисокиот ранг на натпреварување. Во последниот меч од сезоната, „вардарци“ беа доминантни во втората ... Read More »

Стефановска МВП и најдобар стрелец на Ф-4,вардарки доминираат во идеалниот тим

received_911772086553507

ЖРК Вардар е Шампион во младинската лига. Денес со пресврт го совладавме Ѓорче Петров-ЖРК. По победата со 32-29 беа одбрани најдобриот стрелец и МВП и идеалниот тим. Вардарки доминираат во истиот. Сосема заслужено за 13.гола и одличната игра на Ф-4 Сара Стефаноска  е прогласена најдобар стрелец и МВП на завршницата. Нормално е прогласена за најдобра и на својата позиција. Во идеалниот ... Read More »