Friday ,14 August 2020
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 40)

Author Archives: М.Т - Лико

Кошарка: Вардар М18 на 3.место на табелата по крајот на првата фаза

9999999999999-660x330

Во последното, 14. коло, многу полесно од очекувањата, Партизан Водно Санс излезе како победник во дуелот со МЗТ Скопје Аеродром (92:69), за позицијата број 2. Онаа првата ја потврди Феникс 2010 со убедлив триумф кај Чаир 2030 (63:25).  Вардарци се третти по оваа  прва фаза, во 1.коло од следната фаза ние сме домаќини на „фенерџијата“ тимот на КК Чаир. Согласно ... Read More »

Капитенот на ЖКК Вардар, Деловска: Во дербито со Бадел одиме на гостинска победа за потврда на лидерското место

111111111111111-660x330

ЖКК Вардар по 12 кола со 24.бода е лидер на табелата, ни следи овој петок дерби дуел со тимот кој е зад нас на табелата и најсериозниот конкурент за пехарот екипата на Бадел 1862. Дуелот е закажан за на 28/02/2020 со почеток во 19-20 часот во салата “Независна Македонија“. По ова гостување многу работи ќе бидат познати, за напомена на првиот ... Read More »

Одбојка: Девојките на Вардар во дербито го совладаа Работнички, победа за лидерско место

76612146_10221062312968430_4789169455965929472_n-660x330

 Шампионот, ЖОК Работнички  беше фрлен на колена од одбојкарките на Вардар во дербито од второто коло во разигрувањето за плеј-офот. Нашите дами му вратија на градскиот ривал за идентичниот пораз во есенскиот меѓусебен дуел. Дуелот го добивме со максимални 0:3 (20:25, 23:25, 20:25). Со ова  ние дојдовме на врвот на табелата во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. По 13.рунди имаат биланс ... Read More »

(Фотогалерија) Јуниор лига: Дамите на РК Кале и РК Будимир Вардар одиграа возбудлив меч

1

Вчера, се одигаа последните два женски дуели во Јуниор лигата, на мечевите во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ тимовите на РК Кале и РК Драчево дојдоа до победи. Дамите на РК Кале во еден изедначен дуел го добија тимот на  РК Будимир со 13-12 (8-8). Првиот дел беше постојано рамноправен, беше 1-1,2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6  и на крајот 8-8. Победникот се доби во ... Read More »

Три победи за младите кошаркари овој викенд, Вардар М16 го доби дербито со Феникс 2010

87455202_2300675253566332_3904865694361059328_o

Викендов се одиграа три меча во младинските машки кошаркарски лиги во кои настапија надежите на КК Вардар. Црвено-црните момци забележаа победи кај генерациите: М14, М15 и М16.  Највпечатлива победа беше на момците до 16.години кои го добија дербито со Феникс.  РЕЗУЛТАТИ: М14: Вардар-Баскет Кам 86:32 М15: Вардар-Ангели 91:46 М16: Вардар-Феникс 68:64 Read More »

Куглање: Вардар без бодови од дуелот со шампионот Макпетрол

87903413_1338319043043089_6068719837843030016_o

Во рамки на  12.коло во  куглана „Мусандра“ Вардар го пречека асолутниот фаворит во Македонската кугларска лига, екипата на КК Макпетрол.  Сосема очекувано сино-жолтите дојдоа до победа против преполовениот вардаров тим. Кај нас поентираше Бранко Митиќ  кој имаше и најдобар скор во црвено-црниот тим со 560 “соборени дрва“. Вардар – Макпетрол 1:7, 6,5:17,5( 3150:3350) 1. Згонц М – Соколовски А 1:3, 533:569 ... Read More »

Момците на РК Седмерец, Будимир и Ангели Вардар до победи во Јуниор лигата кај ген.2008/09

2108-660x330

Попладнево екипите на РК Ангели, Будимир Вардар и РК Седмерец дојдоа до победи во дуелите кај момците родени 2008/2009 година. Ова прво  коло од ракометната Вардар Јуниор лига во 2020 година се играше во СЦ „Јане Сандански“. Во еден одличен дуел РК Седмерец од Охрид ја совлада екипата на РК Кисела Вода Вардар со 20-16. Кисела Вода отвори подобро и ... Read More »

(ФОТО) РК Кале Вардар и РК Драчево со победи во женските мечеви од Јуниор лигата

a5

Попладнево се одигаа последните два женски дуели во Јуниор лигата, на мечевите во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ тимовите на РК Кале и РК Драчево дојдоа до победи. Дамите на РК Кале во еден изедначен дуел го добија тимот на  РК Будимир со 13-12 (8-8). Првиот дел беше постојано рамноправен, беше 1-1,2-2, 3-3, 4-4, 5-5 и на крајот 6-6. ... Read More »

Триумфи за дамите на Делчево и РК Драчево Вардар во Јуниор лигата

413-660x330-660x330

Денес се игра вториот натпреварувачки ден во Јуниор ракометната лига во 2020 година. Ова е прв викенд во пролетната полусезона кога се игра ракомет, кај дамите во генерација 2006/2007 се одигаа два меча. Во првиот меч, РК Драчево како и вчера беше убедлив со тимот на РК Будимир. Девојките започнаа со почетни 1-1, по што драчевки успеаа да се одлепат ... Read More »

Резултати од вчерашните мечеви во младинската кошаркарска лига “Вардар

85249689_614697629310309_6590965329638195200_n

Викендовсе игра треттото коло од младинската кошаркарска лига „Вардар’. Мечевите ќе се играат на позната локација, нашата сала при СРЦ “Кале“ (мала сала). Ова се резултатите постигнати на вчерашниот натпреварувачки ден: Резултати ТРЕТО КОЛО Прв Дел Борец Баскет Велес – Квиско Баскет Скопје (2005/06) 36:49 Крсте Мисирков Куманово– Свети Николе (2005/06) 84:20 Квиско Баскет Скопје – Риниа Куманово (2003/04) 72:63 Крсте Мисирков ... Read More »