Wednesday ,11 December 2019
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 5)

Author Archives: М.Т - Лико

Со Кристопанс и Горбок, Вардар го напаѓа Веспрем

vardarfans-kristopans

Пред денешниот меч со Веспрем во составот на европскиот првак Вардар дојде до  неколку промени и новитети. За дуелот кој ќе се игра од   17 часот, во СЦ „Јане Сандански“  вратени во ростерот се два бека, Кристопанс и Сергеј Горбок. Ќе имаме три голмана на местото на  Артурс Кугис е младиот Васил Гогов. Read More »

Вардарки без бодови од гостувањето кај Металург

78482710_153398912643421_6850969073346412544_o

ЖРК Вардар денес беше поразен на дербито кај Металург. Домаќинот успеа да не совлада со резултат  30-28. Ова беше борбен меч, нашиот тим покажа големо срце на почетокот. Имаше доста исклучувања во првиот дел, двата тима ја посакуваа победата. Дуелот започна рамноправно 3-3, потоа Илиќ одбрани со нога атрактивно и поведовме првпат на мечот, за 3-4 стрелаше Костовска. Нашата добра ... Read More »

Пионерите триумфално во дербито со ФК Пелистер

5555

Пионерите на ФК Вардар дојдоа до победа  на домашен терен, во дерби средбата со тимот на Пелистер. Црвено-црните триумфираа со резултат 6-0 (2-0). Вардар: Јовчев, Јованоски, Стојчевски, Сељанац, Ѓоргоски, Живков, Давидовски, Стојановски, Мирков, Трпезановски и Ѓорѓиевски. Први на оваа средба се заканиа зелено-белите, тие упатија удар на нашиот гол сигурен беше Јовчев Гоце. Потоа ние имавме приликаи две преку Георг Стојановски ... Read More »

Пом.пионери на ФК Вардар го решија и Пелистер, момците на Рап-Тап го задржуваат лидерското место

4

Помладите пионери на Вардар во дербито со Пелистер успеаа на домашен терен да дојдат до висока победа со резултат 3-0. Рап-Тап дуелот го започна со следниот тим: Тасев, Ричков, Павлевски, Јаневски, Љушев (c), Попов, Стоимов, Гуџуфи, Хајдари, Перковски и Стојановски. Дуелот започна со наша иницијатива на почетокот, ние имавме доминација. Мечот се играше по врнежливо време, па доста беше тешко ... Read More »

Вардар Јуниор денес го пречекува „фенерџијата“, тимот на РК Струга

vardarfans-junior-660x330

Екипата на Вардар Јуниор во рамки на 13.коло ќе ја пречека екипата на РК Струга. Натпреварот ќе се игра денес (сабота. 30/11/2019) во Спортскиот центар “Јане Санднаски“. Дуелот  со стружани е закажан со почеток во 19-00 часот. Екипата која ни е гостин е „фенерџија“ во лигата, тие досега во 12.кола успеаа да освојат само 4.бода. Тимот на Стојан Петрушевски и Пепи ... Read More »

Шест ракометари на Вардар Јуниор повикани за меѓународен турнир за играчи од ген.2002/2003

vardarfans-cakalic1-660x330

Ракометната федерација на Македонија во период од 09ти до 13ви Декември 2019 година ќе организира меѓународен ракометен турнир за ракометари родени 2002/2003 година и помлади. Младите надежи на Република Македонија ќе настапат со две селекции во категорија за родени 2002/2003-та година и помлади, селектирани од селекторот г-дин Никола Матлиевски. На списокот на двете селекции се најдоа вкупно шест имиња од тимот на Вардар ... Read More »

Куглање: Згонц на местото број.4 на ранг-листата во МКЛ, во топ-10 уште и Поп-Крстев

zgonc

Во македонската кугларска лига окончан е есенскиот дел, на сила е зимската пауза во која се играат државните поединечни првенства. По крајот на есенста етапа од сезоната 2019/2020 година на страницата на федерацијата поставени се просеци на играчите. Највисоко рангиран од Вардар е Згонц Марјан, тој е на позицијата број четири. Искусниот вардарец дефинитивно е најдобар наш поединец оваа есен. ... Read More »

Момците на Кралевски, Вардар ген.2009 делат „10ки“ на турнирот во Бугарија

a5

ФК Вардар генерацијата 2009  предводена од Игор Кралевски  се наоѓа во Бугарија, каде денес и утре  настапува  на второто издание на меѓународниот младински турнир во Панаѓуриште, именуван по проф. Д-р Лачезар Цоторков. На денешните два дуели дојдовме до две повеќе од убедливи победи со своите ривали. На првиот меч издоминиравме максимално одигран на „Арена Асарел“ се сретнавме со тимот на ФК Филипов Казанак. Вардарци рани ... Read More »

ЖРК Вардар утре во дербито гостува кај Металург

26

Женскиот ракометен тим „Вардар“  утре, сабота (30/11/2019)  гостува кај тимот на Металург меч од 12.коло во женската-Скопско лига. Скопското дерби ќе се игра со почеток во 16-30 часот во Автокоманда. На овој натпревар за делители на правдата се делегирани Ѓоко Колевски и Сашо Кркачев од  Скопје. Со евентуална победа избранчиките на Ристова, Црвенковска и Царчев ќе се изедначат со бодови ... Read More »

Кокшаров и Стоилов: Веспрем е фаворит, бројот на повредени играчи кај нас е голем

vardarfans-stoilov

Вардар во недела ја пречекува екипата на Веспрем, дуелот кој ќе се игра во Јане Сандански веќе е распродаден, се очекува голема поддршка за црвено-црните. Сепак на денешната прес-конференција тренерот и капитенот на Вардар ја препуштија фаворитската улога на гостинот поради големиот број на повредени играчи. Кокшаров: Повредените играчи се повторно проблем, таа тема сакам да ја затворам и нема ... Read More »