Tuesday ,14 July 2020
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 10)

Author Archives: М.Т - Лико

ЖКК Вардар: Индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14г.

100099101_2040082332790823_760127993560432640_o

Како што известуваат од Кошаркарскиот клуб Вардар, поточно од женскиот тим наскоро ќе започнат активности. Поради светската пандемија со Корона вирусот од март салата “Кале“ и сите тренинзи беа “под мраз. Конечно доаѓа до значајно олабаување на мерките па се подготовуваат за нови активности. Тие најавуваат индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14 години. Тренери на истите ќе бидат, првиот ... Read More »

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »

На денешен ден 2016: РК Вардар ја “извезе“ ѕвездата за 10-та титула, Металург немоќен во дербито

vardarfans-vardar-na-vrvot-na-tabelata-660x330

На денешен ден пред 4 години, 2016 година нашиот ракометен шампион успеа да ја одбрани титулата во првенството, откако  во дерби мечот беше подобар од Металург. Овој дуел се одигра во спортската сала во населбата Автокоманда и заврши во корист на црвено-црните, со оваа победа дојдовме до 10-титула. Во извештајот за тој меч сме го донеле следното: Домашната екипа многу ... Read More »

ВАРДАР – Основоположник на женската кошарка

picture5-660x330

Управата на KK Вардар уште од самиот почеток на постоењето на овој клуб става акцент и на работата со женската екипа. По формирањето на машката екипа, во 1947 година е формирана и женската екипа на КК Вардар која во суштина е и единствениот македонски женски кошаркарски колектив се до 1956 година кога се појавува ЖКК Работнички. Во периодот од 1948 ... Read More »

На денешен ден лани: ФК Вардар генер, 2005 е шампион на Македонија, во својата дебитантска сезона во регионалната-скопска лига

444444444444444

На денешен ден лани, генерацијата на ФК Вардар родени 2005 година се шампиони во дебитантската сезона во регионалната-скопска лига. Избраниците на Зоран Петковски им сервираа слатка „одмазда“ на екипата на Кул, за поразот од финалето во Купот, кога црвено-црните беа поразени со резултат 2:1. Во извештајот за тој меч сме донеле: Денес, нашите млади надежи славеа на гостувањето кај екипата на Кул, ... Read More »

Комити: МАРШ ЗА ВАРДАР! Фестивал или Протести…?

98349183_2943452145709051_7713755100337930240_o

Навивачите на Вардар. верните Комити Запад се во исчекување околу судбината на фудбалскиот тим кој повторно како и многу пати во неговата историја минува низ премрежја. Тие упатија кратка, но јасна порака: МАРШ ЗА ВАРДАР ! Фестивал или Протести ? Спремни на се ! За Вардар нема компромис ! #ЦрвеноЦрниДоКоска #ВоИсчекување Read More »

Kошаркарскиот клуб Вардар: Од 1 јуни започнуваме со индивидуални тренинзи

100063181_2366873270279863_4979314293884321792_o

Кошаркарскиот клуб Вардар по долга пауза поради пандемијата со Корона вирусот ги најави првите активности. Во информацијата на нивната официјална страница се вели: Kошаркарскиот клуб Вардар ве известува дека од 1 јуни 2020 година, започнува со индивидуални тренинзи, кој ке бидат специјално прилагодини и подготвени од нашите најдобри тренери. Програмата на тренинзите е соодветна за возраста на децата, на кој ... Read More »

МТВ носи уживање за спортските носталгичари, Вардар-Пелистер снимка од Куп финале 1993 година

fb_img_1590058850651

Вистински „десерт“ за фудбалските сладокусци нуди МТВ. Тие ќе емитуваат видео од првото Куп финале на Република Македонија одиграно 1993 година. Во истото ФК Вардар се сретнува со големиот ривал, битолски  Пелистер пред преполниот Градски стадион. Првата Куп титула во независна Македонија ја обезбедивме со 1-0, стрелец на голот на овој епски меч беше Жанко Савов. Во објавата на државната телевизија ... Read More »

На денешен ден 2019: РК Вардар дојде до 13.титула во Супер лигата

61177385_10214417641617049_8522784384644808704_n-660x330

Лани, 2019 година на денешен ден  по победата на домашен терен над Е. Работник,  РК Вардар ја освои 13-тата титула Шампион на Република Македонија. Триумфот дојде со резултат 36-29, по истиот се промовиравме за старо-нови владетели. По мечот, следуваше свечена церемонија на доделувањето на златните медали на ракометарите. Пехарот го подигна вардаровата икона, капитенот на црвено-црните Стојанче Стоилов.  Read More »

На денешен ден 2017: Пионерките на Ристова ја спасија честа и го урнаа Металург за шампионска круна

oi

На денешен ден пред точно три години (2017) во Автокоманда тогаш младиот пионерски тим, деншниот сениорски на ЖРК Вардар дојде до голем успех. Ние станавме шампиони на Македонија и ја прекинавме дотогашната доминација на Металург. Предводник на тимот беше Драгана Ристова-Пецевска. Извештајот изработен за тој меч на Вардар фанс изгледал вака: Пионерките на ракометниот клуб Вардар се нови шампиони на ... Read More »