Tuesday ,14 July 2020
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 4)

Author Archives: М.Т - Лико

Среќен роденден Марија Папуџиева

maca

Денес свој роденден прославува  единствената, Марија Папуџиева, една од ретките со црвено-црна крв, харизматична и посебна личност. На популарната „Маја“  матичен клуб е Вардар, со кој во раните 90ти имаше Куп трофеј, единствен тим кој ги помати сметките на тогашниот гигант Кометал ЃП. Уште од тогаш во нејзиното срце има место за еден тим-Вардар. Таа е срцето и крвотокот на Вардар, во ... Read More »

(ФОТО) КК Вардар го стартуваше летниот индивидуален камп

cv2

Се остварија најавите, конечно почнаа активностите во кошаркарскиот клуб Вардар, истите поради пандемијата со Корона вирусот беа прекинати уште во месец март. Започна со реализиација првиот летен индивидуален камп на црвено-црните, истиот се реалзира на отворено на кошаркарското игралиште крај хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Во продолжение погледнете неколку фотогафии: Read More »

(ВИДЕО) Кошарка: Настапот на вардарецот Марко Луканоски на EYBL

94146816_230079944915784_2629799752262221824_n-660x301

КК Вардар М14 на овогодинешниот собир на турнирот „Младинска европска лига“ (EYBL Central European Division)  обезбеди финален пласман на главниот турнирот со освојување на второто место, за жал поради пандемијата не се доигра целиот циклус на мечеви. Официјалната страница на „EYBL“ објави интересно видео за еден од подобрите поединци на црвено-црните. Во објавата се вели: Иако Марко Луканоски одигра само два ... Read More »

Вардар Јуниор „мигрира” во РК Работнички, целта е младите вардарци да настапуваат во Супер лигата

vardarfans-junior-660x3301-660x330

PK Pаботнички  доби сериозно засилување во играчки и тренерски кадар од европскиот првак Вардар. Според меѓусебниот договорот, следната сезона Работнички ќе биде филијала на вардарци.  Во овој тим ќе се преселат оние играчи кои нема да изборат место во првиот тим, па со Работнички ќе играат суперлигашки ракомер. Поголем дел од Вардар јуниор заедно со тренерот Стојан Петрушевски и помошникот  Пепи ... Read More »

Деревен: Во Вардар, Гонзалез ни повторуваше дека сме најдобри, така не мотивираше за Европската титула

vardarfans dereven

Русиот бек ,  Александер Деревен кој со  РК Вардар се искачи на пиедесталот во Клен во  2017 година,  во интервју за руските медиуми зборуваше за времето минато во Скопје. Членот на „Зборнаја„ кој сега игра во матичната земја потоа го опиша патот до успехот и до првата црвено-црна европска круна: Лесно се адапирав во Скопје, за тоа  многу ми помогнаа моите сонародници ... Read More »

Лефкоски по трет пат во кариерата се враќа во КК Вардар, задржан и Провел

105902488_188856892544487_2804779354799154291_n

Екипата на КК Вардар овој летен преоден рок остана без двајца важни кошаркари, станува збор за Дамјан Робев и Славчо Темелковски. Црвено-црните тргнаа во градење на тимот за новата сезона 2020/2021.  Она што радува е декa клубот успеа да го задржи Џуниус Провел, еден од најдобрите кошаркари кои ги имал Вардар во својата историја. Покрај тоа го вратија и Лефкоски, кој  ... Read More »

На „лавиците“ освен храброста одлика им е и лојалноста, пионерскиот тим на ЖРК Вардар останува во целост

lavici

По менување на структурата во ЖРК Вардар и неговото осамостојување, кај сениорскиот состав замина пет девојки кои ќе бараат нов ангажман или веќе најдоа. Станува збор за: Николиќ, Божиновска, Коларовска, Седлоска и Грозданоска, покрај нив од активно играње ракомет се одкажа и Гоцевска на која нема да се смета во иднина. Кај младите девојки од досегашниот пионерски тим ситуцијата е ... Read More »

ЖРК Вардар го задржува „костурот“, 17 девојки потврдија „лојалност“, едно засилување пред промоција

70992133_1612976162172248_4864099043095085056_n1-660x330-660x330

ЖРК Вардар по заминувањето на Сергеј Самсоненко од ракометните тимови сега е во нова етапа од постоењето. Женскиот црвено-црн колектив се „осамостои“, најде спонзор, раковедењето го преземаа Кастатовиќ и Нацева кои имаат тим околу себе. Сега екипата  фунционира како посебен правен субјект. Сето тоа бараше потпишување на нови договори со девојките кои беа во ростоерот, дури 17 веќе потврдија дека ... Read More »

Коларовска и Седлоска го напуштаат тимот на ЖРК Вардар

vardarfans-kolarovska2-546x330

По веќе трите потврдени заминувaња од ЖРК Вардар, Николиќ (Металург), Божиновска (Чаир) и Гроздановска (Спартак) уште уште две  од ланскиот ростер решија да не ја продолжат соработката во новата сезона со црвено-црните. Станува збор за Ана Марија Коларовска и Седлоска Андреа, кои повеќе не е дел од ЖРК Вардар. Бекот  на вардарки,  Коларовска кој беше познат по својата борбеност реши да стави крај ... Read More »

(ФОТО) Куглање: Инвентивност на хрватите, Димитровски „присуствуваше“ на дербито со банер во природна величина

sp7

Поради пандемијата со Корона вирусот, претседателот на КК Вардар и играч на хрватски Мертојак не можеше да отпатува и да биде дел од големото кугларско дерби. Сепак сплиќани на инвентивен начин успеаа да го „обезбедат“ неговото присуство со постер во природна големина. На страницата на КК Вардар беше објавено следното: -Нашиот претседател успеа да биде присутен во Сплит во ова време ... Read More »