Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетите триумфално против РК Рисови
Кадетите триумфално против РК Рисови

Кадетите триумфално против РК Рисови

Кадетите на РК Вардар 1961, вчера ја пречека екипата на РК Рисови. Момците на Зоран Петковски-Зенга дојдоа до победа со резултат 31-29.

Првиот дел во салата “Круме Кепески” го започнаа црвено-црните кадети одлично и поведоа со резултат 6-2. Противникот успеаа во продолжение да дојде на гол негатива, 7-6. Со минимална предност заминавме и на пауза, водевме со резултат 15-14.

Вториот дел беше постојано изедначен, двата тима постојано имаа резултататска симетрија се до 26-26. За наша среќа со серија 4-1 во финишот поведовме со 30-27. Успеавме да одолееме и победивме со 31-29, доаѓајќи до важни бодови во групата-А.

Прв стрелец за нас беше Стаменков Томислав со 7 гола, Најдовски Иван даде 6.погодоци, а 5.гола беа дело на Мирчевски Ангел.