Friday ,19 April 2019
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > ЖКК Вардар тргна со убедлива победа во гости, Клубски постигна само 18 коша за цел меч
ЖКК Вардар тргна со убедлива победа во гости, Клубски постигна само 18 коша за цел меч

ЖКК Вардар тргна со убедлива победа во гости, Клубски постигна само 18 коша за цел меч

Од овој викенд започна женската сениорска  кошаркарска лига,  нашите девојки од ЖКК Вардар во првото коло,  заминувааа за Делчево каде гостуваа кај екипата на Клубски. Избраничките на Жаклина Стојановска натпреварот од деби колото во сезоната 2018/2019 година  го одиграа вчера, и во него дојдоа до висока победа.

Црвено-црните дами победија со неверојатни 62.поена позитива, нашата победа беше изразена со резултат 19-81. Во одбраната одигравме перфектно што покажува и скорот, противникот неуспеаа просечно ни 5.поена по четвртина да постигне. Во нападот преку контри казнуавме  со лесни поени. Во идното, второ коло сме домаќини на новајлијата во лигата тимот на ЖКК Крива Паланка од истоимениот град.