Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 28)

Author Archives: М.Т - Лико

Куглање: Вардар со победа замина на зимска пауза, Гиевски со најдобар скор

gievski-660x330-660x330

Во Македонската кугларска лига(МКЛ) со одигрување на седмото коло,  заврши првиот круг од сезоната 2019/2020. Сега следи зимска пауза која ќе биде на сила до втората половина на јануари, во меѓувреме ќе се одиграат поединечните државни првенства. Во последното коло, КК Вардар се сретна со тимот на КК 18 Август, црвено-црните куглари дојдоа до лесна и убедлива победа на оваа ... Read More »

(Фотогалерија) Чаир „лесен залак“, ЖРК Вардар со прва младинска победа

26

Вчера започна со одигрување женската младинска лига, во 1.коло тимот на Чаир беше „формално„ домаќин во Јане Сандански на ЖРК Вардар.  Црвено-црните дами  одиграа на ниво, доминираа и  победија со  резултат 20-48 (12:26). Read More »

Сениорките заминаа за Германија, во составот се вардарките: Деловска, Петрушевска и Пејковска

44970420191113

Нашата женска сениорска репрезентација рано утринава замина за Нердлинген, Германија каде утре ќе го одигра првиот натпревар од „првиот прозорец“ од циклусот на квалификации за Европското првенство 2021. Селекторот  на Македонија, Владимир Ѓоровиќ заедно со својот асистент Срѓан Дамњановски одбраа дванаесет кошаркарки кои ќе ги бранат националните бои. Дел од оваа селекција се и три црвено-црни девојки, капитенот на ЖКК Вардар, ... Read More »

Вардар во сабота домаќин на Овче Поле, црвено-црните апсолутни фаворити

72203793_585387561997809_4809171243217453056_n

Девојките од женскиот ракометен клуб Вардар во рамки 11.коло од Супер лигата ќе бидат домаќини на екипата од Свети Николе, тимот на Овче Поле. Дуелот со екипата од дното на табелата е закажан за во сабота (16/11/2019) со почеток во  17-30 часот. Вардарки се апсолутни фаворити на оваа средба. Ние сме на 3.место на табелата со 27.бода од одиграни  девет ... Read More »

(ФОТО) Црвенковска најдобар тренер, РК Вардар најдобар тим- доделени „13.Ноемвриските“ награди

0

Традицонално,  Сојузот на спортови на Град Скопје по повод  13 ноември, Денот на ослободување на Скопје, додели признанија. На листата на наградени со „13ноемвриската“ награда има еден вардаров колектив и еден вардаров тренер.  Ракометнот клуб Вардар е прогласен за најдобара екипа во главниот град Скопје, црвено-црните оваа година повторно донесоа Европска титула. На плоштадот „Македонија“ илјадници фанови ги пречекаа ракометарите, повторно Скопје ... Read More »

Преглед 5.коло! Момците на Зенга безпрекорни, КЛ7 „киксна“ па Вардар е на плус четири

pionerite-na-vardar-so-pobeda-i-vo-mladinska-konkurencija-22785

По пауза од две недели, продолжи изминатиот викенд пионерската машка лига, во неа црвено-црните избраници на Зоран Петковски-Зенга продолжија со истите „навики“. Доминацијата им е постојана, во петтото коло дојдоа до петта победа. Тие го имаат најдобриот напад со 153 постигнати гола односно во просек 30,60 погодоци по одигран дуел, најдобрата одбрана е нормално наша. Вардарци примија само 54 гола ... Read More »

Младинската лига ја започнавме со доминација, ЖРК Вардар убедлив против Чаир

75285805_10215626211470540_4559246782730600448_o

Денес започна со одигрување женската младинска лига, во 1.коло тимот на Чаир беше „формално„ домаќин во Јане Сандански на ЖРК Вардар. Девојките на Ристова, Црвенковска и Царчев лесно се справија со ривалот и победија со 20-48 (12:26). Тргнавме жестоко во одбраната, на централниот дел беше Ивана Џатевска која ги одвраќаше ривалите. По 5.минути игра со трите гола на Седлоска, двата ... Read More »

Преглед 7коло! Пионерките суверено на врвот, со победа во следниот меч ќе дојдеме до „есенска круна“

a3

По одиграни седум кола во пионерската група-1 каде што се натпреварува ЖРК Вардар ние сме лидери со максимални 21.бод. Во ова коло избраничките на Платнон и Папуџиева лесно ја совладавме екипата на РК Драчево во меч во кој со комбиниран тим и половина сили дојдовме до победа со резултат 29-3. Покрај нас до победи дојде и тимот на РК Аеродром, ... Read More »

(Фотогалерија) Пионерите на РК Вардар „блеснаа“ и го совладаа младинскиот тим на Јуниор КВ

23

Викендов, пионерите на Вардар кои играат во младинската лига, дојдоа до прва победа. Момците на Зоран Петковски-Зенга кои се 4.години помали од категоријата во која играат дојдоа до деби успех, тие ја совладаа екипата на РК Јуниор К.В со 36-32. Read More »

Мечот Вардар-Мотор Запорожје со пренос на МТВ1

vardarfans-video-660x330

Вардар во новото коло од регионалната СЕХА Лига ќе го пречека тимот на Мотор Запорожје. Дуелот со тимот Украјна ќе се игра утре, среда 13.ноември. Мечот во Спортскиот центар „Јане Сандански“ започнува во 20:15 часот. Оваа средба ќе покаже кој тим ќе се одлепи на врвот на табелата, двете екипи имаат по 15.бода од одиграни шест кола досега. Дуелот во ... Read More »