Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 32)

Author Archives: М.Т - Лико

Кугис: Импресиониран сум од публиката, таа не бодри и кога има успех и кога не сме на ниво

99

По заминувањето на Дејан Милосављев, неговото место во РК Вардар, помеѓу стативите го презема Артурс Кугис. Новото засилување на црвено-црните заедно со   Калифа Гедбан и младиот Марко Кизиќ го сочинува голманското трио на европскиот првак. Официјалниот сајт на Вардар изготви интервју со голманот на нашиот шампион. * Во Вардар си неколку месеци. Кои се твоите впечатоци? „ Моите впечатоци се добри. ... Read More »

(Фотогалерија) Ѓорче „лесен залак“ за ЖРК Вардар

27

Вчера, ЖРК Вардар на домашен терен го совлада тимот на РК Ѓорче Петров, во меч од 8.коло црвено-црните на доминантен начин со 23 гола разлика дојдоа до победа. Во продолжение погледнете неколку фотогафии од дуелот, извештај од победата на овој меч со резултат 33-10 може да најдете на нашиот сајт- ТУКА! Read More »

ЖКК Вардар се „прошета“ низ Делчево, висока победа со 64 поена кај Клубски П.

zkk

Вчера во рамки на 3.коло од Првата лига, женскиот кошаркарски тим Вардар гостуваше во Делчево. Девојките на Жаклина Стојановска ја совладаа екипата на Клубски Патриот 2016 со високи 64.поени предност, победата дојде со резултат 26-90. Веќе по првата четвртина црвено-црните дами најавија дека единствено прашање на вчерашниот меч е колкава ќе биде разликата на крајот. По првите 10.минути водевме со 6-22, ... Read More »

Преглед 8.коло! Вардар и другите фаворити до победа, во следното коло меѓусебни дуели на водечките 4 тима

5

Изминатиот викенд се одигра 8.коло во женската Супер ракометна лига.  Нашите ривали за врвот Куманово и Чаир дојдоа до лесни победи, Металург беше слободен ова коло. Тимот на Стружанка е во форма реди успеси па дојде зад водечката четворка. Алушовски врза нов меч без пораз па во последните две кола собра 4.бода. Вардар беше домаќин на Ѓорче Петров, во однапред ... Read More »

Вардар се врати на победите, Скопје доби нов миленик, Марко Кизиќ

2

Денес во 6.коло од ракометната Лига на Шампиони, европскиот првак Вардар ја пречека екипата на Брест Мешков. Конечно по пауза од две кола се вративме на победите, момците на Кокшаров и Писонеро ги совладаа белорусите со резултат 36-31 (19-17). Почнавме добро, на голот Гедбан  Калифа имаше две одбрани во напад тоа го наградија нашите пикери. Калараш и Стоилов погодија за ... Read More »

Вардарки се вратија на победите, Ѓорче немоќен пред налетот на црвено-црните дами

73409228_10215552997560238_8522919173603459072_n

ЖРК Вардар се врати на победничките патеки, денес имавме лесна задача во мечот со Ѓорче Петров на домашен терен. Избраничките на Ристова, Црвенковска и Царчев дојдоа до висока победа со резултат 33-10 (19-6). На почетокот поведовме со 2-0, со двата гола на Теодора Стаменкова и една одбрана на Јована Трајкоска. Ривалот врати со два врзани гола за 2-2, ние по ... Read More »

Рушити и Хасановиќ го решија Њу Старс, младинците на ФК Вардар стигнаа до победа

a3

Младинците на ФК Вардар имаа победничко коло, откако денес на домашен терен ја совладаа екипата на Њу Стгарс. Црвено-црните славеа убедлив триумф со резултат 3:0. Тренерот Ивановски стартуваше со следниве 11-сетмина: Андов, Зендели, Мирчевски, Костовски, Мицевски, Манасиевски (c), Рушити, Ристовски, Цури, Демири и Трајановски. Играа уште: Хасановиќ, Ангелковски и Ацоски.  Првиот дел немаше големо темпо, двата тима претежно играа борбено ... Read More »

Пионерките маршираат максимално, шеста победа по ред, совладан Алушовски на гости

73172806_3735700359789157_87362138766573568_n

Нивната доминација во пионерската лига е тотална, пионерките на ЖРК Вардар во шестто коло дојдоа до шестата победа. Девојките на Платон и Папуџиева на гостувањето кај РК Алушовски победија со резултат 24-14. Ние доминиравме максимално, на оваа средба поведовме со 0-2 на почетокот, ривалот со гол ја преполови предноста. Од првиот момент се до крајот ние бевме во водство во ... Read More »

Петта победа за кадетите на ФК Вардар во лигата, црвено-црните повторно го „преслушаа“ тимот на Њу Старс

2

Кадетите на ФК Вардар стигнаа до петтата победа во лигата, откако утрово на теренот во населбата Јане Сандански славеа во дуелот со екипата на Њу Старс, на меч од 8.коло во кадетската супер лига. Тренерот Ивановски стартуваше со следниве 11-сетмина: Китановски, Величковиќ-Радуловиќ, Ѓурковски, Асани, Гугуљанов, Хасани, Салиу, Речица, Петејчук, Омерагиќ (c). Вардар уште во втората минута од мечот успева да ... Read More »

Шест девојки од ЖКК Вардар повикани за сениорската селекција

simona2-660x330

Нашата женска сениорска репрезентација претстојниот понеделник (4.11.2019) ќе означи почеток на подготвителниот период за квалификациите за Европското првенство 2021. На списокот повикани за Македонија има дури шест вардарки, кои повеќе од заслужено се најдоа на истиот. Репрезентативките ќе тренираат во големата сала на Кале сè до 13. ноември кога ќе заминат за Германија каде и против кого ќе го одиграат ... Read More »