Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-16 > Познат распоредот на одигрување натпревари за младинските категории на ФК Вардар, во новата сезона со поинаков систем на натпреварување
Познат распоредот на одигрување натпревари за младинските категории на ФК Вардар, во новата сезона со поинаков систем на натпреварување

Познат распоредот на одигрување натпревари за младинските категории на ФК Вардар, во новата сезона со поинаков систем на натпреварување

Новата натпреварувачка сезона 2017/18 во првенството на младинските фудбалски категории ќе започне на 19/20 август. Оваа сезона ќе гледаме поинаков систем на натпреварување, каде ќе се играат три круга, од по 9 натпревари, што значи секоја од екипите ќе одигра вкупно 27 мечеви. Кој ќе освои највеќе бодови, односно кој ќе заврши на првото место на табелата, по одигрување на трите круга, тоај ќе биде шампион во секоја младинска категорија.

Поммладите пионери оваа сезона се дебитанти во првенството. Тоа е генерацијата родени “2002„ година, која во новата сезона ќе биде предводена од искусниот стратег, Љупчо Марковски-Калц. Генерацијата родени „2001„ година, или пионери ќе ја предводи Сашо Тодоровски -Рап-Тап.

Ова е распоредот на одигрување на нивните натпревари во првите два круга од лигата:

1 коло: Ренова – Вардар 19-20.08. 2017

2 коло: Работнички – Вардар  26-27.08

3 коло: Вардар – Шкендија  09-10.09

4 коло: Академија Пандев – Вардар  16-17.09

5 коло: Вардар – Шкупи 23-24.09

6 коло: Пелистер – Вардар 09-10.10

7 коло: Вардар – Победа  14-15.10

8 коло: Милано – Вардар 21-22.10

9 коло: Вардар – Македонија Ѓ.П 28-29.10

10 кол0: Вардар – Ренова 04-05.11

11 коло: Вардар – Работнички  18-19.11

12 коло: Шкендија – Вардар 25-26.11

13 коло: Вардар – Академија Пандев 29-30.11

14 коло: Шкупи - Вардар  02-03.12

Во пролетниот дел со натпреварите од 15-коло ќе продолжи вториот круг на натпреварување.

15 коло: Вардар – Пелистер  03-04.03.2018

16 коло: Победа – Вардар  10-11.03

17 коло: Вардар  Милано  17-18.03

18 коло: Македонија Ѓ.П – Вардар  24-25.03

Распоредот на натпревари за третиот круг ќе зависи од пласманот на екипите, после одигрување на првите два круга.

Истиот систем на натпреварување ќе биде и кај кадетите ( генер. 2000) и младинците ( генер. 1999). Кадетите се предводени од Влатко Колев, додека тренер на младинците во новата сезона е Петар Ѓорѓиевски. 

Ова е нивниот распоред и термини на одигрување мечеви, во првите два круга од лигата:

1 коло: Вардар – Ренова 19-20.08. 2017

2 коло: Вардар- Работнички  26-27.08

3 коло: Шкендија – Вардар  09-10.09

4 коло: Вардар -Академија Пандев  16-17.09

5 коло: Шкупи -Вардар 23-24.09

6 коло: Вардар - Пелистер 09-10.10

7 коло: Победа – Вардар 14-15.10

8 коло: Вардар- Милано 21-22.10

9 коло: Македонија Ѓ.П- Вардар 28-29.10

10 кол0: Ренова – Вардар 04-05.11

11 коло: Работнички – Вардар  18-19.11

12 коло: Вардар- Шкендија 25-26.11

13 коло: Академија Пандев - Вардар 29-30.11

14 коло: Вардар – Шкупи  02-03.12

Во пролетниот дел со натпреварите од 15-коло ќе продолжи вториот круг на натпреварување.

15 коло: Пелистер – Вардар  03-04.03.2018

16 коло: Вардар- Победа  10-11.03

17 коло: Милано – Вардар  17-18.03

18 коло: Вардар – Македонија Ѓ.П  24-25.03