Monday ,27 January 2020
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 30)

Author Archives: М.Т - Лико

Кошарка: Пелистер гостин во Кале, шанса за втора победа на црвено-црните

kk-vardar

КК Вардар по пет кола во сениорската кошаркарска Прва лига има четири пораза и една победа. Во рамки на викендов, кога ќе се игра шесттото коло коло имаме прилика да дојдеме до втора победа оваа сезона. На црвено-црните им гостува тимот на КК Пелистер од Битола, екипа која има идентичен скор досега и која со квалитетот е ривал за надигрување. ... Read More »

Пионерите на Вардар без бодови од младинското гостување кај КЛ7

73156423_2516522451909940_4828718738893176832_n-660x330

Момците на Зоран Петковски-Зенга, пионерите на РК Вардар во младинската лига денес беа гости на тимот на КЛ7 Лазаров. Младите вардарци на гостувањето во салата „Методија Андонов-Ченто“ во Скопје беа поразени со резултат 34-24. Првиот дел започна со водство на повозрасниот тим со резултат 2-0. Тие поведоа на стартот и во текот на цел меч не ја пропуштија предноста. Ние се ... Read More »

(ВИДЕО) Царчев вредно работи со своите голманки

76978619_427089814622629_7914009320608497664_n

Тренерот на голмани во ракометниот клуб „Вардар“, познатиот ракометен стручњак, Александар Царчев вредно работи со сите голмани на ЖРК Вардар. Тој им го пренесува своето знаење на младите голманки. Тие напредуваат од меч во меч, од месец во месец. Трите првотимки: Симона Грујовска, Илиќ Андреа и Јована Трајкоска се репрезентативки. Одлично напредуваат и помалите, Леа Христова и Вероника Ѓорѓиевска кои ... Read More »

Четири машки и два женски дуели ги очекуваат младите ракометни екипи на Вардар

73231644_773852243043747_674008564926251008_n

Младите екипи на ракометниот клуб Вардар ги очекуваат нови битки, на програмата се шест меча. Кај дамите во младинска конкуренција за одигрување имаме два дуела, кај момците на програмата се четири меча. Прв натпревар на програмата е вечерва, 14.ноември (четврток), а последниот е на 20.ноември. Распоредот на мечеви изгледа вака: МАШКИ ЕКИПИ РАСПОРЕД: Пионери: ВАРДАР-Ѓ.Петров 16/11/19, 13-30ч (Сала Ј.Сандански) Кадети: ... Read More »

Симовски повика три вардарки во А-селекцијата за турнирот во Анталија

vardarki-so-odlichna-serija-petti-triumf-po-red-sezonava-15236

Вчера, селекторот на Женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави списокот на ракометарки повикани за меѓународен пријателски турнир во Анталија-Турција. Ha истиот од тимот на ЖРК Вардар се повикани три девојки, пикерот Ивана Џатевса и бековите: Милица Николиќ и Седлоска Андреја.  Собирот на репрезентацијата е закажан за ден 18.11.2019 во СЦ Борис Трајковски со почеток во 10:00 часот. На турнирот нашата ... Read More »

Куглање: Вардар со победа замина на зимска пауза, Гиевски со најдобар скор

gievski-660x330-660x330

Во Македонската кугларска лига(МКЛ) со одигрување на седмото коло,  заврши првиот круг од сезоната 2019/2020. Сега следи зимска пауза која ќе биде на сила до втората половина на јануари, во меѓувреме ќе се одиграат поединечните државни првенства. Во последното коло, КК Вардар се сретна со тимот на КК 18 Август, црвено-црните куглари дојдоа до лесна и убедлива победа на оваа ... Read More »

(Фотогалерија) Чаир „лесен залак“, ЖРК Вардар со прва младинска победа

26

Вчера започна со одигрување женската младинска лига, во 1.коло тимот на Чаир беше „формално„ домаќин во Јане Сандански на ЖРК Вардар.  Црвено-црните дами  одиграа на ниво, доминираа и  победија со  резултат 20-48 (12:26). Read More »

Сениорките заминаа за Германија, во составот се вардарките: Деловска, Петрушевска и Пејковска

44970420191113

Нашата женска сениорска репрезентација рано утринава замина за Нердлинген, Германија каде утре ќе го одигра првиот натпревар од „првиот прозорец“ од циклусот на квалификации за Европското првенство 2021. Селекторот  на Македонија, Владимир Ѓоровиќ заедно со својот асистент Срѓан Дамњановски одбраа дванаесет кошаркарки кои ќе ги бранат националните бои. Дел од оваа селекција се и три црвено-црни девојки, капитенот на ЖКК Вардар, ... Read More »

Вардар во сабота домаќин на Овче Поле, црвено-црните апсолутни фаворити

72203793_585387561997809_4809171243217453056_n

Девојките од женскиот ракометен клуб Вардар во рамки 11.коло од Супер лигата ќе бидат домаќини на екипата од Свети Николе, тимот на Овче Поле. Дуелот со екипата од дното на табелата е закажан за во сабота (16/11/2019) со почеток во  17-30 часот. Вардарки се апсолутни фаворити на оваа средба. Ние сме на 3.место на табелата со 27.бода од одиграни  девет ... Read More »

(ФОТО) Црвенковска најдобар тренер, РК Вардар најдобар тим- доделени „13.Ноемвриските“ награди

0

Традицонално,  Сојузот на спортови на Град Скопје по повод  13 ноември, Денот на ослободување на Скопје, додели признанија. На листата на наградени со „13ноемвриската“ награда има еден вардаров колектив и еден вардаров тренер.  Ракометнот клуб Вардар е прогласен за најдобара екипа во главниот град Скопје, црвено-црните оваа година повторно донесоа Европска титула. На плоштадот „Македонија“ илјадници фанови ги пречекаа ракометарите, повторно Скопје ... Read More »