Monday ,10 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Кошарка! Дури седум вардарци повикани за селекцијата М-16 за турнир во Софија
Кошарка! Дури седум вардарци повикани за селекцијата М-16 за турнир во Софија

Кошарка! Дури седум вардарци повикани за селекцијата М-16 за турнир во Софија

Македонската кошаркарска репрезентација на Македонија до 16 години (играчи родени 2002 година) која е дел од ФИБА проектот насловен „Заедно до У16“ на почетокот на идниот месец ќе учествува на турнир во Софија, Бугарија. Селекторот Александар Јованчев, ги повика следните 13 кошаркари на кои ќе смета за турнирот:

Лука Савичевиќ – КК Вардар
Стефан Јовановски – КК Вардар
Никола Груевски – КК Вардар
Марко Величковски – КК Вардар
Драго Стојановиќ – КК Вардар
Михаил Наумоски – КК Вардар
Бранко Шуменковски – КК Вардар
Васил Јаневски – КК Ангели
Андреј Андоновски – КК Феникс
Љубиша Димитровски – КК Феникс
Богдан Стошиќ – КК Пинк Пантери
Славчо Трајковски – КК МЗТ Скопје Аеродром
Кристијан Столевски – КК Кетс баскетбал

Нашите млади кошаркари на 31 октомври и на 1 ноември ќе се одржат тренинзи во Скопје, а ден подоцна (2.ноември) заминуваат за Софија, каде од 3 до 5 ноември, а ќе се играат против соодветните селекции Бугарија Романија и Косово.